Bydgoszcz
3C
Słonecznie
73% wilgotność
Wiatr: 2km/h NE
H 5 • L 1
21C
Czw
21C
Pt
15C
Sob
15C
Nd
18C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoWielka Orkiestra Świątecznej Pomocy patronem wiaduktów w ciągu Wojska Polskiego
26.01.2022 | 18:35

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy patronem wiaduktów w ciągu Wojska Polskiego

Na zdjęciu: Wiadukty w ciągu ulicy Wojska Polskiego decyzją radnych będą nosić nazwę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Fot. Szymon Fiałkowski

Rada Miasta Bydgoszczy przyjęła uchwałę o nadaniu wiaduktom w ciągu ulicy Wojska Polskiego imienia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Taką propozycje złożyli radni Koalicji Obywatelskiej i SLD Lewica Razem.

Propozycja nadania patronatu wiaduktom w ciągu ulicy przebiegającej przez Wzgórze Wolności i Wyżyny została wprowadzona do porządku obrad dzisiejszej (26 stycznia) sesji rady miasta. Projekt uchwały złożyli radni Koalicji Obywatelskiej w Bydgoszczy i SLD Lewica Razem – poinformował o tym zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel.

Radni KO i SLD złożyli projekt uchwały nadający wiaduktom wzdłuż ul. Wojska Polskiego im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak przekonywał referujący propozycję radny Jakub Mikołajczak, przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej, dzieło WOŚP łączy Polaków i sprawia, że czują się bezpieczniejsi, a nadanie patronatu wiaduktom będzie wyrazem szacunku bydgoszczan wobec akcji charytatywnej, jej lidera Jurka Owsiaka oraz wszystkich osób działających na rzecz fundacji. – Za zebrane składki zakupiono ponad 67 tysięcy sztuk sprzętu medycznego – dodał Mikołajczak. Podkreślił on, że wsparcie w ramach Wielkiej Orkiestry trafiło również do bydgoskich szpitali.

WOŚP uratowała wiele istnień. Sprzęt służy także w naszych szpitalach – powiedziała radna KO Joanna Czerska-Thomas. Radny PiS Marcin Lewandowski zauważał natomiast, że projekt uchwały był formą happeningu radnych koalicji rządzącej niż przemyślaną inicjatywą. – Można było ją wprowadzić normalnym trybem. Takie uchwały są fajne, gdy przechodzą bez głosów sprzeciwu – dodał inny radny PiS Paweł Bokiej, który wstrzymał się od głosu. Przyznał jednak, że wspiera inicjatywę WOŚP.

Lewandowski chciał się dowiedzieć, czy fundacja WOŚP wyraziła zgodę na takowe upamiętnienie. Radny Mikołajczak przekonywał, że uzyskał ustną zgodę Jerzego Owsiaka, ale ogłosił, że zwróci się o uzyskanie pisemnej zgody przed zawieszeniem tabliczki. W toku dyskusji radni PiS zaproponowali, by wiaduktom nadać patronat Jana Nowaka-Jeziorańskiego: Mikołajczak zaproponował, że – w odróżnieniu od radnych PiS – znajdzie szybciej niż w 10 lat godną lokalizację dla „Kuriera z Warszawy” i obiecał, że zrobi to w pół roku. Wniosek PiS przepadł: ostatecznie za nadaniem nazwy WOŚP wiaduktom w ciągu Wojska Polskiego głosowało 20 radnych, 4 z PiS było przeciw, a dwóch: wspomniany Bokiej i nowy radny Wojciech Bartoszek wstrzymali się od głosu.

Wiadukty w ciągu ulicy Wojska Polskiego powstały pod koniec lat 70. XX wieku. W ostatnich latach przeprawy są przedmiotem całkowitej przebudowy: w maju 2017 roku zakończono modernizację południowego wiaduktu. W jej ramach wymieniono filary, położono nowe przęsło wykonane ze stali, wybudowano prawoskręt w kierunku alei Jana Pawła II oraz wykonano chodnik z drogą rowerową, który zastąpił prowizoryczną drogę wygrodzoną od jezdni barierkami z betonowym fundamentem.

Obecnie trwa kompleksowa przebudowa północnego wiaduktu drogowego. W 2021 roku rozebrano wyeksploatowaną konstrukcję – obecnie wykonawca prac, czyli kielecki Mostostal, montuje nowe przęsła. Przebudowa ma zostać zakończona w maju tego roku – nowa przeprawa będzie wyposażona w drogę dla rowerów i nowoczesne oświetlenie.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Jak będziemy pokonywać Wojska Polskiego? ZDMiKP myśli o zmianach w rejonie kładki na Wyżynach

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kamil
Kamil
3 miesięcy temu

pisowcy jak zwykle

JarosławPolskęZostaw
JarosławPolskęZostaw
3 miesięcy temu

PiSlam to religia-choroba atakująca mózg .. dla takich ludzi nie ma już ratunku.