Bydgoszcz
7C
Niebo głównie zachmurzone
74% wilgotność
Wiatr: 8km/h W
H 8 • L 6
9C
Nd
9C
Pon
10C
Wt
11C
Sr
12C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaW tym roku drogowcy doświetlą 15 przejść. Najwięcej w Fordonie, na Wilczaku i w centrum
22.06.2020 | 09:57

W tym roku drogowcy doświetlą 15 przejść. Najwięcej w Fordonie, na Wilczaku i w centrum

Na zdjęciu: W ramach poprawy bezpieczeństwa na przejściach, doświetlono już m.in. pasy przez torowisko i jezdnie ulicy Jagiellońskiej przy Pałacu Młodzieży.

Fot. Szymon Fiałkowski

Bydgoscy drogowcy podpisali umowę na realizację trzeciego etapu doświetlenia przejść dla pieszych. W porównaniu do pierwotnego planu, zadanie zostało rozszerzone o cztery lokalizację i łącznie obejmie 15 przejść. 

Doświetlenie przejść dla pieszych pozwala kierowcom znacznie wcześniej dostrzec pieszych i odpowiednio zareagować. – Zakończone już zadania pokazały, że to bardzo skuteczny sposób na podniesienie bezpieczeństwa. W ciągu ostatnich dwóch lata zrealizowaliśmy prawie 40 zadań. Warto również wspomnieć, że w niebezpiecznych miejscach przed przejściami dla pieszych instalujemy często dodatkowe znaki, progi zwalniające, azyle i sygnalizacje – podkreśla ZDMiKP.

W tym roku drogowcy będą realizować III etap doświetlenia przejść dla pieszych. Umowa na wykonanie kolejnych zadań została podpisana z firmą Elperia, która była odpowiedzialna z realizacje poprzednich doświetleń. Wartość zadania to prawie milion złotych.


CZYTAJ TAKŻE: Prezydent Bruski o sytuacji finansowej miasta


Początkowo planowane było doświetlenie 11 miejsc. Dzięki korzystnej cenie uzyskanej w trakcie postępowania przetargowego, listę udało się rozszerzyć o dodatkowe 4 lokalizacje – informują drogowcy. Ostatecznie, dodatkowe oświetlenie przejść pojawi się przy następujących przejściach:

1. Kaczyńskiego/Sandomierska
2. Korfantego/ Prejsa
3. Magnuszewska/Modrakowa
4. 3 Maja/Skargi
5. Fordońska/Towarowa
6. Nakielska/pętla tramwajowa
7. Nakielska/Stawowa
8. Glinki/M. Kozala
9. Powstańców Wielkopolskich/ogród botaniczny
10. Powstańców Wielkopolskich 42
11. Sułkowskiego/Dwernickiego
12. Sułkowskiego 60
13. Twardzickiego/Łochowskiego
14. Łęczycka/Autex
15. Pelplińska/Taterników

ZDMiKP informuje, że poprawa doświetlenia wymaga montażu dodatkowych słupów z odpowiednio dobranymi oprawami (z podwójną asymetrią świecenia) oraz podprowadzenia przewodów zasilających. Prace przy trzecim etapie doświetlenia bydgoskich „zebr” potrwają około 3 miesięcy.

Poprawa bezpieczeństwa pieszych na przejściach poprzez dodatkowe ich doświetlenie została zainicjowana w 2018 roku przez Komisję Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego dla Miasta Bydgoszczy i Powiatu Bydgoskiego. Wcześniej, przez wiele miesięcy o takiej konieczności pisały lokalne media, ze strony społecznej głośno o mówiło o tym stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych. Ostatecznie wytypowano aż 75 lokalizacji, gdzie konieczna jest poprawa bezpieczeństwa. W dwóch turach udało się już doświetlić blisko czterdzieści miejsc – w tym na tak kluczowych arteriach jak Nakielska, Jagiellońska, Fordońska czy Kamienna.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Karolina
Karolina
1 rok temu

I co z tego, że doświetlają, jak później nie działa. Doświetlenie na Szpitalnej koło Biedronki sprzed chyba 0,5 roku – nie świeci, jest ciemno, jak zresztą cały fragment Szpitalnej obok lasku.

Powiązane treści