Wielkie kręcenie w miastach. Bydgoszcz organizatorem rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski
Dodano: 08.07.2019 | 16:45Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl
Na zdjęciu: Kampania promocyjna zachęcająca do udziału w rywalizacji o miano Rowerowej Stolicy Polski będzie prowadzona między innymi przy wykorzystaniu Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjnego.
Fot. Eryk Dominiczak
Już około trzydziestu miast zgłosiło swój akces do udziału w premierowej odsłonie rywalizacji o miano Rowerowej Stolicy Polski, którą organizuje miasto Bydgoszcz. – Cały czas zgłaszają się do nas kolejni chętni – mówi Tomasz Dobrowolski, koordynator akcji. Jej start i meta będą miały miejsce we wrześniu.
Zasady są proste – wystarczy w swoim telefonie zainstalować bezpłatną aplikację Rowerowa Stolica Polski (do niedawna pod nazwą Aktywna Bydgoszcz; jej użytkownicy nie będą musieli instalować jej ponownie), przyłączyć się do rywalizacji i wskazać, do konta którego miasta będą doliczane wykręcone kilometry. Na ten moment na oficjalnej liście jest niespełna dwadzieścia miast, ale kwestią czasu jest zwiększenie ich liczby. Do rywalizacji ma bowiem niebawem dołączyć chociażby Toruń. – Nasze zapytania skierowaliśmy do wszystkich miast prezydenckich, który jest nieco ponad sto. Chęć startu wyraziło już około trzydziestu – wskazuje Dobrowolski.
Początek zbierania kilometrów nastąpi 1 września, a akcja potrwa cały miesiąc. Do końca lipca organizatorzy z bydgoskiego ratusza skupiają się na kompletowaniu listy samorządów, które przyłączą się do zabawy. W sierpniu z kolei największy nacisk położą na dotarcie do jak największej liczby uczestników. „Dzieci, seniorzy, całe rodziny mogą przez wakacje przygotowywać się do rowerowej rywalizacji, by przez cały wrzesień, wsiadając na rower i włączając aplikację, zdobywać punkty dla swojego miasta” – zachęca urząd miasta.
Ten ostatni element jest istotny, gdyż tytuł Rowerowej Stolicy Polski niekoniecznie musi powędrować do największego miasta. Liczba przejechanych kilometrów ma być bowiem dzielona przez liczbę mieszkańców. Zwycięskie miasto otrzyma przechodni puchar. „W przypadku wygranej trzy razy z rzędu, puchar zostanie w posiadaniu zwycięskiego miasta na stałe” – podkreślają urzędnicy.
Organizatorzy przygotowali również wyzwania dla każdego z uczestników. „Za ich realizację można otrzymać dodatkowe punkty, które będzie można wymienić na zniżki i nagrody u partnerów akcji” – podkreśla bydgoski magistrat. W aplikacji będzie można obrać również własne cele, za których osiągnięcie można otrzymać dodatkowe odznaczenia. A wszystko to w powiązaniu z mediami społecznościowymi, gdzie będzie można pochwalić się znajomym swoimi rezultatami.
Rywalizacja o Rowerową Stolicę Polski to odpowiedź na popularną kilka lat temu akcję European Cycling Challenge, którą zarządzała włoska Bolonia. Po edycji 2017 tamtejsze władze uznały, że jej rozmach przekracza ich możliwości organizacyjne. ECC było także krytykowane za problemy z aplikacjami i zliczaniem kilometrów, a także zmiany w regulaminach (np. w trakcie trwania rywalizacji).
Aplikacja Rowerowa Stolica Polski dostępna jest zarówno na system Android, jak i iOS.
- Brawurowa ucieczka ulicami i chodnikami miasta. Sprawca zmyślił historię o kradzieży auta - 28 kwietnia 2022
- Pijany motocyklista doprowadził do zderzenia w parku przemysłowym. Tragedia była o krok - 28 kwietnia 2022
- Zabytkowe kamienice w Bydgoszczy idą do renowacji. W tym roku tylko trzy - 28 kwietnia 2022