Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

117 szkieletów i kilkusetletnie monety. Co odkryto na rynku w Starym Fordonie?

Dodano: 02.06.2022 | 11:48

Na zdjęciu: W centralnej części rynku odkrytych zostało 117 szkieletów.

Fot. Szymon Fiałkowski/archiwum

3 czerwca odbędzie się uroczyste otwarcie Rynku w Starym Fordonie. Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej przedstawił wyniki badań archeologicznych, przeprowadzonych podczas przebudowy placu. Specjaliści odkryli aż 117 szkieletów czy monety sprzed kilkuset lat.

Prace przy przebudowie starofordońskiego rynku rozpoczęły się latem ubiegłego roku. Z racji tego, że jego teren znajduje się znajduje się w strefie ścisłej ochrony konserwatorskiej i archeologicznej oraz w zasięgu średniowiecznego miasta lokalizacyjnego i kościoła z XVI wieku, przy okazji rewitalizacji niezbędne było wykonanie wyprzedzających badań archeologicznych. Na przełomie lipca i sierpnia 2021 roku dokonano niezwykłych odkryć. W pierwszej kolejności znaleziono pozostałości po przykościelnym cmentarzu z czasów XVI-XVII wieku oraz szkielety.

CZYTAJ WIĘCEJ: Rewitalizacja rynku w Starym Fordonie. Podczas prac odkryto pozostałości cmentarza [ZDJĘCIA]

W centralnej części rynku odkrytych zostało 117 kompletnych lub w dużej mierze kompletnych pochówków. W niektórych częściach rynku odnotowano nawet od 4 do 5 poziomów szkieletów. Duża większość ich głów skierowana była na zachód. Nie wszystkie ciała były pochowane w trumnach. Wiele z nich było przykrytych płótnem, kamieniami a nawet dachówkami. Większość była jednak bezpośrednio składana w ziemi. Pochówki były pozbawione wyposażenia – opisuje Tomasz Okoński, rzecznik prasowy ZDMiKP.

Ponadto, w południowej części rynku odkryto duże ossuarium (to wolno stojąca budowla wznoszona w obrębie cmentarzy – w przypadku, gdy w miejscu starej nekropolii zakładano nową, umieszczano w nich ekshumowane szczątki zmarłych) z którego pochodziło około 500 kg luźnych kości, głównie czaszek i kości długich. – Po przebadaniu, wszystkie odnalezione szczątki będą złożone na cmentarzu – zapewnia rzecznik bydgoskich drogowców.

Odkrycia archeologiczne Stary Fordon. Jakie są efekty prac?

Największym odkryciem archeologicznym podczas prac na Rynku była kamienna konstrukcja grobu skrzynkowego, który należy prawdopodobnie datować na wczesną epokę żelaza. Zawartość grobu została jednak wyrabowana w czasie użytkowania cmentarza. – Komora grobowa pochodzi z czasów kultury pomorskiej, tj. z okresu ok. 400-500 lat przed naszą erą, związana z ludami zamieszkującymi tutaj dorzecze dolnej Wisłymówił archeolog Andrzej Retkowski.

W ramach badań archeologicznych odkryto też między innymi pozostałości pieca do wypalania naczyń, fragmenty ceramiki, dachówek oraz pozostałości kości zwierzęcych. Odnalezione zostały fragmenty biżuterii oraz monety datowane wstępnie od XVI do XIX w. Jedną z nich była moneta Stanisława Augusta z 1767 roku.

Efektem prac było udokumentowanie i ustalenie granic dawnego cmentarza parafialnego oraz zarejestrowano też pozostałości osadnictwa pradziejowego i nowożytnego. – Jak wykazały badania, obszar fordońskiego rynku zasiedlony był już w starszej epoce kamienia (trwającej do 3400 roku p.n.e., o czym świadczą znajdowane narzędzia kamienne, prawdopodobnie z okresu paleolitu i mezolitu – dodaje Okoński.

Otwarcie Rynku w Starym Fordonie po rewitalizacji już jutro

W piątek, 3 czerwca nastąpi uroczyste otwarcie Rynku w Starym Fordonie po rewitalizacji. Tego dnia, jak również w sobotę, urząd miasta przygotował sporo atrakcji: pokazy świetlno-muzyczne nowej fontanny, koncerty, animacje dla dzieci czy stanowiska z food truckami. Szczegółowy program wydarzeń znajdziecie w tekście: W weekend otwarcie Rynku w Starym Fordonie. Znamy program wydarzeń

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments