Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

W sobotę zlot zabytkowych autobusów w Bydgoszczy. Będzie parada ulicami miasta i inne atrakcje

Dodano: 15.06.2022 | 12:41

Na zdjęciu: Sobotni zlot zabytkowych autobusów w Bydgoszczy, tak jak w ubiegłym roku, odbędzie się przy stadionie Chemika przy ulicy Glinki.

Fot. Szymon Fiałkowski/archiwum

Zlot zabytkowych autobusów w Bydgoszczy 2022. W sobotę, 18 czerwca przy stadionie Chemika odbędzie się piąta edycja imprezy dla miłośników komunikacji miejskiej. Zaplanowano paradę ulicami miasta z udziałem kilkunastu zabytkowych pojazdów, uruchomienie linii specjalnych i zwiedzanie zajezdni tramwajowej przy Toruńskiej.

Zlot zabytkowych autobusów w Bydgoszczy 2022 odbędzie się dzięki głosom oddanym przez mieszkańców w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim. Organizatorem sobotniej imprezy jest Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Transportu Publicznego – jak mówi nam wiceprezes Dariusz Falkowski, w tym roku na wystawie obejrzymy tabor autobusowy reprezentujący wszystkie dekady bydgoskiej komunikacji od lat 60. XX wieku.

Największą gwiazdą będzie pięknie odrestaurowany San z Muzeum Techniki Wojskowej Gryf. Oprócz popularnych autobusów miejskich, w wystawie weźmie udział ciekawe grono autobusów lokalnych i „socjalnych”. Będzie więc okazja do wspomnienia wycieczek szkolnych, czy zakładowych wyjazdów „na grzyby” z lat 80 i 90. Obok przegubowych ikarusów w zlocie wezmą też udział dwa inne przegubowce, które pamiętamy z taboru MZK Bydgoszcz z przełomu wieków. Jeden z nich będzie zupełną nowością na bydgoskich zlotach, które są obecnie największym wydarzeniem tego typu w Polsce – podkreśla Falkowski.

Zlot zabytkowych autobusów w Bydgoszczy 2022 odbywa się także dzięki wsparciu partnerów: miasta Bydgoszcz, Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, Miejskich Zakładów Komunikacyjnych oraz Irex-Trans.

Zlot zabytkowych autobusów w Bydgoszczy 2022 – program

Zlot zabytkowych autobusów w Bydgoszczy 2022 odbędzie się w najbliższą sobotę, 18 czerwca. Sercem imprezy będzie plac przed stadionem Chemika przy ulicy Glinki 79. Tam, już od godziny 10:00 będzie można zobaczyć i zwiedzić wnętrza pojazdów z różnych epok.

O godzinie 12:00 rozpocznie się uroczysta parada zabytkowych (i nie tylko) pojazdów ulicami miasta. W tym roku powróci ona do centrum – autobusy wyruszą spod stadionu Chemika, a następnie udadzą się ulicą Bernardyńską, omijając Stare Miasto. Następnie pojazdy skierują się w stronę Sielanki.

CZYTAJ TAKŻE: Ważna zmiana na długi weekend. Otwarto odcinek S5 omijający Aleję Dębową w Borównie [WIDEO, ZDJĘCIA]

Tą urokliwą część miasta okrążymy alejami Ossolińskich i Mickiewicza. Parada przejedzie ulicami północnego Śródmieścia, zawróci na pętli Rycerska i obok gmachu dworca głównego dotrze do zabytkowego budynku pierwszej zajezdni tramwajowej. Ulicą Dworcową i historycznym mostem Królowej Jadwigi drugi raz pokonamy Brdę docierając na Okole. Po pokonaniu podjazdu ul. Szubińskiej, arterią średnicową Górnego Tarasu miniemy Górzyskowo, Szwederowo i Wzgórze Wolności docierając na Glinki – przekazuje Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Transportu Publicznego.

Pełna trasa trasa sobotniej parady: Stadion BKS Chemik – Glinki – Trasa Uniwersytecka – Wojska Polskiego – Kujawska – Bernardyńska – 3 Maja – Markwarta – Al. Ossolińskich – Al. Mickiewicza – Świętojańska – Hetmańska – Sobieskiego – Warszawska – Zygmunta Augusta (buspas) – Rycerska (pętla) – Zygmunta Augusta (ulica) – Dworcowa – Królowej Jadwigi – Focha – Kruszwicka – Szubińska – Piękna – Solskiego – Wojska Polskiego – Trasa Uniwersytecka – Glinki – Stadion BKS Chemik.

Zlot zabytkowych autobusów w Bydgoszczy 2022 – linie specjalne

Podczas zlotu uruchomione zostaną dwie linie specjalne, obsługiwane zabytkowymi autobusami uczestniczącymi w zlocie. Linia A będzie linią dowozową dla grup trzech grup zwiedzających zajezdnię tramwajową. Odjazdy spod stadionu Chemika o godz. 13:10, 14:10 i 15:10. Ilość miejsc dostępnych w grupach zwiedzających zajezdnię jest ograniczona. – Pierwszy kurs z reguły cieszy się największą frekwencją, sugerujemy więc wybranie pozostałych – podkreślają organizatorzy.

Wstęp na zajezdnię będzie umożliwiony tylko dla grup sformowanych przy stadionie Chemika i podróżujących autobusami linii A. Osoby, które dotrą pod zajezdnię tramwajową innym środkiem transportu, z pominięciem zorganizowanej grupy, nie zostaną wpuszczone!

POWINNO CIĘ ZAINTERESOWAĆ: Zmiany na Ogińskiego. Dzięki zespołowi BRD będzie bezpieczniej na przejściu dla pieszych przy bibliotece UKW

Linia B kursować będzie w godz. 13:00-17:30 co około 5-7 minut w relacji Stadion BKS Chemik – Myślęcinek. Umożliwi ona przejażdżkę ulubionymi pojazdami, a także wypoczynek w największym bydgoskim parku. Autobusy pojadą trasą prowadzącą ulicami Glinki, Trasą Uniwersytecka, Ogińskiego, Sułkowskiego, Modrzewiową i Gdańską. Nie będą zatrzymywać się na przystankach pośrednich. Linie specjalne obsługiwać będą autobusy zabytkowe uczestniczące w zlocie.

Udział we wszystkich wydarzeniach zlotu zabytkowych autobusów w Bydgoszczy jest bezpłatny.

Zlot zabytkowych autobusów w Bydgoszczy 2022 – jak dojechać?

Na miejsce zlotu będzie można następującymi liniami autobusowymi: 56 (z Miedzynia, Wilczaka, Starego Miasta czy Wzgórza Wolności), 68 (z Leśnego, Bielaw i Bartodziejów) czy 79 (z dworca Bydgoszcz Główna, Śródmieścia i Szwederowa). W rejon stadionu Chemika można też dojechać liniami tramwajowymi kursującymi ulicą Wojska Polskiego – 2, 4 i 9. Należy wysiąść na przystanku Wyżyny.

Organizatorzy wspólnie z MZK przygotowali także specjalne bezpłatne kursy dowozowe na sobotni zlot. Zabytkowy tramwaj Herbrand wykona o godz. 9:00 kurs z fordońskiej pętli Przylesie do pętli Wyżyny. Kurs wykonany zostanie bez zatrzymania na przystankach pośrednich. Z uwagi na niską pojemność zabytkowego tramwaju, kurs ten będzie bisowany wagonem typu 805Na. – Zastrzegamy, że ilość miejsc w tramwaju zabytkowym jest ograniczona. Osoby, które nie zmieszczą się w zabytkowym Herbrandzie zaprosimy do wagonu 805Na – informuje Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Transportu Publicznego.

Dodatkowo dojazd z pętli Przylesie będzie możliwy również zabytkowym autobusem Volvo B10MA #2459, który wyruszy w trasę na miejsce zlotu o godz. 9:30 (również bez przystanków). Pasażerów podróżujących tramwajami Herbrand i Konstal 805Na na pętli Wyżyny czeka przesiadka na zabytkowego Ikarusa, którym pokonają ostatni odcinek trasy na miejsce zlotu przy ul. Glinki 79.

CZYTAJ TAKŻE: Dobre zmiany w komunikacji. W wakacyjne weekendy powróci autobus z Fordonu do Myślęcinka

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments