Bydgoszcz
17C
Słonecznie
62% wilgotność
Wiatr: 2km/h ENE
H 20 • L 15
22C
Wt
23C
Sr
22C
Czw
22C
Pt
14C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoZmiany w opłatach za bydgoskie żłobki. Wejdą w życie od nowego roku
rece_dziecka_zlobki_FreeImages
28.11.2019 | 10:43

Zmiany w opłatach za bydgoskie żłobki. Wejdą w życie od nowego roku

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Na miejsce w bydgoskich żłobkach czeka obecnie aż 300 dzieci.

Fot. FreeImages

Podczas środowej sesji radni przyjęli projekt zmian w finansowaniu pobytu dzieci w żłobkach. Zamiast dotychczasowej stawki za godzinę opłata będzie uzależniona od minimalnego wynagrodzenia.

Miesięczny koszt pobytu dziecka w żłobku to około 1125 złotych. Obowiązująca od września 2013 roku wspomniana stawka godzinowa wynosiła 1,90 zł. A to, jak podkreśla bydgoski ratusz, pokrywało jedynie 20 procent kosztów. Ale nie to niejedyny problem – jak wyjaśnia dyrektor Zespołu Żłobków Miejskich Agnieszka Szulc, nie należały do rzadkości sytuacje, w których dzieci przyprowadzane były do żłobka jedynie dwa lub trzy dni w tygodniu. To z kolei generowało problem z samymi kosztami, bo rodzice otrzymywali wówczas zwrot za niewykorzystane godziny. – A trzeba pamiętać, że musimy zapewnić opiekę w pełnym wymiarze dla wszystkich dzieci zapisanych, a nie tych, które faktycznie pojawiają się w żłobku –  podkreślała w środę dyrektor Szulc.

Dlatego też od stycznia nastąpi zmiana w płatnościach za pobyt w żłobku. Opłata podstawowa (do tego należy doliczyć stawkę żywieniową, która wynosi 5,60 zł dziennie) będzie wynosiła 11 procent minimalnego wynagrodzenia. Od początku 2020 roku zostanie ono określone na poziomie 2600 złotych, stąd – jak łatwo policzyć – wspomniana opłata będzie wynosiła 286 złotych. Drogę do wprowadzenia takiego rozwiązania dały wyroki sądów administracyjnych, które umożliwiły pobieranie opłat w formie ryczałtowej. Przyjęty w środę projekt zakłada, że dziecko będzie mogło w ramach tej ceny przebywać w żłobku do dziesięciu godzin dziennie.

Jak nowa opłata prezentuje się w zestawieniu z dotychczasową? Jeżeli dziecko przebywało średnio 20 dni w miesiącu w żłobku przez osiem godzin, wówczas rodzice musieli zapłacić 304 złote (iloczyn 20 x 8 x 1,9 zł). Do tego należy doliczyć opisaną wyżej stawkę za wyżywienie. Więcej za pobyt w żłobku zapłacą więc jedynie ci rodzice, którzy do tej pory korzystali z jego usług w ograniczonym zakresie i przez mniejszą liczbę godzin.

W toku dyskusji prezydent Rafał Bruski wskazał, że głównym założeniem funkcjonowania żłobków miejskich jest umożliwienie pobytu w nich dzieciom, które faktycznie – z uwagi na obowiązki zawodowe rodziców – muszą tam przebywać. Z kolei radny Koalicji Obywatelskiej Maciej Świątkowski przypomniał, że trzydzieści lat temu żłobki masowo likwidowano, uznając je za relikt. – A teraz okazuje się, że są bardzo potrzebne – zaznaczał. Dość powiedzieć, że obecnie na miejsce w żłobku czeka 300 dzieci.

Urząd miasta dwutorowo próbuje w ostatnich latach poprawiać sytuację w żłobkach, których prowadzenie jest obowiązkiem gminy. Remontuje i rozbudowuje istniejące placówki – najnowszą inwestycją jest budowa nowego pawilonu przy żłobku Biedroneczka na Szwederowie, w którym znajdzie się miejsce dla 110 dzieci. Dofinansowuje również niepubliczne żłobki i kluby malucha.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści