Wystartowała budowa nowej inwestycji mieszkaniowej w centrum Bydgoszczy [WIZUALIZACJE, ZDJĘCIA]
Dodano: 07.07.2021 | 20:32Na zdjęciu: I etap kompleksu Urzecze powstaje przy moście tramwajowym nad Brdą w ciągu linii tramwajowej do Dworca Głównego.
Fot. Budlex
Deweloper Budlex rozpoczął realizację pierwszego etapu kompleksu Urzecze. W rejonie mostu tramwajowego nad Brdą powstanie kompleks trzech budynków oraz nabrzeże.
Nowa inwestycja Budlexu w Bydgoszczy jest realizowana na terenach do niedawna należących do Wyższej Szkoły Gospodarki – zimą wykonano rozbiórkę budynku XIX-wiecznej wozowni przy ulicy Królowej Jadwigi 14, w których mieściła się Akademicka Przestrzeń Kulturalna i Muzeum Fotografii. Kompleks obejmie też obszar pomiędzy trasą tramwajową w kierunku dworca Bydgoszcz Główna i rzeką Brdą. Za architekturę Urzecza odpowiada warszawska pracownia Atelier Tektura. To powstała w 2007 firma, której wspólnikami są Michał Kozielewski, Barbara Kozielewska i Mateusz Kluczek. To ten ostatni był głównym projektantem bydgoskiego kompleksu.
I etap Urzecza obejmie zabudowę działki pomiędzy linią tramwajową a rzeką Brdą. Będzie to najwyższa część kompleksu. Jak przekazał Budlex, generalny wykonawca inwestycji – firma Erbud – wykonał montaż zaplecza budowy i rozpoczął prace ziemne. – Obecnie trwają prace archeologiczne, a już w lipcu rozpocznie się przygotowywanie gruntu pod dalsze etapy. Harmonogram zakłada, że budynki zostaną oddane do użytku pod koniec 2022 roku – zapowiada deweloper. Kolejny etap Urzecza obejmie działkę przy Królowej Jadwigi – w porównaniu z pierwszymi wizualizacjami, projekt został zmieniony dzięki działaniom Społecznej Rady ds. Estetyki Miasta. W porównaniu z pierwotnym projektem, podniesiono wysokość budynku od strony mostu Królowej Jadwigi oraz zmieniono jej elewację.
– W pierwszym etapie dyskusji namawialiśmy projektanta do podniesienia budynku. Kolejne etapy to przywrócenie wertykalnych otworów okiennych czy zmiana materiałów – zaznaczał podczas niedawnej konferencji prasowej Rady menedżer Starego Miasta i Śródmieścia Maciej Bakalarczyk. – Dzięki kilku spotkaniom i współpracy z projektantem mamy bryłę, która jest wpasowana w przestrzeń ulicy Królowej Jadwigi i nawiązuje do podziałów architektonicznych. Nasze działania zostały docenione i otrzymaliśmy podziękowania od Budlexu – wtórował plastyk miejski Marek Iwiński. Poniżej można zobaczyć aktualny projekt kolejnego etapu Urzecza przy Królowej Jadwigi.
Budlex podkreśla, że inwestycja składająca się z trzech budynków jest utrzymana w minimalistycznym eleganckim stylu, a jej atutem jest atrakcyjne położenie kompleksu: graniczy on bezpośrednio z rzeką Brdą, co daje możliwość uprawiania sportów wodnych. – Obok kameralnej przystani na rzece, przewidujemy w garażach podziemnych specjalne wieszaki na rowery i kajaki – zapowiada deweloper. Warto dodać, że miasto planuje współpracować z inwestorem Urzecza w kwestii budowy bulwarów. – Rozpoczęliśmy rozmowy z firmą Budlex, czyli właścicielem terenu przy Królowej Jadwigi. Tam także zostanie poprowadzona ścieżka przy rzece – wyjaśniał niedawno prezydent Rafał Bruski.
Poza znanymi klientom Budlexu udogodnieniami, takimi jak przywoływanie windy z mieszkania, czy nastrojowe zapachy i dźwięki w częściach wspólnych, w budynkach Urzecza dodatkowo na głównych klatkach schodowych pojawią się klimatyczne ściany wodne, nawiązujące do wyjątkowej lokalizacji osiedla. Ale to nie koniec. – Urzecze, jak przystało na nowoczesny, zrównoważony kompleks mieszkaniowy, wyposażone będzie w zielone dachy. Wysoki współczynnik powierzchni biologicznie czynnej zapewni dodatkowe korzyści dla mieszkańców i miasta w postaci retencji wody deszczowej, izolacji dźwiękowej, pochłaniania CO2 i miejskich pyłów – informuje Budlex. Ponadto w kompleksie powstanie strefa odbioru przesyłek kurierskich i śmietniki podziemne. – To rozwiązania promujące ekologię i zrównoważone podejście do transportu i logistyki – podkreśla inwestor.
Budlex podaje, że rozpoczęto już przedsprzedaż mieszkań realizowanych w ramach I etapu Urzecza. – W ofercie znajdują się przestronne mieszkania w metrażach od 30 do 140 m². Apartamenty można nabyć już za 250 tysięcy złotych – przekazała firma.
CZYTAJ TEŻ: Całoroczny dom modułowy – co warto wiedzieć i jak urządzić?
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024
- Przystanki wiedeńskie przy Placu Praw Kobiet już czynne. Prace przy placu Wolności jeszcze trwają - 11 grudnia 2024
- Bydgoszcz buduje markę turystyczną. Naszą siłą jest Brda i jej ponadprzeciętna oferta atrakcji - 10 grudnia 2024