Wykonawca szlifuje projekt remontu Rynku w Starym Fordonie. Co z fontanną?
Dodano: 18.05.2020 | 18:03Na zdjęciu: W czwartkowym spotkaniu w siedzibie Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej wziął udział Jerzy Majorek - prezes firmy Steinbudex, która wykona remont fordońskiego rynku.
Fot. ZDMiKP Bydgoszcz
Pracownicy Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej oraz członkowie Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu spotkali się z przedstawicielami firmy Steinbudex – wykonawcą przebudowy Rynku w Starym Fordonie. Firma zaproponowała kilka rozwiązań uzupełniającą koncepcję modernizacji, stworzoną przez poznańskich architektów Łukasza Pieńczykowskiego i Jakuba Bartkowiaka. Istnieje jednak problem z realizacją planowanej fontanny.
Przetarg na kompleksową przebudowę centralnego punktu najstarszej części Fordonu został rozstrzygnięty w marcu – w ponownym postępowaniu ZDMiKP wybrało ofertę firmy Steinbudex ze Świdnicy, wynoszącą 7,3 miliona złotych. Postępowanie przeprowadzono w trybie „zaprojektuj i wybuduj” – obecnie dolnośląska firma prowadzi prace projektowe na podstawie koncepcji, wyłonionej w miejskim konkursie. Jej autorami są Łukasz Pieńczykowski i Jakub Bartkowiak. Architekci, zgodnie z sugestiami mieszkańców, wprowadzili w swojej wizji ograniczenie ruchu kołowego na Rynku oraz rozwiązania sprzyjające ruchowi pieszemu.
W czwartek, 14 maja przedstawiciele Steinbudexu spotkali się z pracownikami zarządu dróg oraz członkami Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu, Rady Osiedla Stary Fordon i Społecznej Rady ds. Estetyki Miasta. Tematem zebrania był aktualny stan prac projektowych oraz rozwiązania, które miały uzupełnić koncepcję Pieńczykowskiego i Bartkowiaka.
– Wykonawca robót, z którym w marcu bieżącego roku podpisaliśmy umowę, może pochwalić się dużym dorobkiem i doświadczeniem w projektowaniu tego rodzaju przestrzeni publicznych. Brał udział w przygotowaniu między innymi takich inwestycji jak: rewitalizacja Rynku w Jeleniej Górze, Polkowicach, Starówki w Wałbrzychu czy Rynku w Wągrowcu – podkreśla ZDMiKP. Podczas spotkania prezes Steinbudexu Jerzy Majorek przedstawił pomysły nowych rozwiązań m.in. umieszczenie herbu miasta Fordon – białej róży na czerwonym tle – w płycie rynku czy zastosowanie fragmentarycznie innych materiałów.
W ramach rewitalizacji rynku, we wschodniej części placu zaplanowano powstanie fontanny. Koncepcja poznańskich projektantów zakłada, że będzie ona miała formę płytkiej, pięciocentymetrowej niecki.
Po zakończeniu przebudowy nawierzchnia placu ma być utrzymana na jednej wysokości – będzie ona wykonana w sporej części z kostki granitowej szarej. Podczas prac wyremontowany zostanie też pomnik upamiętniający mieszkańców Fordonu zamordowanych podczas drugiej wojny światowej. Ponadto, w ramach inwestycji wykonawca dostarczy oraz zamontuje na Rynku starą pompę wodną. Na placu pojawi się też więcej zieleni. – Zachowane zostaną lipy rosnące po południowej stronie Rynku. Szpaler tych drzew podkreślony zostanie innym rodzajem nawierzchni. Pomiędzy fontanną i wschodnią pierzeją sadzone będą drzewa w dużych donicach. Dodatkowo planowane jest zasadzenie bezpośrednio do gruntu w sąsiedztwie wlotu ul. Sikorskiego klonu, którego sąsiedztwo zabezpieczy ochronna krata. W małych donicach betonowych sadzone będą begonie – podkreśla ZDMiKP.
Przebudowa Rynku w Starym Fordonie będzie kolejnym etapem rewitalizacji tej części Bydgoszczy. W ubiegłym roku zakończono remont ulicy Bydgoskiej, a w planie na najbliższe miesiące są też pierwsze prace w rejonie Wisły – w połowie lutego ratusz złożył wnioski o wydanie pozwoleń na budowę dotyczących budowy pierwszych fragmentów fordońskiego nabrzeża. Jak informował na ostatniej sesji rady miasta zastępca prezydenta Mirosław Kozłowicz, firma Pas-Projekt wnosiła poprawki do projektu wykonawczego ulic, które zostaną zrewitalizowane przy okazji kolejnego etapu rewitalizacji. Przetarg na prace budowlane ma zostać ogłoszony w najbliższych miesiącach.
- Posłowie Bogucki i Schreiber przekonują: Sytuacja finansowa samorządów nie uległa zmianie - 11 grudnia 2024
- Konfederacja z rózgą dla rządu Tuska. „Tłuste koty PiS-u zostały zamienione na tłuste koty KO i PSL” - 11 grudnia 2024
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024