Bydgoszcz
1C
Słonecznie
69% wilgotność
Wiatr: 6km/h SSW
H 1 • L 0
1C
Nd
-1C
Pon
-4C
Wt
-5C
Sr
-5C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczSportZbigniew Boniek wiceprezydentem UEFA. To pierwszy Polak na tak ważnym stanowisku
21.04.2021 | 09:34

Zbigniew Boniek wiceprezydentem UEFA. To pierwszy Polak na tak ważnym stanowisku

Na zdjęciu: W czasie kadencji Zbigniewa Bońka w PZPN na ważne funkcje zostały powołane osoby związane z Bydgoszczą - m.in. Dariusz Pasieka.

Fot. Magazyn VIP

Zbigniew Boniek został wiceprezydentem Europejskiej Unii Piłkarskiej. Wybór został dokonany podczas wtorkowego kongresu UEFA w szwajcarskim Montreux.

Kadencja bydgoszczanina jako wiceprezydenta UEFA potrwa cztery lata. Boniek został wczoraj wybrany także do Komitetu Wykonawczego europejskiej federacji, który jest najwyższym organem wykonawczym piłkarskiego związku. W jego skład wchodzą prezydent UEFA, 16 innych członków wybranych prze kongres, dwóch nominowanych przez Europejskie Stowarzyszenie Klubów oraz jeden przez Ligi Europejskie.

Wybór Bońka przypadł na trudny czas związany z zamieszeniem powstałym w wyniku ogłoszenia powstania Superligi, której UEFA od początku sprzeciwiała się. Dziś wiadomo już jednak, że z pomysłu założenia elitarnych rozgrywek prawdopodobnie nic nie wyjdzie. Spośród dwunastu klubów inicjujących stworzenie Superligi, wycofało się już sześć angielskich, a wkrótce podobną decyzję mogą podjąć AC Milan i Inter Mediolan.

Bońkowi pogratulował m.in. prezydent Rafał Bruski, dodając, że bez zaangażowania prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej w Bydgoszczy nie odbyłyby się mistrzostwa Europy do lat 21 w 2017 roku oraz mistrzostwa świata do lat 20 w 2019 roku. Boniek urodził się i wychował w Bydgoszczy. Do 1975 roku grał w Zawiszy. W latach 90. zaprzyjaźnił się z Tomaszem Gollobem, dzięki czemu angażuje się obecnie w proces odbudowania żużlowej Polonii.

W tym roku kończy się kadencja Bońka jako prezesa PZPN. Bydgoszczanin jest szefem związku od 2012 roku. W czasie jego urzędowania na kluczowe funkcje w związku powołano osoby związane z naszym miastem – Eugeniusz Nowak został wiceprezesem PZPN, Stefan Majewski – przewodniczącym Rady Trenerów, Dariusz Pasieka – dyrektorem Szkoły Trenerów PZPN, a Piotr Burlikowski – doradcą prezesa ds. sportu.

Boniek regularnie odwiedza Bydgoszcz. Poniżej prezentujemy zdjęcia z archiwum Magazynu VIP Wojciecha Szczapy Romanowskiego wykonane m.in. podczas wydarzenia z cyklu Artyści w Bohemie oraz spotkania z bydgoskimi przedsiębiorcami w Ostromecku.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści