Bydgoszcz
17C
Opady
64% wilgotność
Wiatr: 6km/h SW
H 18 • L 15
9C
Pt
7C
Sob
8C
Nd
8C
Pon
9C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaOsielskoPolitykaWójt Osielska także odmówił przekazania danych osobowych Poczcie Polskiej. „Byłoby to wbrew prawu”
Rafał Bruski, Wojciech Sypniewski
27.04.2020 | 09:03

Wójt Osielska także odmówił przekazania danych osobowych Poczcie Polskiej. „Byłoby to wbrew prawu”

Na zdjęciu: Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski nie udostępnił Poczcie Polskiej informacji dotyczących wyborców. Podobnie postąpił wójt Osielska Wojciech Sypniewski.

Fot. Szymon Fiałkowski

Wójt Osielska Wojciech Sypniewski, podobnie jak prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski i wielu innych samorządowców z Polski, odmówił przekazania spisu wyborców Poczcie Polskiej.

Przypomnijmy: W czwartek, przed godziną 2:00 w nocy, z adresu mailowego wybory2020@poczta-polska.pl do urzędów miast i gmin trafił dokument z wnioskiem o udostępnienie danych mieszkańców znajdujących się w rejestrze wyborców. Wielu samorządowców odmówiło przekazania danych, tłumacząc się, że jest to niezgodne z prawem przetwarzanie danych osobowych, a tajemniczy mail mógł być wysłany przez oszustów, podszywających się pod pracowników poczty. – Nie będę łamał prawa w imię żądzy władzy PiS. Poczta Polska chciała ode mnie dane mieszkańców mimo to, że nie ma do tego prawa – skomentował swoją decyzję prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, który zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa.

Jeszcze w czwartek Poczta Polska zapowiadała powtórzenie wysyłki e-maili. Miały one zawierać już podpisy kwalifikowane, których brak wytykali samorządowcy odmawiający przekazania danych (na konieczność ich dołączenia wskazywał także Sylwester Marciniak, szef Państwowej Komisji Wyborczej). Bydgoski ratusz nie otrzymał jednak takiej wiadomości ani w czwartek, ani w piątek. Prośba o przekazanie danych osobowych mieszkańców wzbudziła kontrowersje także u prawników – Fundacja Krakowski Instytut Prawa Karnego stoi na stanowisku, że w stanie prawnym na 23 kwietnia polecenie „nie posiada podstawy prawnej i może nosić znamiona przestępstwa”.


CZYTAJ WIĘCEJ: Ciąg dalszy awantury o spis wyborców


Co z prośbą od Poczty Polskiej zrobił wójt Osielska Wojciech Sypniewski? Odpowiadając na pojawiające się w związku z czwartkową decyzją Rafała Bruskiego pytania, samorząd Osielska przekazał krótki komunikat. – Informujemy, iż Wójt Wojciech Sypniewski odmówił przekazania danych osobowych Poczcie Polskiej, gdyż byłoby to wbrew prawu – przekazała gmina.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści