Bydgoszcz
17C
Słonecznie
51% wilgotność
Wiatr: 3km/h ESE
H 17 • L 17
21C
Pon
22C
Wt
20C
Sr
16C
Czw
15C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaZDMiKP i miasto nagrodzone za wdrożenie płatności kartą za bilety
open payment system irex trans
19.04.2021 | 10:09

ZDMiKP i miasto nagrodzone za wdrożenie płatności kartą za bilety

Na zdjęciu: Możliwość zakupu biletu w pojeździe komunikacji miejskiej poprzez płatność zbliżeniową została uruchomiona w październiku 2018 roku.

Fot. archiwum

Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej wyróżnił miasto Bydgoszcz i Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w konkursie „Innowacyjny Samorząd 2021” za wdrożenie na terenie miasta Open Payment System, czyli płatności zbliżeniowej za bilety komunikacji miejskiej. Przedmiotem konkursu są nadsyłane przez gminy czy powiaty opisy zrealizowanych projektów.

Konkurs „Innowacyjny Samorząd 2021” to projekt Serwisu Samorządowego PAP. Jak czytamy na stronie konkursu, celem inicjatywy jest promocja kreatywnych samorządów oraz inspiracja dla pozostałych władz do podejmowania działań na rzecz innowacyjności.

Przedmiotem konkursu są nadsyłane przez gminy i powiaty opisy zrealizowanych projektów, a głównymi kryteriami oceny – nowatorstwo w skali kraju i rezultaty zastosowanych rozwiązań. Innowacje mogą mieć charakter innowacji technologicznych, procesowych, społecznych, publicznych (komunalnych), dotyczących instrumentów i usług wsparcia – informuje serwis PAP.
Miasto Bydgoszcz zgłosiło do konkursu system płatności zbliżeniowych za bilety komunikacji publicznej. Jak dowiedzieliśmy się 15 kwietnia, podczas przeprowadzonej zdalnie gali finałowej konkursu, projekt otrzymał wyróżnienie w kategorii „duże miasta”. Jak przekazuje ZDMiKP, w tym roku do konkursu zgłosiło się ponad 200 gmin i powiatów, które przedstawiły prawie 400 projektów. Bydgoszcz znalazła się wśród 48 wyróżnionych samorządów.

Możliwość zakupu biletów poprzez transakcję zbliżeniową, dokonywaną przy pomocy automatu umieszczonego w pojeździe komunikacji miejskiej, funkcjonuje w Bydgoszczy od końca 2018 roku. Terminale są wyposażone w wyświetlacz dotykowy, za pomocą którego pasażerowie wybierają rodzaj biletu i po zbliżeniu karty bądź np. smartfona dokonują płatności. Numer karty, którą dokonano płatności zostanie zapisany w systemie. Dodatkowo, funkcjonalności terminali umożliwiają sprawdzenie stanu zakupionego przez terminal biletu, Bydgoskiej Karty Miejskiej czy zakodowanie na niej biletu okresowego nabytego przez Internet.

ZDMiKP przypomina także, że w ubiegłym roku wprowadzono rozwiązanie, które daje możliwość zakupu biletów okresowych przez Internet bez konieczności jego kodowania na jakimkolwiek nośniku.Bilety okresowe są zapisane wyłącznie w systemie centralnym i są dostępne dla kontroli biletowej w trybie online. Identyfikatorem biletu okresowego mogą być zarówno karty BKM lub zbliżeniowe karty płatnicze. Co istotne, rozwiązanie wdrożone, w którym zbliżeniowa karta płatnicza jest identyfikatorem biletu okresowego to pierwsze takie rozwiązanie w Polsce i jedno z nielicznych na świecie – podkreśla zarząd dróg.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści