Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Wyjątkowa wystawa w Muzeum Okręgowym. Z okazji stulecia powrotu Bydgoszczy do Macierzy

Dodano: 08.01.2020 | 13:50

Na zdjęciu: Specjalna wystawa z okazji stulecia powrotu Bydgoszczy do Polski zostanie zlokalizowana w Spichrzach nad Brdą.

Fot. BB

Sto lat temu Bydgoszcz wróciła do Macierzy. Z okazji tego jubileuszu Muzeum Okręgowe przygotowuje wyjątkową wystawę, a także inne wydarzenia związane z obchodami tej rocznicy.

Wystawa „Ku wolności. Bydgoszcz 1914 -1920” przybliży wydarzenia, które doprowadziły do włączenia miasta nad Brdą w granice niepodległego państwa polskiego. Oprócz ważnych wątków historycznych Muzeum Okręgowe zwróci w niej uwagę również na losy ludzkie. Wystawa będzie stanowiła przekrój wydarzeń ukazujących dążenie do odzyskania ojczyzny już od 1914 roku w nawiązaniu do wątków z Kujaw i Pomorza.

Wyjątkowa wystawa w Muzeum Okręgowym. Z okazji stulecia powrotu Bydgoszczy do Macierzy

Zobacz również:

Trwa budowa trzech budynków nad Brdą. Będzie wysoko!

Obok prezentacji tych wydarzeń zostanie także ukazana sytuacja Polaków w mieście nad Brdą z końca 1918 roku, kiedy to wybuchło powstanie wielkopolskie. Ekspozycja przeniesie zwiedzających również do roku 1919. Jak przypominają organizatorzy, był to czas, w którym doszło do podpisania traktatu pokojowego w Wersalu, określającego nowe granice państw europejskich i stanowiącego m.in. o włączeniu Bydgoszczy do odrodzonej Polski. Punktem kulminacyjnym ekspozycji stanie się ukazanie momentu powrotu miasta do Rzeczpospolitej.

Na ekspozycji będzie można obejrzeć różnorodne archiwalia, numizmaty i ordery. Ważne miejsce w przestrzeni wystawienniczej zajmie także fotoplastykon ze zdjęciami dokumentującymi życie miasta w latach 1914 – 1920. Zaprezentowane zostanie także słuchowisko, które odda klimat tamtych pełnych poświęceń, ale też radość z odzyskania niepodległości.

Wystawa została objęta honorowym patronatem Prezydenta Miasta Bydgoszczy. Wernisaż odbędzie się 20 stycznia 2020 r. w Spichrzach nad Brdą, przy ul. Grodzkiej 7-11, o godzinie 17.00.

Muzeum Okręgowe jest też jednym z organizatorów ogólnopolskiej konferencji naukowej „Na drodze do Niepodległości. Bydgoszcz w latach 1914-1920”. Odbędzie się ona 20 i 21 stycznia – pierwszego dnia wystąpienia będą miały miejsce w sali sesyjnej Rady Miasta Bydgoszczy, a drugiego – w auli biblioteki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Podczas spotkania planowane jest podjęcie problematyki oscylującej wokół dziejów Bydgoszczy i regionu od przełomu XIX i XX w. do 1920 roku. Obrady będą odbywać się w ramach sześciu zagadnień: Bydgoszcz i region pod zaborami, Bydgoszcz i region w czasie I wojny światowej, Bydgoszcz i region w dobie powstania wielkopolskiego 1918/1919, Bydgoszcz w oczekiwaniu na Niepodległość 1919, Powrót Bydgoszczy do Macierzy 1920 oraz Bydgoszcz i region (1914-1920) – pamięć i tożsamość – podkreśla Muzeum.

Problematyka prezentowana na konferencji ma charakter interdyscyplinarny, dlatego MOB zaprasza na nią zarówno historyków, jak i historyków sztuki, architektury, socjologów, kulturoznawców czy literaturoznawców. – Z uwagi na szeroki zakres tematyczny zapraszamy również wszystkich miłośników historii, zajmujących się historią swojego miasta rodzinnego bądź badaniami genealogicznymi bydgoszczan. Osoby zainteresowane udziałem proszone są o kontakt z sekretarzem Anną Nadolską, kustoszem, kierownikiem Działu Historii Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, e-mail: konferencjabydgoszcz1920@muzeum.bydgoszcz.pl, tel. 52 58 59 995 (lub 52 58 59 983) – przekazuje placówka.Więcej informacji dostępnych jest na stronach internetowych UKW i Muzeum Okręgowego.

Innym wydarzeniem, związanym z obchodami stulecia, będą warsztaty w Spichrzach nad Brdą. W niedzielę 19 stycznia, na wystawie „Od Starego Rynku do placu Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy” odbędą się warsztaty rodzinne, pokaz historyczny oraz prezentacja. Na zwiedzających czekać będzie wiele atrakcji związanych ze świętowaniem powrotu Bydgoszczy do Macierzy. Przez cały dzień będzie można podziwiać unikatową monetę – trojaka koronnego Zygmunta III Wazy, wybitego w mennicy bydgoskiej – CZYTAJ WIĘCEJ O WYJĄTKOWOŚCI TEJ MONETY. O godzinie 16:00 odbędzie się wykład dotyczący wspomnianej monety – najnowszego zakupu Muzeum – trojaka koronnego Zygmunta III Wazy wraz z jego prezentacją. Pokaz poprowadzi Jarosław Kozłowski – kierownik Działu Numizmatyki Muzeum.

Ponadto, od godziny 12:00 do 14:00 będą prowadzone warsztaty pt. „Legenda o herbie Bydgoszczy”. Podczas rodzinnych zajęć ich uczestnicy dowiedzą się, co przedstawia herb miasta. Na niedzielne wydarzenia w Spichrzach obowiązuje bilet specjalny w cenie 1 zł.