Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Znamy projekt budżetu gminy Osielsko. Miliony na drogi i kanalizację

Dodano: 21.11.2018 | 10:25

Na zdjęciu: W projekcie przyszłorocznego budżetu wyznaczono 9 milionów złotych na budowę infrastruktury wodnej i kanalizacyjnej.

Fot. archiwum

Znamy projekt budżetu Osielsko na 2019 rok. Ile pieniędzy zaplanowało na inwestycje?

Zgodnie z przyjętym harmonogramem, 15 listopada gmina opublikowała założenia finansowe na przyszły rok. Prognozowane dochody budżetu gminy wynoszą 92,7 miliona złotych, a planowane wydatki – 109,5 miliona złotych. Deficyt, wynoszący prawie 17 milionów złotych, ma zostać pokryty z kredytu. Dochody gminy mają być jednak większe niż w tym roku.

Na co zostaną wydane pieniądze? Najbardziej interesującym działem budżetowym są inwestycje. 9 milionów złotych trafi na budowę wodociągów i kanalizacji. Gmina planuje m.in. realizacje wodociągów w ulicy Słonecznej, Długiej, Topolowej, Tymiankowej, Żonkilowej, Zbożowej i Gryczanej w Osielsku; Krasickiego, Reymonta, Mickiewicza, Heraklita, Talesa i Rekinowej z Wielorybią w Niemczu czy Krakowskiej oraz Przytulnej w Jarużynie.


PRZECZYTAJ TAKŻE: Pierwsza sesja rady gminy Osielsko za nami. Co się na niej wydarzyło?


W związku z rozwojem komunikacji międzygminnej, gmina chce wybudować punkt przesiadkowy w Osielsku. W przyszłorocznym budżecie na ten cel ma zostać przeznaczone 50 tysięcy złotych, które pozwoli na wykonanie koncepcji budowy i programu funkcjonalno-użytkowego. Punkt, którego kształt będzie konsultowany z bydgoskim zarządem dróg, ma być wyposażony w parking. Osielsko zamierza też wybudować zatokę przystankową przy ulicy Bydgoskiej w Żołędowie (przeznaczono fundusze na projekt) oraz przebudować dojście do przystanku na Bydgoskiej w kierunku Niemcza. Zatoki mają też powstać na ul. Jana Pawła II w Osielsku. Warto przy okazji wspomnieć, że gmina Osielsko wpłaci też 2,2 miliony złotych dotacji do budżetu miasta Bydgoszczy – lwia część tych środków pokryje organizacja linii autobusowych międzygminnych.

2 miliony złotych wyznaczono natomiast na dotacje dla urzędu marszałkowskiego, która zostanie przekazana na prace związane z rozbudową drogi wojewódzkiej nr 244 w Żołędowie – pieniądze trafią na budowę sieci wodno-kanalizacyjnej oraz wykup gruntów. We współpracy ze starostwem powiatowym i gminą Bydgoszcz powstaną nowe drogi rowerowe – w ciągu DW 244 (od skrzyżowania z DK 25 do Bożenkowa), w ciągu dróg 1525C i 1526C (na odcinku od Samociążka do Bożenkowa) oraz wzdłuż ulicy Jeździeckiej w Bydgoszczy.


CZYTAJ WIĘCEJ O DRODZE ROWEROWEJ WZDŁUŻ ULICY JEŹDZIECKIEJ


Projekt budżetu zakłada, że 17,7 miliona złotych trafi na budowę dróg gminnych. Pieniądze trafią na budowę oświetlenia i nawierzchni bitumicznej na ulicy Nowowiejskiej w Jarużynie, ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ulicy Botanicznej w Osielsku, rozbudowę ulicy Karpackiej w Niwach, realizację I etapu ulicy Topolowej w Osielsku, budowę Jana Pawła II od Jeziorańskiej do al. Mickiewicza oraz al. Mickiewicza od Szosy Gdańskiej do Lagunowej, I etapu ulicy Bukowej w Maksymilianowie, ulicy Kąty i Długiej w Osielsku i Żołędowie, a także na budowę przepustu na ulicy Kowalskiego w Niemczu i budowę ścieżki rowerowej do granicy z gminą Dobrcz od istniejącej ścieżki rowerowej Żołędowo – Niemcz. W ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych planuje się budowę asfaltowej drogi dla rowerów pomiędzy Żołędowem a Neklą, na odcinku około 3,2 km.

Środki przeznaczone na budowę dróg trafią też na przygotowanie projektów i koncepcji pod kolejne inwestycje. Wśród nich znajdziemy m.in. przebudowę ulic Kopernika, Smukalskiej, Matejki, Pogodnej, Uroczej i Kochanowskiego w Niemczu; Jeziorańskiej, Cisowej, Żonkilowej, Topolowej w Osielsku oraz Zimowej w Maksymilianowie i Żołędowie.

W budżecie wyznaczono też środki na następujące remonty dróg: w Osielsku – ulicy Kruczej, w Niemczu – Delfinowej i Kościuszki, w Maksymilianowie – Szkolnej i Warsztatowej, a w Żołędowie – Słonecznej na odcinku od Zimowej do Bydgoskiej.

Błażej Bembnista