Bydgoszcz
-0C
Niebo częściowo zachmurzone
65% wilgotność
Wiatr: 10km/h WNW
H 0 • L -2
0C
Sob
-0C
Nd
-1C
Pon
2C
Wt
1C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaWstrzymanie ruchu tramwajowego na Fordońskiej. W zastępstwie tramwajów pojadą autobusy [ROZKŁADY JAZDY]
10.09.2021 | 12:44

Wstrzymanie ruchu tramwajowego na Fordońskiej. W zastępstwie tramwajów pojadą autobusy [ROZKŁADY JAZDY]

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Od piątkowego (10 września) popołudnia aż do późnych godzin wieczornych w niedzielę tramwaje z Fordonu będą docierały jedynie do pętli przy ulicy Wyścigowej.

Fot. Szymon Fiałkowski

W rozpoczynający się właśnie weekend (10-12 września) tramwaje nie będą kursowały ulicą Fordońską pomiędzy pętlami przy ulicy Bałtyckiej oraz Wyścigowej. To element przygotowań do wprowadzenia od początku przyszłego tygodnia nowej organizacji ruchu związanej z budową nowych mostów na ulicy Kazimierza Wielkiego. Drogowcy przyznają, że korki i utrudnienia są nieuniknione, ale ruch – mimo że spowolniony – ma odbywać się płynnie.

Jak już informowaliśmy, od poniedziałku, 13 września z eksploatacji zostanie wyłączona północna (w stronę centrum) jezdnia ulicy Fordońskiej pomiędzy skrzyżowaniami z Fabryczną oraz Bałtycką. Ruch nią będzie odbywał się wyłącznie w ramach przejazdów lokalnych (między innymi dojazd do ul. Szajnochy czy wyjazd z ul. Kijowskiej). Główny ruch tranzytowy zostanie przeniesiony na południową nitkę ul. Fordońskiej, gdzie utworzone zostaną – u zbiegu z ul. Bałtycką, Kazimierza Wielkiego oraz Fabryczną – trzy tymczasowe ronda. I to właśnie one mają – zdaniem p.o. dyrektora Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej Wojciecha Nalazka – złagodzić skutki utrudnień związanych z inwestycją. – Sygnalizacja świetlna na tych skrzyżowaniach zostanie oczywiście wyłączona – podkreśla Nalazek.

Zasadniczym utrudnieniem będzie od przyszłego tygodnia (i to aż do czerwca przyszłego roku) zamknięcie od strony ul. Fordońskiej prostopadłej do niej ul. Łęczyckiej. Przedstawiciele wykonawcy – firmy Trakcja – przekonują, że inne rozwiązanie nie było możliwe. – W związku z ruchem wahadłowym tramwajów zabraniały nam tego przepisy – twierdzi dyrektor kontraktu Krzysztof Mikiciuk. Ale dodaje też, że w rejonie prowadzonych robót zachowane zostaną przejścia dla pieszych. – Będą one wygrodzone tak, aby osoby postronne nie znalazły się na placu budowy – zaznacza Mikiciuk.
Aby wspomniany ruch wahadłowy tramwajów na odcinku ul. Fordońskiej pomiędzy Bałtycką a Fabryczną był możliwy, konieczne jest zainstalowanie rozjazdów nakładkowych. I właśnie dlatego od piątkowego popołudnia (od godziny 18:00) aż do niedzieli włącznie tramwaje tym fragmentem ulicy nie pojadą. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami wszystkie linie (nr 3, 5, 7 oraz 10) kursujące z Fordonu będą docierały do pętli technicznej przy ul. Wyścigowej. Tramwaje z centrum dojadą z kolei do pętli przy ul. Bałtyckiej (linie 5 i 10), a pojazdy linii nr 3 – do zajezdni MZK przy ul. Toruńskiej. Na odcinku od Wyścigowej do Kapuścisk linia nr 7 zostanie zawieszona.

Zastępstwem dla tramwajów będą specjalnie uruchomione linie autobusowe. Na trasie od Wyścigowej, przez Fordońską, Kazimierza Wielkiego, Prezydenta Lecha Kaczyńskiego aż do Wojska Polskiego będzie kursował autobus „Za T7”. Z kolei na trasie Wyścigowa – Bałtycka – rondo Fordońskie kursował będzie tramwaj „Za T”). ZDMiKP poinformował, że bilety skasowane w pojazdach linii objętych weekendowymi utrudnieniami muszą być skasowane tylko raz. Przykładowo, pasażer może jechać tramwajem linii nr 5 z Fordonu do pętli Wyścigowa, przesiąść się na autobus „za tramwaj”, a następnie kontynuować podróż linią nr 10, wsiadając do tramwaju na pętli Bałtycka – wskazuje Tomasz Okoński, rzecznik drogowców.

Od poniedziałku tramwaje wrócą już na stałą trasę, przy czym należy pamiętać, że ruch na kilkusetmetrowym odcinku pomiędzy Bałtycką a Fabryczną będzie odbywał się wahadłowo. – Może to spowodować, że przejazd będzie trwał o 5-6 minut dłużej – mówi dyrektor Nalazek. – Ma to związek zarówno z zastosowaniem cykli dla tramwajów jadących w danym kierunku i niższą prędkością spowodowaną przejazdem po rozjazdach nakładkowych.

Zarząd dróg przyznaje, że w czasie inwestycji utrudnienia dla mieszkańców i zatory są nieuniknione. – Jestem jednak optymistą i uważam, że ruch – dzięki powstałym tymczasowym rondom – będzie co prawda spowolniony, ale płynny – podsumowuje Wojciech Nalazek. W niedzielę w godzinach popołudniowych i wieczornych drogowcy mają jeszcze dokładnie sprawdzać zastosowane przez wykonawca rozwiązania. – Apelujemy jednak do kierowców, aby zwracali uwagę na nowe oznakowanie – kończy Tomasz Okoński.

Nowe rozkłady jazdy obowiązujące w weekend 10-12 września oraz od poniedziałku, 13 września (także dla linii autobusowych nr 59, 64, 69, 89 i 33N, które zamiast ul. Łęczycką pojadą objazdem ul. Bałtycką) dostępne są [TUTAJ].

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mateo
Mateo
4 miesięcy temu

Wogóle ZDMiKP w Bydgoszczu to optymistyczna instytucja. Tylko jakoś wszystkie ich inwestycje to budowlane porażki. Ostatni przykład-bus pas na Osową Górę

Powiązane treści