Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Zabytkowy gmach przy placu Kościeleckich zostanie odnowiony

Dodano: 26.05.2021 | 11:13

Na zdjęciu: Gmach przy placu Kościeleckich wzniesiono w latach 1890-1892.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Trwają przygotowania do remontu konserwatorskiego elewacji gmachu UKW przy placu Kościeleckich 8. Umożliwi to między innymi miejska dotacja, która została przyznana uczelni. Wcześniej miasto wsparło odrestaurowanie uniwersyteckiego budynku przy ul. Powstańców Wielkopolskich 2.

Budynek na rogu ulicy Bernardyńskiej i placu Kościeleckich wzniesiono w latach 1890-1892 na planie wieloboku, przypominającego literę „L” według projektu radcy budowlanego Carla Meyera, autora wielu innych budynków użyteczności publicznej w Bydgoszczy. Trzykondygnacyjny gmach z użytkowym poddaszem jest przykryty 2 i 3-spadowymi dachami z czerwoną dachówką. Charakterystycznym elementem jest ścięty narożnik budynku z majestatycznym, schodkowym szczytem.

Ryzalitem i szczytami zakończone są również skrajne części budynku. Łukowe okna umieszczone w płycinach i blanki mogą kojarzyć się z gotycką architekturą zamkową. Warto podkreślić, że w gmachu zachowała się nadal oryginalna stolarka okienna i drzwiowa. Elewacje są zdobione przede wszystkim przez układ cegieł – informuje urząd miasta.


CZYTAJ WIĘCEJ: Miasto wspiera remont bydgoskich zabytków. Dotacje dla UKW i kościołów


Początkowo budynek przy placu Kościeleckich służył jako pierwsza w Bydgoszczy żeńska szkoła ludowa. W 1921 roku przeniesiono do gmachu Polską Szkołę Powszechną. Do 1930 roku funkcjonowała ona wspólnie z niemiecką, ewangelicką szkołą powszechną. W czasie okupacji budynek tymczasowo wykorzystywany był jako szpital wojskowy. Po wojnie urządzono w nim szkołę podstawową. Po jej wygaszeniu miasto zarezerwowało gmach na potrzeby sądu apelacyjnego, ale ostatecznie przekazano go na potrzeby Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Obecnie funkcjonuje w nim Instytut Geografii, a w 2019 roku w gmachu zaadaptowano część pomieszczeń na potrzeby Centrum Informacji i Promocji Śródlądowych Dróg Wodnych w Bydgoszczy.

W tym roku UKW zleci prace przy renowacji elewacji frontowej. Ich koszt oszacowano na kwotę blisko 770 tysięcy złotych – część z nich pokryje miejska dotacja w kwocie 200 tysięcy złotych. Warto dodać, że ubiegłym roku uczelnia wykorzystała miejską dotację na remont budynku przy ul. Powstańców Wielkopolskich 2.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Lsla
Lsla
3 lat temu

No i super!