Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Czas na projekt strefy rekreacji przy Nowej Astorii. Trwają poszukiwania wykonawcy

Dodano: 17.03.2019 | 09:22

Na zdjęciu: Koncepcja utworzenia stref basenów i rekreacji przy powstającym basenie olimpijskim.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Miasto ogłosiło przetarg na wykonanie projektu kompleksu rekreacyjno-wypoczynkowego z basenami otwartymi i innymi atrakcjami wodnymi, który powstanie przy budynku Nowej Astorii. 

Przygotowania do stworzenia strefy rekreacji, uwzględniającej reaktywacje oczekiwanej przez bydgoszczan pływalni otwartej, trwają od kilkunastu miesięcy. Według wizji, przygotowanej przez Miejską Pracownię Urbanistyczną, wzdłuż bulwarów mają powstać cztery strefy rekreacji. W pierwszej ulokowane będą dwa baseny pływackie o wymiarach 25×15 i 15×15 metrów, budynek szatni i punkt gastronomiczny. Następne strefa będzie przeznaczona na rekreację wodną – znajdą się tam basen dla dzieci do 5. roku życia, teren rekreacyjny z wodotryskami, zjeżdżalnie i rwąca rzeka. Kolejna będzie strefa relaksu (plaża, boisko do siatkówki plażowej, natryski schładzające, oczyszczające i punkty gastronomiczne). Ostatnią strefę przeznaczono na rekreację ruchową, czyli park do parkouru, park linowy dla dzieci, plac zabaw i urządzenia do jogi i fitness. Cały obszar kompleksu będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Czas na projekt strefy rekreacji przy Nowej Astorii. Trwają poszukiwania wykonawcy

Zobacz również:

Ratusz uwzględnił uwagi mieszkańców do koncepcji basenów otwartych przy Astorii

Projekt musi uwzględnić uwagi przedstawione przez mieszkańców w konsultacjach społecznych, które odbyły się jesienią ubiegłego roku. W ich trakcie zgłoszono 207 wniosków – część z nich była jednak podobna do siebie, stąd też ostateczna liczba rozpatrzonych uwag wynosi 83. Urzędnicy zaopiniowali pozytywnie 58 zgłoszonych pomysłów, a także częściowo 9 wniosków. Zgodnie z sugestiami mieszkańców, w strefie rekreacji wodnej powstaną większe zjeżdżalnie (mieszczące dzieci i rodziców), a także zjeżdżalnie pontonowe. Do dyspozycji najmłodszych będą też zabawki wodne (np. pistolety na wodę). Basen pływacki o wymiarach 15×15 planuje się natomiast wyposażyć w jacuzzi.

Ratusz przychylił się też do uwagi, która pojawiała się jeszcze przed rozpoczęciem konsultacji – dotyczyła ona stworzenia wejścia na teren kompleksu od strony bulwarów nad Brdą. Przyjęto również sugestię odnośnie umiejscowienia parkingów rowerowych czy budowy fontanny w kształcie delfinów, które były symbolem dawnych basenów. Kompleks ma być wyposażony w sieć Wi-Fi i nagłośnienie. Ochronę przed słońcem mają zapewnić parasole i drzewa.

Wykonawca będzie musiał też uwzględnić opracowanie pary przystanków autobusowych wraz z infrastrukturą przy ulicy Unii Lubelskiej, zgodnie z wytycznymi Zarządu Dróg i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy. To jedna z ważniejszych i często pojawiających się uwag, zgłoszonych przez bydgoszczan w ubiegłorocznych konsultacjach. Wraz z otwarciem nowego basenu krytego miały powstać też przystanki w pobliżu skrzyżowania Królowej Jadwigi z Rejtana (które także zapewniłyby obsługę komunikacyjną strefy rekreacji) – to przedsięwzięcie czeka na potwierdzenie ze strony ZDMiKP. Ponadto, projektant kompleksu będzie zobowiązany do stworzenia stacji ładowania samochodów elektrycznych przy budynku krytego basenu (na parkingu od strony Królowej Jadwigi) oraz budynku garażu lub miejsc postojowych dla pojazdów z przyczepami do transportu kajaków. Warto dodać, że projekt na etapie koncepcji programowo — przestrzennej musi uzyskać pozytywną opinię Architekta Miasta, Plastyka Miejskiego oraz Rady ds. Estetyki Miasta Bydgoszczy.

Oferty nadesłane przez firmy projektowe będą oceniane pod kątem trzech kryteriów: ceny, odpowiedzialności z tytułu rękojmi za wady oraz doświadczenia projektanta. Już w samych warunkach zamówienia określono, że potencjalny wykonawca musi wykazać się doświadczeniem w stworzeniu co najmniej jednej dokumentacji zagospodarowania terenu rekreacyjnego obejmującego basen otwarty z atrakcjami wodnymi. Tak jak zakładał ratusz, ostateczna koncepcja ma być gotowa w przeciągu roku. A co dalej?

– Realne prace będą mogły się zacząć po zakończeniu wewnętrznej części Astorii – na początku 2020 roku. Jeżeli sytuacja finansowa miasta pozwalałaby na to i nie pojawiły się nagłe decyzje, że trzeba będzie przeznaczyć wkład własny na inwestycje z dofinansowaniem unijnym, to jest szansa, że budowa ruszy w 2020 roku. To jest scenariusz najbardziej prawdopodobny – mówił w grudniu ubiegłego roku zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel. Realizacja miałaby potrwać 24 miesiące.

Oferty w przetargu na wykonanie projektu basenów otwartych można składać do 26 marca.

Błażej Bembnista