Bydgoszcz
2C
Niebo głównie zachmurzone
78% wilgotność
Wiatr: 7km/h W
H 3 • L 1
2C
Czw
4C
Pt
1C
Sob
5C
Nd
2C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeWarta 50 milionów złotych inwestycja na Skrzetusku czeka na start. Kiedy powstanie nowy budynek Archiwum Państwowego?
12.08.2021 | 09:16

Warta 50 milionów złotych inwestycja na Skrzetusku czeka na start. Kiedy powstanie nowy budynek Archiwum Państwowego?

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Nowa siedziba bydgoskiego archiwum przy ulicy Karłowicza ma być gotowa w 2023 roku. Placówka przeniesie dokumenty m.in. z wiekowego budynku przy ulicy Dworcowej.

Fot. Archiwum Państwowe w Bydgoszczy

Budowa nowej siedziby Archiwum Państwowego w Bydgoszczy przy ulicy Karłowicza ciągle czeka na swoją inaugurację. – Nie możemy podpisać umowy z wykonawcą z uwagi na odwołania, które wpłynęły po rozstrzygnięciu przetargu – przyznaje w rozmowie z nami dyrektor archiwum Eugeniusz Borodij.

Na początku drugiej połowy czerwca bydgoskie archiwum ogłosiło, że jego nową siedzibę na Skrzetusku wybuduje – za nieco ponad 50 milionów złotych – firma Budimex. Zainteresowanie przetargiem ogłoszonym w marcu było duże. Do walki o zadanie stanęło ostatecznie osiem firm. Wszystkie, co ciekawe, złożyły oferty znacznie poniżej budżetu, którym dysponowało archiwum. Propozycje opiewały na kwoty od 49 do 59 milionów złotych, podczas gdy Archiwum Państwowe miało zabezpieczone blisko 82 mln złotych.

Kluczowa jest jednak cena 49 mln złotych, bo to oferta niższa od Budimexu, a przedstawiona przez Strabag, który został z postępowania wykluczony. I od tej decyzji złożył pod koniec czerwca odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej. – Izba uznała, że nasza decyzja była prawidłowa i oddaliła odwołanie – wskazuje dyrektor Eugeniusz Borodij. Ale okazuje się, że to nie koniec sagi z oczekiwaniem na podpisanie dokumentów z wykonawcą inwestycji przy ul. Karłowicza. – Wpłynęło jeszcze jedno odwołanie, tym razem ze strony firmy Alstal (oferta za nieco ponad 52,5 mln zł – dod. red.). Ale w tym przypadku nadal nie mamy podanego terminu posiedzenia KIO – dodaje Borodij.

Zobacz również:

Budowa kampusu Akademii Muzycznej. Inwestycja czeka na rozstrzygnięcia odwołań do Krajowej Izby Odwoławczej

Archiwum Państwowe w Bydgoszczy na nową siedzibę czeka od przynajmniej kilku lat. Już w 2016 roku prezentowaliśmy, dziś już nieaktualne, wizualizacje budynku, który miał stanąć na ponad półhektarowej działce przy ulicy Karłowicza, vis a vis Zespołu Szkół Elektronicznych. Od tamtej pory trwało głównie poszukiwanie środków na budowę. Sprawa nabrała rozpędu dopiero w 2019 roku, gdy rozpoczęto prace nad projektem wykonawczym.

Archiwum w nowym miejscu ma mieć możliwość przechowywania nawet 30 kilometrów akt. To blisko trzy razy więcej niż placówka zgromadziła w wysłużonym budynku przy ulicy Dworcowej, która od ponad stu lat jest domem archiwum. Stan obiektu wymaga od dawna remontu, ale dyrektor Borodij wskazywał, że z uwagi na plany inwestycyjne prace w centrum miasta ograniczano do minimum. Warto dodać, że Archiwum Państwowe w Bydgoszczy swoje zbiory posiada także przy ulicy Wiślanej oraz w filii w Inowrocławiu.

Budynek Archiwum Państwowego na Skrzetusku będzie miał cztery kondygnacje i łączną powierzchnię ponad 7500 metrów kwadratowych. Znajdą się tam: czytelnia, sala wystawowa oraz konferencyjna, a także magazyny niezbędne do przechowywania akt. Do dyspozycji będzie również parking. W związku z wycinką drzew na działce pod inwestycję zaplanowano nasadzenia nowej zieleni.

Zgodnie z harmonogramem budowy nowa siedziba archiwum ma być gotowa w niespełna dwa lata od rozpoczęcia budowy. Wszystko wskazuje więc, że obiekt powinien zostać oddany do użytku w okolicach połowy 2023 roku.

LOKALIZACJA NOWEJ SIEDZIBY ARCHIWUM PAŃSTWOWEGO W BYDGOSZCZY

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści