Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

W weekend zmiany w ruchu na Fordońskiej. Od poniedziałku koniec tramwajowej mijanki!

Dodano: 15.03.2023 | 13:13

Na zdjęciu: Po 1,5 roku od wprowadzenia ruchu wahadłowego, od 20 marca tramwaje na Fordońskiej będą poruszać się po dwóch torach.

Fot. Szymon Fiałkowski/archiwum

Od poniedziałku, 20 marca tramwaje na ulicy Fordońskiej będą poruszać się po dwóch torach – znikną uciążliwe dla pasażerów mijanki. Usunięcie rozjazdów nakładkowych wymaga jednak weekendowego wstrzymania ruchu tramwajowego na odcinku w rejonie mostów Kazimierza Wielkiego. Przedstawiamy szczegóły zmian.

Zgodnie z lutowymi zapowiedziami ZDMiKP, w najbliższy weekend nastąpi przełożenie ruchu tramwajowego na przebudowywane obecnie torowisko w stronę Fordonu. Oznacza to, że pojazdy szynowe będą poruszać się po obu torach – zdemontowane zostaną wówczas rozjazdy nakładkowe. Przywrócenie standardowego ruchu tramwajów znacznie skróci czas przejazdu na tym odcinku.

Zmiany w ruchu poprzedzi weekendowe zamknięcie torowiska na Fordońskiej w rejonie Kazimierza Wielkiego. Podczas niego nastąpi demontaż rozjazdów nakładkowych.

W weekend tramwaje do Fordonu pojadą inaczej

Od piątku, 17 marca (od godziny 18:00) do poniedziałku, 20 marca do godziny 3:00 ruch tramwajów na odcinku Wyścigowa – Bałtycka zostanie wstrzymany. Na czas zamknięcia torowiska linie 3, 5 i 10 będą podzielone na dwa warianty. W pierwszym 3 z Wilczaka będzie kursować do zajezdni Toruńska, a 5 i 10 z Rycerskiej i Lasu Gdańskiego do Bałtyckiej. Drugi wariant to połączenia z Fordonu na Wyścigową: 3 i 5 z Łoskonia, a 10 z Niepodległości będą kursować do Wyścigowej. W piątkowy wieczór linia nr 7 będzie natomiast kursować tylko na odcinku Wyścigowa – Niepodległości. Na odcinku rondo Fordońskie – Wyścigowa uruchomiona zostanie zastępcza linia autobusowa Za T3.

Od poniedziałku, 20 marca tramwaje na Fordońskiej będą już kursować po obu torowiskach, jednak na razie nie nastąpi uruchomienie przystanków Most Kazimierza Wielkiego. Ten w kierunku Fordonu jest nadal w budowie.

Niebawem kolejne zmiany na Toruńskiej

W związku z początkiem prac nad połączeniem nowego torowiska na Kazimierza Wielkiego z Toruńską, od poniedziałku (13 marca) tramwaje w rejonie tego skrzyżowania poruszają się wahadłowo i oczekują na przejazd na mijankach sterowanych sygnalizacją świetlną. Jak się dowiadujemy, oczekują bardzo długo, co powoduje utrudnienia w wyjeździe tramwajów z zajezdni na linie. Na razie jednak ani wykonawca przebudowy (Trakcja), ani ZDMiKP nie kwapią się do rozwiązania problemu sterowania ruchem na mijankach.

Warto jednak wiedzieć, że niebawem rozjazdy nakładkowe zostaną zamontowane także w obrębie skrzyżowania Toruńska – Perłowa – ma to umożliwić dokończenie przebudowy skrzyżowania i ostatecznie przywrócenie ruchu na zamkniętym od miesięcy odcinku w kierunku Kapuścisk, Glinek i Wyżyn. ZDMiKP zamierza poinformować o zmianach w osobnym komunikacie.

CZYTAJ TAKŻE: Takiego sklepu w Bydgoszczy jeszcze nie było. Dziś otwiera się w Galerii Pomorskiej!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments