
Tak wyglądała kiedyś wyspa św. Barbary. Teraz ma się zmienić [STARE POCZTÓWKI]
Zdjęcia: kolekcja Anny Perlik-Piątkowskiej i Pawła Piątkowskiego
Wyspa św. Barbary niebawem ma przejść metamorfozę. Jak wyglądała kiedyś? Możecie to zobaczyć na pocztówkach ze zbiorów Anny Perlik-Piątkowskiej i Pawła Piątkowskiego.
Wyspa św. Barbary powstała w drugiej połowie XIX wieku podczas przekształceń łączących się w Bydgoszczy cieków wodnych. Położona jest na Brdzie w pobliżu mostu im. Jerzego Sulimy-Kamińskiego, Jazu Farnego (Młyńskiego) i Katedry Bydgoskiej, a jej powierzchnia wynosi ok. 0,06 ha (45 na 13 metrów). Nazwa wyspy pochodzi od św. Barbary z Nikomedii – opiekunki sterników i szyprów. W dwudziestoleciu międzywojennym planowano oświetlić wyspę i postawić na niej figurę jej patronki. Projekt opracował bydgoski rzeźbiarz Piotr Triebler, ale do jego realizacji nigdy nie doszło.
Adaptację niegdyś mocno zadrzewionej wyspy św. Barbary planowano już od ponad 10 lat. Nadzieja na zmiany pojawia się teraz – rewitalizacja wyspy została włączona w projekt modernizacji nabrzeża Brdy od ulicy Krakowskiej do mostu Kazimierza Wielkiego. Niedługo zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie tego zadania, które zostanie zrealizowane w formule „zaprojektuj i wybuduj”.
Wyspa św. Barbary – co się zmieni?
Najnowsza koncepcja metamorfozy wyspy zyskała aprobatę Rady ds. Estetyki i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Zaplanowano uporządkowanie obecnej tam zieleni oraz nasadzenie nowych krzewów – derenia, bzu czarnego, leszczyny i trzmieliny oraz drzew – jesionu, wierzby i olszy. Planowane jest również założenie łąki z kwiatami i trawami w celu poprawy ekosystemu. Znajdujące się tam dwa drzewa – lipa i olsza- zostaną przycięte, a jesion, trzecie z obecnych na wyspie drzew, będzie wycięte ze względu na jego zły stan.
CZYTAJ WIĘCEJ NA TEMAT WYSPY ŚW. BARBARY W BYDGOSZCZY I ZOBACZ WIZUALIZACJĘ
Wyspa św. Barbary – stare zdjęcia, pocztówki
Dzięki uprzejmości Anny Perlik-Piątkowskiej i Pawła Piątkowskiego możecie zobaczyć zdjęcia i pocztówki z ich kolekcji, które przedstawiają Wyspę św. Barbary w okresie zaboru pruskiego i dwudziestolecia międzywojennego. Widać na nich, jak zielona była Wyspa św. Barbary i jaka zabudowa znajdowała się w jej rejonie, m.in. w miejscu Domu Polskiego czy na rogu Jezuickiej i Mostowej.
- Kiedy Toruńska zostanie otwarta? Jest nowy termin zakończenia prac - 11 czerwca 2025
- Nowy pełnomocnik wojewody ds. dziedzictwa historycznego. Dlaczego zastąpił dr. Łanieckiego? - 9 czerwca 2025
- Jan Rulewski niewinny. Wyrok sprzed 60 lat unieważniony - 9 czerwca 2025