Bydgoszcz
3C
Niebo głównie zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 1km/h W
H 4 • L 1
4C
Nd
4C
Pon
5C
Wt
1C
Sr
4C
Czw
Przed świętami nie stój w korku! Śledź na bieżąco nasz serwis TRAFFIC na portalu MetropoliaBydgoska.PL oraz na Facebooku i Twitterze.
Metropolia BydgoskaBydgoszczTurystykaZbiory Muzeum Farmacji trafiły do Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. Podpisano umowę
DSC_4954
28.07.2017 | 11:41

Zbiory Muzeum Farmacji trafiły do Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. Podpisano umowę

Przejęta kolekcja liczy ponad osiem tysięcy eksponatów.

Na zdjęciu: Do spotkania przedstawicieli Muzeum Okręgowego i apteki „Pod Łabędziem” doszło w czwartek.

Fot. mat. pras.

Licząca ponad 8 tysięcy pozycji kolekcja Muzeum Farmacji Apteki „Pod Łabędziem” została zakupiona przez Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy. Oficjalne podpisanie umowy przejęcia zbiorów nastąpiło we czwartek. 

ZOBACZ TEŻ: Szlak TeH2O w konkursie na 7 nowy cud Polski. Trwa internetowe głosowanie

Swoje podpisy pod wspomnianym dokumentem złożyli dyrektor Muzeum Okręgowego Michał F. Woźniak oraz Teresa Wodyńska reprezentująca aptekę „Pod Łabędziem” spółka jawna Teresa Wodyńska i Wojciech Plachy. Przejęcie muzealiów przez Muzeum Okręgowe stanowi doskonałą i niepowtarzalną okazję do zachowania dziedzictwa kulturowego miasta, Polski i Europy oraz pozwala na znaczące poszerzenie oferty bydgoskiego muzeum. Wartość bydgoskiej kolekcji plasuje się w ścisłej czołówce muzeów farmaceutycznych w Polsce. Powodem zmiany miejsca prezentacji eksponatów jest likwidacja apteki „Pod Łabędziem”, do której doszło z powodów ekonomicznych.

Przejęcie kolekcji było możliwe dzięki uchwale Rady Miasta Bydgoszczy, która 26 kwietnia br. zadecydowała o przekazaniu Muzeum Okręgowemu im. Leona Wyczółkowskiego dotacji  w wysokości 1 mln zł, przeznaczonej na zakup zbiorów bydgoskiego Muzeum Farmacji Apteki „Pod Łabędziem”.

Muzeum Farmacji Apteki „Pod Łabędziem” znajduje się na bydgoskim Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O. Z powodu działań adaptacyjnych obiekt ma być chwilowo wyłączony z oferty turystycznej. – Od września planujemy podjęcie w tym miejscu działalności edukacyjnej – informują przedstawiciele muzem. Ponadto w tym budynku planowane jest utworzenie Bydgoskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu [CZYTAJ WIĘCEJ].


Powiązane treści