Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Willa prezydentów została odnowiona. Budynek powstał na początku XIX wieku

Dodano: 19.09.2023 | 11:38

Na zdjęciu: Wyremontowana została willa bydgoskich prezydentów.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Bydgoski budynek z początku XIX wieku został odnowiony. Był on kiedyś willą prezydentów.

Budowa willi została zlecona na początku XIX wieku przez Marka Wincentego Chmielewskiego, który był dyrektorem skarbu w Prefekturze Departamentu Bydgoskiego. Działka znajdowała się w bardzo dobrej lokalizacji – blisko centrum i tuż nad brzegiem Kanału Bydgoskiego, choć w późniejszych latach ta część kanału została zasypana.

W 1836 roku willa została sprzedana za 4500 talarów. Przejął ją Carl von Wissmann, który był prezydentem Królewskiej Rejencji w Bydgoszczy. Z jego inicjatywny we wrześniu 1832 roku zostało powołane Towarzystwo Upiększania Miasta, czyli obecne Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy. W tym samym roku, również z jego inicjatywy, został otwarty park, który został nazwany jego imieniem. Dziś nosi on nazwę parku Dąbrowskiego.

Carl von Wissmann pełnił swoją funkcję aż do śmierci w 1841 roku. Po jego śmierci, wdowa sprzedała willę władzom rejencji bydgoskiej. Od tamtej pory w budynku mieszkali najważniejsi bydgoscy urzędnicy. Ostatnią osobą, która mieszkała w budynku przy ul. Focha był Bernard Śliwiński – powstaniec wielkopolski, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej. W 1923 roku willa została zakupiona przez bydgoski magistrat. Budynek został podzielony na mieszkania, które przydzielono miejskim urzędnikom.

Obecnie zakończony został remont willi, która straciła na swojej świetności po II wojnie światowej. Prace zostały zlecone przez wspólnotę zarządzaną przez ADM, a ich koszt wyniósł prawie 300 tys. zł.

0 0 votes
Article Rating
Milena Wyrąbkiewicz
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
julek
julek
8 miesięcy temu

ładny budynek , ładnie odnowiony . Tylko żal kanału , tej atmosfery i zieleni .

Normalny
Normalny
8 miesięcy temu

czy jest cos czego czerwona bandycka komuna nie zniszczyla ??? och juz wiem samych siebie, do dzisiaj lataja po ulicach i maja sie swietnie

Gree
Gree
8 miesięcy temu

Za moment przemianują willę jak jakiś Obajtek machloi w księgach narobi, także bym się dobrą, wyremontowaną za publiczne pieniądze willą nie obnosił, bo za moment tam afrykanerów zainstalują co w pakiecie z wizą kwaterunek opłacili.

Gina
Gina
7 miesięcy temu

Szanowny Panie Gree, nader rzadko odnoszę się do opinii innych osób. Jednakże w pana ,pani przypadku nie mogę się powstrzymać, gdyż jak widać z treści którą raczył pan upublicznić trapią pana pewne przypadłości. Pierwszą jest brak umiejętności zrozumienia słowa pisanego.Mianowicie prace zleciła wspólnota mieszkaniowa , której zarządcą jest ADM. Tak , więc to zleceniodawca czyli wspólnota płaci za remont tej wspaniałej willi, a idąc dalej , osoby które tam mieszkają, bo to one tworzą wspomnianą wspólnotę.Nie ma więc mowy o PUBLICZNYCH PIENIĄDZACH.Jeżeli chodzi o o osoby , które pan nazwał jak mniemam wzgardliwie afrykanerami, bo tak wynika z kontekstu, to… Czytaj więcej »