[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
1

Wielkie oczekiwanie na Wielką Pętlę Fordonu. Kiedy wystartuje jej budowa?

Dodano: 07.12.2021 | 22:27

Na zdjęciu: Wizualizacja Wielkiej Pętli Fordonu

Fot. mat. Rady Osiedla Nowy Fordon

Do tegorocznej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego zgłoszono kolejny projekt ponadosiedlowy, polegający na kontynuacji Wielkiej Pętli Fordonu. Do tej pory nie rozpoczęto jednak realizacji zadań, które wygrywały głosowania w 2019 i 2020 roku. Kiedy ruszy budowa wyczekiwanej trasy pieszo-rowerowej? Urzędnicy wstępnie deklarują, że pierwsza łopata ma zostać wbita wiosną przyszłego roku.

Wielka Pętla Fordonu to jeden z pomysłów, które pojawiały się wśród fordońskich społeczników od wielu lat. Docelowo będzie to trasa długości ok. 21 kilometrów okalająca Fordon; jej szerokość ustalono na 4 metry, z czego 2 metry mają być przeznaczone dla pieszych, biegaczy i osób z niepełnosprawnościami, a pozostałe 2 metry dla rowerzystów. Trasa ma być wykonana z asfaltu według obowiązujących w Bydgoszczy standardów dla pieszych i rowerzystów. Głównymi cechami pętli mają być: komfort i bezpieczeństwo (trasa ma być w całości oświetlona, a także objęta monitoringiem), dostosowanie dla osób w każdej kategorii wiekowej i dostosowanie dla osób z niepełnosprawnościami.

W 2019 roku do Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego zgłoszono projekt ponadosiedlowy, zakładający budowę I etapu wielkiej pętli. Zdobył on ponad cztery tysiące głosów i został przeznaczony do realizacji. Obejmuje on odcinek od wejścia do Doliny Śmierci w kierunku basenu przy SP 67. Koszt zadania wstępnie oszacowano na 1,7 miliona złotych. W zeszłym roku mieszkańcy wybrali do realizacji kontynuację WPF na osiedlu Tatrzańskim, czyli ponadosiedlowy projekt zakładający realizację od Marcina Kromera w kierunku wału wiślanego na ul. Brzegowej oraz osiedlowy projekt obejmujący rejon SP 67.

Wielkie oczekiwanie na Wielką Pętlę Fordonu. Kiedy wystartuje jej budowa?

Zobacz również:

Jak ma wyglądać Wielka Pętla Fordonu? Zobacz mapę i wizualizacje

Na zadanie związane z realizacją Wielkiej Pętli Fordonu zapisano w tegorocznym budżecie miasta 1,6 miliona złotych. Planowana na ten rok budowa trasy pieszo-rowerowej nadal jednak nie wystartowała, co niepokoi mieszkańców dzielnicy – zwłaszcza tych, którzy oddali na ten projekt głosy w BBO. Dzięki inicjatywie fordońskich społeczników – inicjatorów budowy Wielkiej Pętli we wtorek, 7 grudnia odbyło się spotkanie online z udziałem przedstawicieli urzędu miasta i ZDMiKP. Zastępca prezydenta Michał Sztybel zaznaczył, że przy tej, jak i wielu innych inwestycjach, najdłuższy etap to kompletowanie dokumentacji. Przyznał też, że zakres Wielkiej Pętli Fordonu jest spory i wymagał wielu uzgodnień – na przykład z wojewódzkim konserwatorem zabytków, gdyż trasa przebiega w obrębie Doliny Śmierci.

Ostatecznie by przyspieszyć realizację I etap wielkiej trasy rowerowej w Fordonie podzielono na dwa mniejsze. Na początku do realizacji trafi odcinek od Doliny Śmierci do odchodzącej od ulicy Rataja w stronę Górek Fordońskich ulicy Orlińskiego. Wiceprezydent przekazał, że urzędnicy złożyli wniosek o pozwolenie na budowę. Dalszy kalendarz działań ma przedstawiać się następująco: na początku 2022 roku, po otrzymaniu pozwolenia, zostanie ogłoszony przetarg na prace budowlane. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wbicia pierwszej łopaty pod pierwszy etap Wielkiej Pętli Fordonu można by spodziewać się w maju lub czerwcu 2022 roku.

Nieco dłużej trzeba będzie poczekać na realizację II odcinka WPF od ulicy Rataja do SP 67. Planowany przebieg na wysokości ulicy Rataja wymaga zmiany umów z działkowcami, które dzierżawią tereny od miasta. Tempo zmian zależy od dobrej woli dzierżawców. Proces ma zacząć się w przeciągu najbliższych tygodni, gdyż urząd miasta do końca tego roku zamierza podpisać umowę z projektantem tego odcinka. Kolejna część Wielkiej Pętli Fordonu, rozpoczynająca się na wysokości SP 67 będzie już realizowana przez ZDMiKP – na terenie za szkołą będzie bowiem konieczne dokonanie wykupu działek na mocy zezwolenia na realizację inwestycji drogowej. Warto jednak wspomnieć, że WPF będzie przebiegać zgodnie z zapisanym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod drogę rowerową i ulicę dojazdową.

W projekcie przyszłorocznego budżetu na zadania związane z Wielką Pętlą Fordonu zapisano ponownie 1,6 miliona złotych na I etap, prawie milion złotych na realizację odcinka od SP 67 w stronę ulicy Tatrzańskiej i 1,5 miliona złotych na etap od Tatrzańskiej w kierunku wału wiślanego. Fordoniacy mają nadzieję, że w przyszłym roku te kwoty przekształcą się w realne działania. Warto dodać, że w trwającym głosowaniu na projekty Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego można głosować na kolejny etap Wielkiej Pętli Fordonu: od Doliny Śmierci w kierunku toru speedrowerowego na Przylesiu. Zadanie o numerze 1 znajduje się w kategorii projektów ponadosiedlowych.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jukos
Jukos
1 rok temu

Wy sie pętlą gamonie nie zajmujcie tylko dokończcie 500 ścieżki z Jarużyna do ul. Wyzwolenia w Fordonie

Pablo
Pablo
1 rok temu

Po co to komu- wielkie nieużyteczne i bardzo drogie NIC, który będzie służyć tylko projektodawcy i ewentualnie jego rodzinie. Codziennie przejeżdżam koło Liroy Merlin w Fordonie- tam jest taki fajny plac zabaw-mala siłownia przy działkach. Raz tylko widziałam tam jedna babcię z wnuczkiem, prawdopodobnie z pobliskich działek. Bo inni mieszkańcy przyjeżdżają na zakupy do Liroya, Decathola czy Auchona samochodami, parkują przy marketach i nie w głowie im fikanie na drążkach.

Barbara
Barbara
1 rok temu

Zgadzam się z p.Pablo- nigdy tam nikogo nie widzialam- chyba że to tylko dla dzialkowcow ale i ich tam nie widac- powinno to być przeniesione w inne miejsce

Tomas
Tomas
1 rok temu

Te 500 m ścieżki do Jaruzyna Ja oraz jeszcze jedna osoba zglosilismy do BBO jednak zgłoszenia zostały negatywnie zaopiniowany. W uzasadnieniu podano że tereny przyległe do jezdni są własnością prywatną/skarbu państwa.