Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Znamy skład bydgoskiego Komitetu Rewitalizacji

Dodano: 22.05.2019 | 11:23

Na zdjęciu: Jednym z rejonów Bydgoszczy objętych rewitalizacją jest Stary Fordon.

Fot. Stanisław Gazda

26 osób wejdzie w skład bydgoskiego Komitetu Rewitalizacji. Ma on pomóc w przeprowadzeniu zadań na obszarach, objętych Gminnym Programem Rewitalizacji.

Komitet Rewitalizacji jest organem, który ma pełnić funkcję opiniodawczą i doradczą na etapie przygotowania, wdrażania i oceny działań zrealizowanych w procesie rewitalizacji. Jest jedną z form partycypacji społecznej, która została zapisana w ustawie z dnia 9 października 2015 roku o rewitalizacji. Pełni rolę kluczowego narzędzia współpracy z organami gminy.

Sama rewitalizacja to proces ożywienia najbardziej potrzebującego wsparcia obszaru miasta (Bocianowo – Śródmieście – Stare Miasto, Okole,  Wilczak-Jary, Stary Fordon, Zimne Wody-Czersko Polskie). Działania będą realizowane na podstawie niedawno przyjętego przez radę miasta Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Bydgoszczy 2023+ (GPR) wspólnie przez władze Miasta, instytucje samorządowe, mieszkańców, przedsiębiorców, wspólnoty mieszkaniowe, organizacje pozarządowe i inne zainteresowane podmioty. Uchwalenie programu poprzedziły konsultacje społeczne poświęcone Gminnemu Programowi Rewitalizacji, które odbyły się w maju 2018 roku.

Miasto od początku roku prowadziło nabór członków Komitetu. Do udziału w jego pracach zachęcano przede wszystkim mieszkańców obszarów objętych programem rewitalizacji – zwłaszcza przedstawicieli organizacji pozarządowych, podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, zarządzających nieruchomościami, osoby z niepełnosprawnością lub ich przedstawicieli, a także przedstawicieli z branży związanej z architekturą i urbanistyką. Warto dodać, że ze względu na małą liczbę zgłoszeń od 11 marca do 1 kwietnia odbył się nabór dodatkowy.

14 maja prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski na mocy zarządzenia powołał członków Komitetu Rewitalizacji. Jego przedstawicielem w tym gremium będzie dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej Anna Rembowicz-Dziekciowska. W Komitecie znajdą się też reprezentanci rady miasta: jej przewodnicząca Monika Matowska, wiceprzewodniczący Ireneusz Nitkiewicz i radna Grażyna Szabelska. Przedstawicielami jednostek miejskich będą Justyna Ratkowska z MOPS, Anna Wyrczyńska z Powiatowego Urzędu Pracy, Maciej Gust z ZDMiKP, dyrektor SP nr 4 Piotr Wandel i Arkadiusz Bereszyński ze Straży Miejskiej.

W skład Komitetu wejdą mieszkańcy obszaru rewitalizacji bądź osoby zaangażowane w działania na ich terenie: Krzysztof Poszywak, Marcin Wudniak, Krzysztof Borowicz, Ewa Dopierała, Hanna Rzadkosz-Florkowska, Paweł Biały, Piotr Weckwerh i Tomasz Izajasz. Ponadto, w gremium zasiądą też przedstawiciele przedsiębiorców (Robert Lauks z Klastra Przemysłów Kreatywnych) i zarządcy nieruchomości (Wojciech Fulara i Bartosz Stranc). Przedstawicielami podmiotów związanych z architekturą i urbanistyką będą pracownicy bydgoskich uczelni: Bogna Wojciechowska-Bollin z WSG oraz Dominika Muszyńska-Jeleszyńska z UKW.

Przedstawicielem osób niepełnosprawnych w gremium będzie Ewa Sidorowicz. Nie zabraknie też członków rad osiedli – w zespole znaleźli się Andrzej Cieślik, Jan Dopierała i Sebastian Grochowalski.

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments