Bydgoszcz
12C
Słonecznie
87% wilgotność
Wiatr: 3km/h S
H 12 • L 11
13C
Pon
11C
Wt
11C
Sr
9C
Czw
10C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczSportZbigniew Boniek w „Reprezentacji 100-lecia” Polskiego Związku Piłki Nożnej. Kto jeszcze się w niej znalazł?
Zbigniew Boniek - SF
07.12.2019 | 09:36

Zbigniew Boniek w „Reprezentacji 100-lecia” Polskiego Związku Piłki Nożnej. Kto jeszcze się w niej znalazł?

Najwybitniejszą jedenastkę w historii rodzimej piłki nożnej poznaliśmy podczas piątkowej, jubileuszowej gali PZPN-u.

Na zdjęciu: Zbigniew Boniek rozegrał w kadrze narodowej 80 meczów, zdobywając w nich 24 bramki.

Fot. Szymon Fiałkowski

Wielokrotny reprezentant Polski i brązowy medalista mistrzostw świata z 1982 roku oraz obecny prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek znalazł się w kadrze złożonej z najwybitniejszych zawodników w historii rodzimego futbolu. „Reprezentację 100-lecia” zaprezentowano podczas jubileuszowej gali PZPN-u, która odbyła się w piątkowy wieczór w warszawskim hotelu Double Tree by Hilton.

Pochodzący z Bydgoszczy Boniek zajął miejsce w linii pomocy razem z Kazimierzem Deyną oraz Henrykiem Kasperczakiem. W formacji ataku znalazł się tercet: Grzegorz Lato – Robert Lewandowski – Włodzimierz Lubański. Blok defensywny stworzyli z kolei: Łukasz Piszczek, Władysław Żmuda, Jerzy Gorgoń oraz Antoni Szymanowski, a najwybitniejszym bramkarzem stulecia PZPN-u okazał się Józef Młynarczyk.

Reprezentacja_100-lecia_PZPN

Najlepszą jedenastkę w historii polskiej piłki nożnej wybrano w wyniku głosowania kibiców, które odbywało się na specjalnej platformie przygotowanej przez związek na przełomie października i listopada, oraz w wyniku obrad powołanej na początku roku kapituły pod przewodnictwem Andrzeja Persona. W składzie tej ostatniej znaleźli się również byli selekcjonerzy reprezentacji: Antoni Piechniczek, Jacek Gmoch, Paweł Janas, Jerzy Engel, Adam Nawałka i – jako przedstawiciel Klubu Seniora – Henryk Apostel) oraz członkowie Komisji Mediów i Marketingu PZPN i dziennikarze.

Zbigniew Boniek urodził w Bydgoszczy 3 marca 1956 roku. Jest wychowankiem Zawiszy, z którego trafił do Widzewa Łódź, a następnie Juventusu. W barwach klubu z Turynu sięgnął po Puchar Europy. Karierę zakończył w AS Roma. W reprezentacji Polski występował w latach 1976-1988 – zanotował 80 występów, strzelając 24 gole. Wywalczył z drużyną trzecie miejsce na MŚ w Hiszpanii w 1982 roku. Ma za sobą również nieudany epizod w roli szkoleniowca reprezentacji w 2002 roku. Od października 2012 roku pełni funkcję prezesa PZPN.

Na liście stu nominowanych do Reprezentacji 100-lecia zawodników znalazł się również urodzony w Bydgoszczy rówieśnik Bońka – Stefan Majewski.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści