Bydgoszcz
16C
Niebo głównie zachmurzone
72% wilgotność
Wiatr: 5km/h ENE
H 17 • L 14
17C
Sr
16C
Czw
14C
Pt
15C
Sob
22C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPorady i ciekawostkiWzór wezwania do zwrotu zaliczki – czyli w jaki sposób odzyskać swoje pieniądze
7a602901ccdf5a1e05bde441768dbec6
07.02.2020 | 09:35

Wzór wezwania do zwrotu zaliczki – czyli w jaki sposób odzyskać swoje pieniądze

Na zdjęciu:

Fot.

Wzór wezwania do zwrotu zaliczki stanowi dokument, który może być przydatny w wielu różnych sytuacjach. Bardzo często bowiem przy realizacji zamówienia lub wykonania konkretnej usługi, wymagana jest wpłata zaliczki. Jeśli jednak umowa nie zostanie sfinalizowana, wówczas można żądać jej zwrotu. Duże znaczenie w tej kwestii ogrywa jednak fakt, czy wpłacane pieniądze posiadają formę zaliczki czy zadatku. Czym różnią się od siebie te dwie formy? Jakie kroki należy podjąć, by odzyskać wpłaconą zaliczkę? Jakie elementy powinno zawierać wezwanie do jej zwrotu?

Zaliczka, a zadatek – czym się różnią?

Zaliczka i zadatek to dwa odrębne pojęcia. W przypadku zaliczki jest to suma środków pieniężnych, które nabywca wpłaca na poczet przyszłej usługi lub towaru. Może ona stanowić zarówno część, jak i całość wartości jeżeli transakcja dojdzie do skutku. Z kolei zadatek jest kwotą środków pieniężnych, która wpłacana jest przez nabywcę na poczet przyszłej usługi lub towaru jeżeli transakcja dojdzie do skutku, jednak nie może on stanowić całości wynagrodzenia.

Największa różnica pojawia się jednak w momencie, gdy umowa nie zostanie wykonana. Zaliczka jest wpłacana na poczet ceny lub wynagrodzenia. Jeśli do wykonania umowy nie dojdzie, wówczas zaliczka powinna zostać zwrócona. Ma to miejsce nawet w przypadku, gdy doszło do tego na skutek okoliczności, za które odpowiada strona dająca zaliczkę. Nie ma więc ona funkcji zabezpieczenia wykonania umowy. Zadatek natomiast zabezpiecza każdą ze stron na wypadek, gdyby druga nie wykonała swojej umowy. Jeżeli z umowy nie wywiąże się strona dająca zadatek, w takim przypadku strona otrzymująca go, może odstąpić od umowy z jego zachowaniem. Jeśli natomiast umowy nie wykona strona, która go otrzymała, w takim przypadku osoba wręczająca zadatek ma prawo odstąpić od umowy oraz żądać zwrotu dwukrotnie wyższej sumy od wpłaconego zadatku.

Wzór wezwania do zwrotu zaliczki – jak sporządzić?

Wzór wezwania do zwrotu zaliczki przyda się w momencie, gdy będziemy chcieli zrezygnować z realizacji umowy. Obowiązek zwrotu środków finansowych wynika z przepisów prawa, dlatego też w niektórych przypadkach wystarczyć powinno poinformowanie drugiej strony umowy z prośbą o zwrot zaliczki. Jeśli jednak pojawią się w tej kwestii problemy, warto skorzystać z pisemnego wezwania. Wzór wezwania do zwrotu zaliczki powinien zawierać kilka istotnych elementów. Należy oczywiście wskazać nazwę i adres przedsiębiorcy, określić umowę i datę jej zawarcia oraz towar lub usługę, za którą wpłacona została zaliczka. Należy również umieścić kwotę zaliczki, termin zwrotu i numer rachunku bankowego, na który mają zostać przekazane pieniądze.

Jeśli tego rodzaju wezwanie nie przyniesie oczekiwanego skutku, można w takim przypadku skierować sprawę do przeprowadzenia jej w postępowaniu upominawczym lub nakazowym. Odbywają się one bez udziału stron, natomiast powód po uprawomocnieniu się nakazu zapłaty otrzyma tytuł wykonawczy, który pozwala wszcząć postępowanie egzekucyjne. W rezultacie dochodzi do przymusowego ściągnięcia zasądzonej przez sąd należności.

Należy również pamiętać, iż w przypadku niektórych umów, można spotkać się z zapisami o bezzwrotnej zaliczce. Dotyczy to najczęściej przypadków, w których do niewykonania umowy dochodzi z winy klienta. Taka forma ma więc charakter bardzo zbliżony do zadatku, jednak negatywne konsekwencje grożą wyłącznie klientowi. Jeśli przyjmujący zaliczkę nie zrealizuje umowy ze swojej winy, jest zobowiązany wyłącznie do jej zwrotu, bez konieczności wypłaty dwukrotności tej kwoty.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Podobne wpisy

Powiązane treści