Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczFotorelacje„Wesoła wdówka” Lehara na otwarcie XXIX Bydgoskiego Festiwalu Operowego
21.04.2023 | 22:48

„Wesoła wdówka” Lehara na otwarcie XXIX Bydgoskiego Festiwalu Operowego

Zdjęcia: Marek Chełminiak

Bydgoski Festiwal Operowy odbywa się corocznie, począwszy od 1994 roku. To największy w Polsce przegląd najciekawszych dokonań teatrów muzycznych – zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Idea zorganizowania wielkiego operowego festiwalu natchnęła entuzjazmem władze, sponsorów i całą społeczność regionu Pomorza i Kujaw.

Dwa festiwalowe tygodnie to czas spotkań twórców i ludzi kultury z entuzjastami różnorodnych gatunków muzycznych: opery, operetki, musicalu, baletu: klasycznego i nowoczesnego oraz znakomita forma promocji tych sztuk. Tradycją jest, iż pierwszy ze spektakli to premiera w wykonaniu Opery Nova. Kolejne wieczory przeznaczamy na prezentacje zaproszonych Teatrów.

Do tej pory festiwalowa publiczność miała okazję podziwiać tak renomowane zagraniczne zespoły operowe jak: Ukraińska Opera Narodowa z Kijowa, Lwowski Teatr Opery i Baletu, Łotewska Opera Narodowa, Moskiewska Opera Kameralna, Sofijska Opera Narodowa, Litewski Narodowy Teatr Opery i Baletu, Teatr Operowy im. Kołobowa z Moskwy czy znakomite rodzime Teatry z Warszawy, Łodzi, Poznania, Krakowa, Gdańska, Wrocławia.

Tradycji stanie się zadość i w sobotę na inaugurację XXIX Bydgoskiego Festiwalu Operowego spektakl przygotował zespół Opery Nova. W tym roku widzowie będą mogli zobaczyć „Wesołą wdówkę” operetkę Lehára w mocnym i ekspresyjnym wydaniu. Niewątliwie powinna zachwycić efektami i scenicznym rozmachem produkcji.

Za pulpitem dyrygenckim stanie Maciej Figas, reżyseruje Jerzy Jan Połoński, inscenizacja i scenografia to dzieło Mariusza Napierały, a piękne kostiumy, peruki i makijaże zaprojektowała Anna Chadaj, a wszystko to okrasił pięknym światłem światłem Maciej Igielski. Dzięki krawcom, fryzjerkom, makijażystkom, nie do poznania są soliści, chórzyści i tancerze.

Po obejrzeniu próby generalnej można śmiało stwierdzić, że inscenizacja „Wesołej wdówki” będzie mocnym punktem repertuaru Opery Nova

„Wesoła wdówka” Lehara na otwarcie XXIX Bydgoskiego Festiwalu Operowego
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Agnieszka
Agnieszka
1 miesiąc temu

Wszystko super, ale orkiestra jeszcze musi się dotrzeć. Wykonanie muzyków było fatalne. Dyrektor powinien się wstydzić.