Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Sesja rady Osielsko za nami. Ważne informacje o inwestycjach drogowych

Dodano: 05.12.2018 | 13:54

Na zdjęciu: Urząd Gminy Osielsko.

Fot. Stanisław Gazda

Za nami trzecia sesja nowej kadencji rady gminy Osielsko. Przyjęto na niej nowe podatki, a radni usłyszeli od wójta nowe informacje na temat inwestycji drogowych.

Wójt Wojciech Sypniewski wygłosił sprawozdanie ze swojej pracy w okresie międzysesyjnym. Podczas niego wspomniał o inwestycjach drogowych. Wójt powiedział, że 30 listopada komisja odbiorowa rozpoczęła procedurę odbioru inwestycji. – Odbioru końcowego jeszcze nie było – zaznaczył Sypniewski. W sprawie ulicy Kąty i Słonecznej wójt oznajmił, że termin prac budowlanych został przesunięty na 12 grudnia. Powodem przedłużenia jest m.in. konieczność wykonania dodatkowego wjazdu. – Zaangażowanie robót jest bardzo wysokie. Ciąg pieszo-rowerowy jest na całym odcinku, ale na Kątach asfalt jest jeszcze bez warstwy ścieralnej – powiedział wójt, wyrażając nadzieje, że ostatnie prace zostaną wykonane w najbliższych dniach.

Wykonany został też główny zakres robót drogowych na ulicy Kasprowicza w Niemczu – trwają roboty wykończeniowe, które mają zakończyć się 14 grudnia. Na Podgórnej w Maksymilianowie zaawansowanie prac przy budowie pieszojezdni oceniony został na 50 procent. Na 15 grudnia przesunięto też termin oddania do użytku ulic Olszynki i Orzeszkowej w Niemczu.

Sypniewski poruszył też temat przetargu na przebudowę Karpackiej w Niwach oraz Nowowiejskiej w Jarużynie i Niedźwiedziej w Osielsku. O ofertach wykonawców informowaliśmy zaraz po ich otwarciu. Jak powiedział, ulica Karpacka na odcinku od Ostromeckiej do Centralnej ma być wykonana (bez warstwy ścieralnej) ma być wykonana do 28 czerwca 2019 roku, a całość robót – 15 października 2019 roku. Niedźwiedzia i Nowowiejska mają być zrobione do 20 maja 2019 roku. Tak jak informowaliśmy, oferty wykonawców są wyższe niż planowała gmina. W tym celu radni na sesji jednogłośnie zdecydowali o zmianie uchwały o budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej, by można było wyłonić firmy, które zajmą się inwestycjami.

Wójt poinformował także, że 14 i 20 listopada uczestniczył w spotkaniach z przedstawicielami Zarządu Dróg Wojewódzkich na temat ulicy Jastrzębiej. Na pierwszym spotkaniu Sypniewski otrzymał zapewnienie, że projekt zostanie wykonany do końca roku. 21 listopada okazało się, że termin nie zostanie dochowany – obecnie został on ustalony na marzec przyszłego roku. Wójt dodał, że w 2019 roku ma też zostać uzyskane pozwolenie na budowę, a w konsekwencji – wystartować przebudowa. – Tyle wiem na dzisiaj. Cały czas monitoruję tę sytuację – zapewnił wójt. Sypniewski skomentował też spotkanie z Romanem Stanisławskim, zajmującym się drogami powiatowymi – Mam nadzieję, że w ich sprawie coś się ruszy – powiedział, wspominając, że w przyszłym roku powinny pojawić się nowe informacje w sprawie odwodnienia ulicy Krasickiego.

Zgodnie z planem sesji, uchwalono też zmiany w podatkach od nieruchomości. Podatek od budynków mieszkalnych będzie wynosić 65 groszy od 1 mkw. powierzchni użytkowej (o trzy grosze więcej niż w tym roku), a od związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej – 21,5 złotego (o 50 groszy więcej niż teraz) od 1 mkw. powierzchni użytkowej. Jak wyjaśniał wójt, nie są to stawki maksymalne, jakie mogły by obowiązywać. – Ja uważam, że pod tym względem gmina Osielsko nie jest zbyt fiskalna, a te podwyżki są delikatne – powiedział Sypniewski. Propozycja, aby podatek od gruntów pozostałych wynosił 45, a nie proponowane 46 groszy upadła – głosowało za nią 6 osób, a przeciw 9 osób. Podobny los spotkała propozycja obniżki podatków od budynków zajętych na rzecz prowadzenia działalności gospodarczej na 21,30 złotych.

Uchwalono też wynagrodzenie wójta gminy – zgodnie z przyjętą uchwałą, miesięcznie otrzymywać będzie on 4700 złotych wynagrodzenia zasadniczego. Przysługuje mu także dodatek funkcyjny wynoszący 1900 złotych, a także dodatek specjalny w wysokości 2640 złotych (40% łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego). Ponadto wójtowi – jak czytamy w uchwale – przysługuje dodatek za wieloletnią pracę, nagrody jubileuszowe, dodatkowe wynagrodzenie roczne i inne świadczenia wynikające z właściwych przepisów.

Błażej Bembnista