[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

W sklepach brakuje cukru. Niektóre markety wprowadziły limity jego zakupu na jeden paragon

Dodano: 24.07.2022 | 16:30

Na zdjęciu: W sklepach brakuje cukru.

Fot. Archiwum

W ciągu ostatnich kilku dni ludzie masowo zaczęli kupować cukier. Czy może go niedługo zabraknąć w Polsce?

Niektóre sklepy wprowadziły ograniczenia możliwości zakupu cukru. Na jeden paragon można kupić maksymalnie 10 kg. Ma to pomóc marketom w radzeniu sobie z wykupywaniem cukru w zastraszającym tempie.

W celu zapewnienia dostępności naszym klientom do jednego z podstawowych produktów, jakim jest cukier, zdecydowaliśmy się wprowadzić od 20 lipca 2022 r. limit sprzedaży tego produktu – do 10 kg na jeden paragon. Od pewnego czasu obserwujemy, że w związku z malejącą dostępnością tego produktu na polskim rynku, niektórzy klienci nabywają w naszych sklepach niedetaliczne ilości cukru. Na podstawie analizy paragonów można stwierdzić, że nabywcami są przedsiębiorcy, a nie gospodarstwa domowe – mówi Marcin Hadaj, menedżer ds. komunikacji korporacyjnej w sieci Biedronka.

Panika wybuchła w związku z tym, że niedługo problemem może stać się dostarczenie cukru do Polski. Statki z towarami nie mogą wypływać w międzynarodowe trasy z ukraińskich portów, ponieważ te są blokowane przez Rosję. Jednak Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego uspokaja, że uprawa buraków w Polsce jest w stanie pokryć krajowe zapotrzebowanie na cukier.

W 2021 r. plantatorzy w Polsce wyprodukowali ponad 15 mln ton buraków, z których wytworzono 2,3 mln t cukru, czyli ok. 600 tys. t więcej niż wynosi nasze wewnętrzne spożycie. W 2022 r. zasiewy są o ok. 11% mniejsze, ale to i tak pozwoli na wyprodukowanie ponad 2 mln ton cukru. Od wielu lat uprawa buraków w Polsce pozwala na pokrycie krajowego zapotrzebowania na cukier – mówi Rafał Strachota, członek Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments