Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Akademia Muzyczna otrzyma brakujące „dziewięć cyfr do szczęścia”. Ministrowie ogłaszają przyznanie dodatkowych pieniędzy na budowę kampusu

Dodano: 26.11.2021 | 10:34

Na zdjęciu: Wizualizacja kampusu Akademii Muzycznej, który powstanie na terenie między Gdańską a Chodkiewicza.

Fot. Plus3

Akademia Muzyczna w Bydgoszczy otrzyma dodatkowe 112 milionów złotych niezbędne do rozstrzygnięcia przetargu na budowę nowego kampusu – zgodnie podkreślają wicepremier Piotr Gliński i minister Łukasz Schreiber.

Przypomnijmy: do przetargu na budowę nowych obiektów uczelni na terenach pomiędzy ulicami Chodkiewicza oraz Kamienną zgłosiły się tylko dwie firmy: Budimex i Unibep. Obie oferty znacząco przekroczyły zakładany przez Akademię budżet, wynoszący 270 milionów złotych brutto: Budimex zażyczył sobie prawie 470 milionów złotych brutto, a Unibep, która ma w swoim portfolio takie realizacje jak Filharmonia Świętokrzyska czy Opera i Filharmonia Podlaska, zaproponował wykonanie robót za niemal 393 miliony złotych brutto.

Zaraz po otwarciu ofert przedstawiciele Akademii Muzycznej zapewniali, że podjęli rozmowy z kancelarią premiera oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie zwiększenia budżetu na inwestycje. – Równolegle z negocjacjami toczonymi z przedstawicielami ministerstwa kultury i kancelarii premiera weryfikujemy dokumentację złożoną przez obu oferentów. A to, warto dodać, setki stron, które trzeba wnikliwie sprawdzić – zastrzegał w rozmowie z nami Marek Czerski, kanclerz uczelni. I dodawał, że zdobycie dodatkowych środków finansowych na realizację oczekiwanej od lat inwestycji jest „dużym wyzwaniem” – zarówno dla akademii, jak i  strony rządowej; choćby dlatego, że w lutym przyszłego roku upłynie termin związania ofertami złożonymi przez Budimex i Unibep.

Akademia Muzyczna otrzyma brakujące "dziewięć cyfr do szczęścia". Ministrowie ogłaszają przyznanie dodatkowych pieniędzy na budowę kampusu

Zobacz również:

Nowe ulice powstaną w centrum Bydgoszczy. Dojedziemy nimi do nowej Akademii Muzycznej

Wszystko wskazuje na to, że rozmowy na linii Bydgoszcz – Warszawa przyniosły oczekiwany rezultat. Już w zeszłą sobotę, 20 listopada podczas konferencji prasowej z okazji zamknięcia festiwalu Camerimage w Toruniu wicepremier i minister kultury Piotr Gliński oznajmił, że w inwestycjach kulturalnych planowanych w Bydgoszczy i grodzie Kopernika „panuje równowaga”.

Po pierwsze, w Bydgoszczy realizujemy kampus Akademii Muzycznej. Wiedziałem, że oczekiwania, przewidywania akademii są trochę nierealistyczne. Rozstrzygnięcie jest w związku z tym znacznie wyższe – o 100 milionów. Ja dziś podpisałem promesę na te 100 milionów. Mało tego, na pierwszym miejscu na liście inwestycji z nowych funduszy europejskich na kulturę jest Filharmonia Pomorska, bo projekt generalnego remontu i rozbudowy filharmonii jest znany od lat. Mam nadzieję, że odbędzie się to bez straty dla walorów akustycznych tej sali – mówił Gliński.

„Świetne wieści” przekazał także minister w kancelarii premiera Łukasz Schreiber. W czwartek wieczorem ogłosił, że „po wielu tygodniach rozmów”, które prowadził m.in. z premierem Mateuszem Morawieckim, wicepremierem Glińskim i ministrem finansów Tadeuszem Kościńskim Akademia Muzyczna w Bydgoszczy otrzyma dodatkowe 112 milionów złotych na budowę nowego kampusu.

Promesa z Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego trafiła już do rektor Akademii Muzycznej, prof. Elżbiety Wtorkowskiej: tę informację przekazał mi na dzisiejszym spotkaniu minister Piotr Gliński – zapewnił Schreiber. I dodał, że wniosek o przyznanie dodatkowych 112 milionów został już skierowany do szefa rządu. – Niebawem gotowa będzie także uchwała w sprawie aktualizacji programu wieloletniego budowy kampusu – oznajmił minister. Schreiber podkreśla, że rząd przeznaczy na tę inwestycję około 400 milionów złotych. – Będzie to prawdopodobnie największa w historii Bydgoszczy inwestycja realizowana w całości z budżetu państwa – podał.

Działania w sprawie przyznania Akademii Muzycznej niezbędnych środków podjęli także lokalni parlamentarzyści: Jan Szopiński (Lewica) złożył propozycję poprawki do przyszłorocznego budżetu państwa, która miała na celu przyznanie dodatkowych 140 milionów złotych na budowę kampusu; podobną poprawkę zaprezentowali również posłowie Platformy Obywatelskiej – Iwona Kozłowska, Paweł Olszewski i Tadeusz Zwiefka, którzy oczekiwali od rządu dodatkowych 110 milionów celem rozstrzygnięcia przetargu. Na środowej (24 listopada) sesji rada miasta Bydgoszczy przyjęła też apel do premiera Morawieckiego z prośbą o podjęcie działań zapewniających środki finansowe konieczne do rozpoczęcia budowy kampusu.