Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Znamy wyniki wyborów do sejmiku. Nowy skład – stary marszałek?

Dodano: 24.10.2018 | 10:30

Na zdjęciu: Piotr Całbecki ma ponownie zostać marszałkiem województwa.

Fot. Stanisław Gazda

Znamy oficjalne wyniki wyborów do sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego. Najwięcej mandatów zdobyła Koalicja Obywatelska, lecz by mieć większość potrzebuje koalicjanta. 

Połączonym siłom Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej udało się zdobyć poparcie 34,66% wyborców, co przełożyło się na 14 mandatów. Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło do nowego sejmiku 11 radnych (28,27% głosów), PSL – 4 radnych (14,31%) głosów, a SLD – jednego (9%). Oznacza to, że KO będzie potrzebowało koalicjanta, by mieć większość w 30-osobowym gremium. Jak wynika z rezultatów wyborów – będzie nim ponownie Polskie Stronnictwo Ludowe.

W Bydgoszczy bezkonkurencyjny okazał się Roman Jasiakiewicz. Dotychczasowy radny województwa, który startował z drugiego miejsca listy Koalicji Obywatelskiej, uzyskał 26 397 głosów. Lider listy – wicemarszałek Zbigniew Ostrowski zdobył zaufanie 17 773 osób. Trzecim radnym KO będzie Łukasz Krupa – na dyrektora biura Metropolii Bydgoszcz oraz wydziału promocji miasta zagłosowało 5091 osób. Łącznie na listę Koalicji Obywatelskiej zagłosowało 60 991 osób.


CZYTAJ WIĘCEJ: Trzy mandaty KO, dwa PiS. Znamy wyniki wyborów do sejmiku w Bydgoszczy


Prawo i Sprawiedliwość wprowadzi do sejmiku dwóch przedstawicieli: radnego poprzedniej kadencji Michała Krzemkowskiego i byłego prezydenta Bydgoszczy Konstantego Dombrowicza. Łącznie PiS uzyskało 39 989 głosów – najlepszy wynik miał Krzemowski (17 043). Konstantego Dombrowicza wybrało 7269 osób.

W okręgu numer 2, obejmujący powiaty: bydgoski, sępoleński, tucholski i świecki Koalicja Obywatelska zdobyła dwa mandaty – przypadły one Jarosławowi Katulskiemu i Tadeuszowi Pogodzie. PiS również wprowadzi dwóch radnych z tego okręgu (Marka Witkowskiego i Jacka Chmarzyńskiego), a jeden mandat przypadnie PSL – uzyskała go Agnieszka Kłopotek. W okręgu nr 3 (Grudziądz i okolice) radnymi zostali: dotychczasowy prezydent Grudziądza Robert Malinowski, Michał Czepek (KO); Małgorzata Taranowicz, Marek Hildebrandt (PiS) oraz reprezentujący  PSL wicemarszałek Ryszard Bober.


PRZECZYTAJ TAKŻE: Znamy skład rady miasta Bydgoszczy


Z okręgu nr 4, obejmującego Toruń i powiat toruński oraz chełmiński do sejmiku dostało się aż czterech przedstawicieli Koalicji Obywatelskiej. To zasługa marszałka Piotra Całbeckiego, który zdobył aż 68 542 głosy. Drugi na liście Andrzej Warczygłowa zdobył zaledwie 1021 głosów – mandaty uzyskali za to kandydaci z niższych miejsc: Leszek Pluciński, Katarzyna Lubańska i Jacek Gajewski. Jeden mandat w tym okręgu przypadł Prawu i Sprawiedliwości – otrzymał go Przemysław Przybylski.W

W okręgu nr 5, obejmujący powiaty: żniński, inowrocławski, mogileński i nakielski głosy podzieliły się w następujący sposób: dwa mandaty przypadły Koalicji Obywatelskiej (Elżbieta Piniewska, Wojciech Szczęsny) oraz Prawu i Sprawiedliwości (Jerzy Gawęda, Adam Banaszak). Piąty trafił do Dariusza Kurzawy z PSL (w minionej kadencji wicemarszałka). W okręgu nr 6, obejmującym Włocławek i powiaty lipnowski, aleksandrowski, radziejowski oraz włocławski KO uzyskała jeden mandat (Sławomira Kopyścia), a PiS dwa (Wojciech Jaranowski i Rafał Sobolewski). PSL wprowadzi do sejmiku jedną radną – Anetę Jędrzejewska. Niespodzianką jest zdobycie mandatu przez reprezentującego SLD Stanisława Pawlaka – to jedyny polityk lewicy z regionu, który zasiądzie w sejmikowych ławach.

Mimo wysokiego poparcia, do sejmiku nie dostali się znani samorządowcy z SLD – Jan Szopiński z Bydgoszczy i Jerzy Wenderlich (startujący z okręgu obejmującego Grudziądz i okoliczne powiaty).

Marszałkiem województwa – co nie jest dobrą informacją dla Bydgoszczy – ma zostać ponownie Piotr Całbecki. Bydgoscy politycy PO wypowiadają się na ten temat dość asekuracyjnie, tworząc nadzieję, że nic nie jest w tej sprawie przesądzone, lecz za dotychczasowym marszałkiem stoi poparcie lidera wojewódzkiej PO Tomasza Lenza oraz rekordowy wynik w wyborach do sejmiku. W poniedziałek na konferencji prasowej prezydent miasta Rafał Bruski zaznaczył, że mieszkańcy liczą na zmianę przywództwa, lecz według komentatorów lokalnego życia politycznego jego deklaracja nie była w żaden sposób przekonująca. – Mamy słuszne oczekiwania, by po wielu latach marszałek był z Bydgoszczy. Poczekamy na wyniki. Pytałem kilka osób jak odbierają billboard na rondzie Jagiellonów (sfinansowany przez PiS – przyp. red.) – mówiły, że Bruski mówi „stop Całbeckiemu”, stop degradacji – mówił Bruski.

PEŁNA LISTA RADNYCH NOWEJ KADENCJI SEJMIKU WOJEWÓDZTWA

Roman Jasiakiewicz
Zbigniew Ostrowski
Michał Krzemowski
Konstanty Dombrowicz
Łukasz Krupa

Jarosław Katulski
Marek Witkowski
Tadeusz Pogoda
Agnieszka Kłopotek
Jacek Chmarzyński

Małgorzata Taranowicz
Ryszard Bober
Marek Hildebrandt
Robert Malinowski
Michał Czepek

Piotr Całbecki
Przemysław Przybylski
Leszek Pluciński
Katarzyna Lubańska
Jacek Gajewski

Elżbieta Piniewska
Dariusz Kurzawa
Jerzy Gawęda
Wojciech Szczęsny
Adam Banaszak

Aneta Jędrzejewska
Wojciech Jaranowski
Sławomir Kopyść
Stanisław Pawlak
Rafał Sobolewski