[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
1

Na Błoniu odbędą się bezpłatne warsztaty dla dzieci. Podczas nich wysieją własną miniłąkę kwietną

Dodano: 05.07.2022 | 09:35

Na zdjęciu: Na Błoniu odbędą się bezpłatne warsztaty dla dzieci, podczas których wysieją one własną miniłąkę kwietną.

Fot. Szymon Fiałkowski/zdj. ilustracyjne

Łąki kwietne i dzikie zakątki w miastach cieszą się coraz większą popularnością, na czym korzystają nie tylko mieszkańcy, ale przede wszystkim zapylacze, czyli owady zapylające. Na Błoniu odbędą się bezpłatne warsztaty dla dzieci, podczas których wysieją one własną miniłąkę.

Pszczoły, trzmiele czy bąki – to tylko niektóre z owadów zapylających, które korzystają z łąk kwietnych. Te dają im nie tylko pokarm, ale i miejsce, gdzie mogą się schronić – nawet w małych łączkach rosnących w doniczkach. Celem bezpłatnych warsztatów dla dzieci, które odbędą się w Aktywnym Warsztacie na Błoniu (Abrahama 8a, wejście od ul. 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich) jest wysianie przez nie własnych łączek-stołówek dla zapylaczy w doniczce.

Aktywny Warsztat na Błoniu to miejsce, gdzie mieszkańcy miasta korzystać mogą z całej gamy aktywności, pośród których każdy znajdzie coś dla siebie. Odbywają się tu zajęcia dla dzieci, seniorów i całych rodzin, a także prężnie działa warsztat, z którego mogą skorzystać wszyscy chętni. Jedną z najbardziej aktywnych wolontariuszy w Warsztacie jest pani Honorata Karolewska, aktywistka i działaczka na rzecz rozwoju osiedla Błonie. To właśnie Pani Honorata, jako ambasador Fundacji Kwietna, organizuje w najbliższy piątek, 9 lipca warsztaty, podczas których najmłodsi wysieją do wcześniej ozdobionych donic nasiona polnych kwiatów – czytamy w zaproszeniu na wydarzenie.

Jak podkreśla Karolewska, najmłodszych należy uczyć empatii i wrażliwości na potrzeby planety. – Stąd właśnie pomysł na włączenie dzieci do działania w tak przystępnej formie. Akcja Fundacji Kwietna „Nanołączki”, w której weźmiemy udział, polega na wysiewaniu porcji nasion w doniczkach i tworzeniu bezpiecznych „stołówek’ na balkonach i parapetach, gdzie owady mogą przysiąść, najeść się i odpocząć. To także doskonałe punkty do obserwacji przyrody, w tym procesu wzrostu roślin od ziarenka do kwitnienia i odwiedzin zapylaczy, które tłumnie odwiedzają takie doniczki – mówi Karolewska.

Fundacja Kwietna zaznacza, że połowa lipca to ostatni moment na wysiewanie „Nanołączek” – wtedy zdążą zakwitnąć jeszcze latem. – Zapraszamy do udziału w zajęciach wszystkie chętne dzieci z całego miasta. Razem ozdobimy doniczki, a następnie wypełnimy je ziemią i nasionami, a każdy uczestnik zabierze swoją przyszłą łączkę do domu, gdzie będzie mógł cieszyć się kwiatami. A owady razem z nim – zachęca Fundacja.

Warsztaty odbędą się w piątek, 8 lipca w Aktywnym Warsztacie na Błoniu (Abrahama 8). Przewidziano dwa spotkania: pierwsze w godzinach 14:00-16:00, a drugie w godzinach 17:00-19:00. Liczba miejsc jest ograniczona: obowiązują zapisy pod adresem mailowym: ata.karo@gmail.com  – warto dodać, że zajęcia są przeznaczone dla dzieci w wieku od 4 (obecność z opiekunem) do 12 lat.

Fundacja Kwietna ma też propozycje dla tych, którzy chcieliby wespół ze swoimi pociechami wysiać łączkę, ale nie mają możliwości uczestnictwa w warsztatach. W tym celu należy odwiedzić stronę https://kwietna.org/projekty/nanolaczka/ i zamówić porcję nasion.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Kładka na Wyżynach zniknie. Większość uczestników konsultacji była za budową nowej, ZDMiKP chce jednak przejść naziemnych

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments