Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Znamy oferty na remont Rynku w Starym Fordonie. Miasto proponuje 4, wykonawcy – nawet 9 milionów

Dodano: 30.10.2019 | 19:17

Na zdjęciu: Projekt przebudowy Rynku w Starym Fordonie.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Po miesiącu od ogłoszeniu przetargu znamy oferty wykonawców, którzy wyrazili chęć wyremontowania Rynku w Starym Fordonie. Propozycje znacznie przekroczyły zakładany przez miasto budżet.

W postępowaniu wzięły udział cztery firmy – Polskie Surowce Skalne z Bielan Wrocławskich, bydgoski Betpol, Prasbet z Grudziądza i Steinbudex ze Świdnicy. Kwota, jaką urzędnicy chcieli przeznaczyć na wykonanie prac to 4,75 miliona złotych – firmy budowlane wyceniły jednak zadanie na dużo większe sumy. Najtańszą propozycję przedstawił Steinbudex – 6,56 miliona złotych. Prasbet w swojej ofercie zapisał kwotę 8,2 miliona złotych, Betpol – 9,86 miliona, a PSS – 9,88 miliona. Tak duże rozbieżności mogą spowodować, że ZDMiKP zdecyduje się na unieważnienie przetargu.

Znamy oferty na remont Rynku w Starym Fordonie. Miasto proponuje 4, wykonawcy - nawet 9 milionów

Zobacz również:

Nowe oblicze Rynku w Starym Fordonie. Ratusz ogłosił przetarg.

Przebudowa Rynku w Starym Fordonie ma być kolejnym etapem rewitalizacji tej części Bydgoszczy. W tym roku zakończono remont ulicy Bydgoskiej, a w planach na przyszły rok jest rozpoczęcie prac na nabrzeżu Wisły. Autorami koncepcji, którą będą posługiwać się wykonawcy prac w centralnej części Starego Fordonu są poznaniacy Łukasz Pieńczykowski i Jakub Bartkowiak. Ich wizja została uznana za najlepszą w konkursie, który zakończył się w grudniu 2017 roku.

Koncepcja duetu architektów zakłada ograniczenie ruchu kołowego na Rynku oraz wprowadzenie rozwiązań sprzyjających ruchowi pieszemu, w tym poprawę dostępności dla osób z ograniczeniami ruchowymi. Nawierzchnia placu ma być utrzymana na jednej wysokości.  Dominującym materiałem, z którego zostanie wykonana jego nawierzchnia, będzie kostka granitowa szara. Przed kościołem św. Mikołaja zostanie wyznaczony plac, składający się z 17 równych, kwadratowych podziałów. Autorzy koncepcji podkreślają, że jego kształt wynika z kierunku fasady kościoła św. Mikołaja i nawiązuje do jej geometrycznych podziałów. W posadzce przy ścianie kościoła zamontowane będą tablice żeliwne, na których zawarte zostaną informacje o jego historii, a także punkty świetlne, rysujące kształt placu po zmroku.

Ważnym elementem Rynku jest ustawiony w 1959 roku pomnik ku czci poległych i pomordowanych mieszkańców Fordonu w latach 1939-1945. Podczas remontu placu zostanie on zrewitalizowany i odbudowany w nowej lokalizacji – na północną część rynku, zachowując jego odpowiednią oprawę. Po przebudowie Rynek zyska też fontannę. Ponadto, w ramach inwestycji wykonawca dostarczy oraz zamontuje na Rynku – tak jak przy synagodze obok ulicy Bydgoskiej – starą pompę wodną.

Pieńczykowski i Bartkowiak uwzględnili też oczekiwania społeczne dotyczące siedzisk. Będą one usytuowane po południowej i zachodniej stronie placu. Projektanci uwzględnili ich oddzielenie od ulic zielenią – od południa zachowane zostaną rosnące lipy, a od ulicy Wyzwolenia pojawią się kwitnące krzewy. To nie będą jednak wszystkie zielone akcenty na „nowym” Rynku – pomiędzy fontanną i wschodnią pierzeją pojawią się drzewa w dużych donicach, a dodatkowo planowane jest zasadzenie bezpośrednio do gruntu w pobliżu wlotu ul. Sikorskiego klonu, którego sąsiedztwo zabezpieczy ochronna krata. W małych donicach betonowych sadzone będą za to begonie.

Błażej Bembnista