Bydgoszcz
23C
Słonecznie
43% wilgotność
Wiatr: 3km/h SE
H 24 • L 21
22C
Wt
22C
Sr
22C
Czw
22C
Pt
14C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaW tym roku drogowcy doświetlą 15 przejść. Najwięcej w Fordonie, na Wilczaku i w centrum
Jagiellońska - doświetlone przejście dla pieszych - SF (1)
22.06.2020 | 09:57

W tym roku drogowcy doświetlą 15 przejść. Najwięcej w Fordonie, na Wilczaku i w centrum

Na zdjęciu: W ramach poprawy bezpieczeństwa na przejściach, doświetlono już m.in. pasy przez torowisko i jezdnie ulicy Jagiellońskiej przy Pałacu Młodzieży.

Fot. Szymon Fiałkowski

Bydgoscy drogowcy podpisali umowę na realizację trzeciego etapu doświetlenia przejść dla pieszych. W porównaniu do pierwotnego planu, zadanie zostało rozszerzone o cztery lokalizację i łącznie obejmie 15 przejść. 

Doświetlenie przejść dla pieszych pozwala kierowcom znacznie wcześniej dostrzec pieszych i odpowiednio zareagować. – Zakończone już zadania pokazały, że to bardzo skuteczny sposób na podniesienie bezpieczeństwa. W ciągu ostatnich dwóch lata zrealizowaliśmy prawie 40 zadań. Warto również wspomnieć, że w niebezpiecznych miejscach przed przejściami dla pieszych instalujemy często dodatkowe znaki, progi zwalniające, azyle i sygnalizacje – podkreśla ZDMiKP.

W tym roku drogowcy będą realizować III etap doświetlenia przejść dla pieszych. Umowa na wykonanie kolejnych zadań została podpisana z firmą Elperia, która była odpowiedzialna z realizacje poprzednich doświetleń. Wartość zadania to prawie milion złotych.


CZYTAJ TAKŻE: Prezydent Bruski o sytuacji finansowej miasta


Początkowo planowane było doświetlenie 11 miejsc. Dzięki korzystnej cenie uzyskanej w trakcie postępowania przetargowego, listę udało się rozszerzyć o dodatkowe 4 lokalizacje – informują drogowcy. Ostatecznie, dodatkowe oświetlenie przejść pojawi się przy następujących przejściach:

1. Kaczyńskiego/Sandomierska
2. Korfantego/ Prejsa
3. Magnuszewska/Modrakowa
4. 3 Maja/Skargi
5. Fordońska/Towarowa
6. Nakielska/pętla tramwajowa
7. Nakielska/Stawowa
8. Glinki/M. Kozala
9. Powstańców Wielkopolskich/ogród botaniczny
10. Powstańców Wielkopolskich 42
11. Sułkowskiego/Dwernickiego
12. Sułkowskiego 60
13. Twardzickiego/Łochowskiego
14. Łęczycka/Autex
15. Pelplińska/Taterników

ZDMiKP informuje, że poprawa doświetlenia wymaga montażu dodatkowych słupów z odpowiednio dobranymi oprawami (z podwójną asymetrią świecenia) oraz podprowadzenia przewodów zasilających. Prace przy trzecim etapie doświetlenia bydgoskich „zebr” potrwają około 3 miesięcy.

Poprawa bezpieczeństwa pieszych na przejściach poprzez dodatkowe ich doświetlenie została zainicjowana w 2018 roku przez Komisję Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego dla Miasta Bydgoszczy i Powiatu Bydgoskiego. Wcześniej, przez wiele miesięcy o takiej konieczności pisały lokalne media, ze strony społecznej głośno o mówiło o tym stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych. Ostatecznie wytypowano aż 75 lokalizacji, gdzie konieczna jest poprawa bezpieczeństwa. W dwóch turach udało się już doświetlić blisko czterdzieści miejsc – w tym na tak kluczowych arteriach jak Nakielska, Jagiellońska, Fordońska czy Kamienna.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Karolina Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Karolina
Gość
Karolina

I co z tego, że doświetlają, jak później nie działa. Doświetlenie na Szpitalnej koło Biedronki sprzed chyba 0,5 roku – nie świeci, jest ciemno, jak zresztą cały fragment Szpitalnej obok lasku.

Powiązane treści