Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Zakończono rewitalizację skweru prof. Kałużnego. Odbyło się uroczyste otwarcie

Dodano: 03.10.2022 | 10:50

Na zdjęciu: Skwer im. prof. Józefa Kałużnego został otwarty.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Zakończyły się prace związane z odnową skweru im. prof. Józefa Kałużnego. W zeszłym tygodniu odbyło się uroczyste otwarcie tego miejsca.

W piątek, 30 września 2022 roku w Bydgoszczy odbyło się uroczyste otwarcie skweru, którego patronem jest wybitny okulista prof. Józef Kałużny. Znajduje się on między ulicami Focha, Królowej Jadwigi i Grottgera.

Skwer zyskał nowe alejki spacerowe z mineralnej nawierzchni oraz ławki i kosze na śmieci. Centralnym punktem skweru jest plac, na którym jeszcze w tym roku ma stanąć rzeźba oka upamiętniająca prof. Kałużnego. Pojawiły się tam również nowe nasadzenia zieleni.

W uroczystym otwarciu wzięła udział rodzina profesora- żona i dwaj synowie. Pojawili się także uczestnicy konferencji medycznej organizowanej przez bydgoską klinikę okulistyczną Oftalmika oraz władze Collegium Medicum UMK. Skwer otworzył wiceprezydent Michał Sztybel.

Dzisiaj szczególny dzień otwarcia skweru im. prof. Józefa Kałużnego po rewitalizacji. Wierzymy, że miejsce to, stanie się celem częstych spacerów bydgoszczan, którzy odpoczywając w otoczeniu zieleni będą mogli przy okazji jeszcze lepiej poznać sylwetkę tego niezwykłego, do końca oddanemu swojemu powołaniu i swoim pacjentom lekarza – mówił podczas otwarcia wiceprezydent Michał Sztybel.

Profesor Józef Kałużny kierował Kliniką Chorób Oczu Akademii Medycznej im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy i uczynił ją jednym z najlepszych ośrodków okulistycznych w Polsce. Wprowadził innowacyjne metody leczenia chorób siatkówki oka z wykorzystaniem lasera argonowego i rubinowego. Był również pionierem rogówkowej chirurgii refrakcyjnej oraz operacji zaćmy z wszczepem sztucznych soczewek tylnokomorowych. Założył także Klinikę Okulistyczną Oftalmika, w której był kierownikiem i leczył pacjentów do końca swoich dni. Aby zachować pamięć o nim, na skwerze pojawiła się też tablica zawierająca informacje na temat jego największych dokonań.

0 0 votes
Article Rating
Milena Wyrąbkiewicz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments