Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Znamy firmę, która przeprowadzi kolejny etap rewitalizacji Starego Fordonu

Dodano: 28.02.2021 | 12:28

Na zdjęciu: Nad Wisłą w Starym Fordonie powstaną nowe trakty spacerowe i miejsca do rekreacji.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

W minioną środę (24 lutego) rada miasta zgodziła się na zwiększenie środków na kompleksową rewitalizację uliczek i terenów zielonych pomiędzy ulicą Bydgoską i brzegiem Wisły. Dzięki temu Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej mógł rozstrzygnąć przetarg na wykonanie prac. Zamówienie trafiło w ręce Strabagu, który ma już na koncie prace w Starym Fordonie – przebudował bowiem ulicę Bydgoską.

Jak informowaliśmy w czwartek, na środowej sesji radni zaakceptowali wniosek o zwiększenie budżetu kolejnego etapu rewitalizacji Starego Fordonu o 3,4 miliona złotych. Pozwoliło to na rozstrzygnięcie prowadzonego od jesieni przetargu na wykonanie prac. Już w miniony piątek drogowcy ogłosili wyniki postępowania – zwycięzcą został Strabag. Firma nie złożyła najtańszej propozycji cenowej, lecz jak dowiadujemy się z informacji o wyborze najkorzystniejszej oferty, z uwagi na błędy formalne odrzucono propozycje Betpolu (chciał wykonać zadanie za 21,5 miliona złotych) oraz konsorcjum Kormostu i Polskich Surowców Skalnych (wycenili prace na 28,3 miliona). Oferta polskiego oddziału europejskiego koncernu budowlanego wynosiła 24,6 miliona złotych.


Czytaj więcej o kolejnym etapie rewitalizacji Starego Fordonu


Firma Strabag prowadziła już inwestycje w Starym Fordonie – w 2019 roku przebudowała ona ulicę Bydgoską wraz z fragmentami przyległych do niej uliczek. Prace pochłonęły 6,1 miliona złotych.Teraz jej zadaniem będzie przebudowa ulic Nad Wisłą, Promenada, Zakładowej, Rybaki i Frycza-Modrzewskiego oraz odnowa terenów zielonych nad „królową polskich rzek”. – Na nawierzchniach przebudowywanych ulic będą stosowane kamienne kostki oraz płyty chodnikowe. Warto podkreślić, że wykorzystamy między innymi granitową kostkę, która pozostała po remontach ulicy Bydgoskiej oraz Starego Rynku. Projekt zakłada również budowę i przebudowę wszelkiej infrastruktury technicznej występującej w pasach drogowych oraz na terenach rekreacyjnych – przekonuje biuro prasowe Urzędu Miasta Bydgoszczy.

W pasie zieleni nad Wisłą ulokowana będzie infrastruktura umożliwiająca aktywne spędzanie wolnego czasu. Powstaną tam m.in.: skatepark, tor dla rowerzystów typu pumptrack (podobny wybudowano na Miedzyniu), plac zabaw, ścianka do wspinaczki, boisko do siatkówki plażowej czy plac ćwiczeń. Na cele rekreacyjne przebudowane będzie też podwórko przy ul. Sikorskiego 2. Projekt zakłada też dużą liczbę nasadzeń drzew i krzewów oraz budowę ścieżek dydaktycznych na terenach o dużej wartości przyrodniczej.

Prace w Starym Fordonie mają rozpocząć się wiosną i potrwają około dwóch lat. Obecnie w tej części miasta trwają remonty siedmiu kamienic oraz przebudowa fragmentu brzegu Wisły. W ramach tej drugiej inwestycji zaplanowano realizację nabrzeży: tarasowego widokowego, tarasowego z miejscami cumowniczymi dla małych jednostek pływających oraz pionowego do cumowania statków. Przewidziano również wykonanie slipu. Prace, prowadzone przez grudziądzką firmę Melbud, rozpoczęły się jesienią ubiegłego roku. 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jakub
Jakub
2 lat temu

Według mnie wszystkie inwestycje „wizualne” w mieście powinny zostać wstrzymane do czasu naprawienia mostów.