Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Wieża ewangelickiego kościoła Zbawiciela odzyska dawny wygląd [ZDJĘCIA]

Dodano: 13.01.2018 | 08:20

Na zdjęciu: Kościół ewangelicko-agsburski odzyska dawną strzelistą sylwetkę.

Fot. Stanisław Gazda

Inicjatywa architektoniczna nosi nazwę: „Projekt budowlany rekonstrukcji stanu pierwotnego dachu wieży kościelnej poprzez przywrócenie jej historycznego kształtu na budynku kościoła ewangelicko-augsburskiego pw. Zbawiciela w Bydgoszczy.” To będzie stuprocentowe, na podstawie dokumentów historycznych, odtworzenie pierwotnej wieży kościoła.

To, co chcemy zrobić, jest realizacją pięknej inicjatywy, która wyszła od radnego Stefana Pastuszewskiego – informuje ks. Marek Loskot, kanclerz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej (Luterańskiej) w Bydgoszczy.

Jakie względy i przesłanki złożyły się na ten pomysł? Przede wszystkim historyczne i estetyczne. – wyjaśnia radny Stefan Pastuszewski. – Czyli, dążenie do pokazania prawdy historycznej i odzwierciedlenie faktycznego wizerunku kościoła, taki jaki pozostał w pamięci starszego pokolenia bydgoszczan. Obecny, stępiony charakter wieży niekorzystnie wpływa na ogólny wygląd obiektu. Niestety, w czasie walk w 1945 został zburzony hełm wieży. Po wojnie obudowano ją według projektu architekta Jana Kossowskiego, który zaprojektował na niej niski dwuspadowy daszek, zwieńczony ozdobną neobarokową sygnaturką. Nastąpiło pomieszanie stylów i zupełne pozbawienie estetyki budowli. Moim pragnieniem jest przywrócenie wyglądu wieży. Jej pierwotny charakter może znowu nadać lekkości całej bryle kościoła i zwrócić mu dawne piękno…

Jest już projekt, są wizualizacje. Teraz trzeba będzie sporządzić pełen kosztorys, uzyskać akceptację miejskiego konserwatora zabytków, Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, Wydziału Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta Bydgoszczy, no i starać się u władz Bydgoszczy, marszałka województwa, Fundacji Gustawa Adolfa, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, o wsparcie finansowe, które pozwoli przywrócić dawną świetność temu zabytkowemu obiektowi sakralnemu.

Mam nadzieję, że w pierwszych dniach lutego otrzymamy pozwolenie na budowę i jak wszystko dobrze pójdzie, finalizacja prac powinna nastąpić jesienią tego roku – mówi ks. Loskot. – W ciągu półtora roku powstał ten kościół, w takim samym czasie udało nam się stworzyć Luterańskie Centrum Parafialne, liczę na to, że w tym okresie zawrą się prace począwszy od projektowych po wykonawcze, związane ze zmianą wizerunku obiektu – dodaje kanclerz parafii.

Neogotycki ceglany kościół Zbawiciela, wcześniej Chrystusa, został zaprojektowany w 1894r. przez znanego berlińskiego architekta Heinricha Seelinga. W Bydgoszczy projekt znalazł się w lutym 1895 r. Prace budowlane rozpoczęto 25 marca 1896r. Kamień węgielny położono 19 maja, a już 27 października kościół poświęcił dr Johannes Hesekiel.

Kościół wzniesiono na planie krzyża, z szeroką, przestronną, dwuprzęsłową nawą, nieznacznie wysuniętym transeptem i krótkim prezbiterium.

Jego architektura jest zwarta i oszczędna, wręcz surowa, jednak dzięki temu wpisuje się w najbliższe otoczenie. Bryłę ożywiała wieża z zegarem, zwieńczona wysokim namiotowym hełmem, który stał się ważnym akcentem placu i panoramy miasta oraz proste w formie, niezbyt okazałe trójkątne szczyty prezbiterium i transeptu. Hełm wieży i wysoki dwuspadowy dach kościoła były kryte dachówką.

… I tak też będzie już za kilka miesięcy…