Bydgoszcz
16C
Słonecznie
93% wilgotność
Wiatr: 3km/h NE
H 17 • L 15
15C
Czw
17C
Pt
12C
Sob
10C
Nd
12C
Pon
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaBiedroń: Nitrochem ofiarą Misiewiczów. Spółka odpowiada na opinię lidera Wiosny
Marcin Anaszewicz, Robert Biedroń - SF
09.05.2019 | 19:29

Biedroń: Nitrochem ofiarą Misiewiczów. Spółka odpowiada na opinię lidera Wiosny

Na zdjęciu: Robert Biedroń po raz kolejny w ostatnich miesiącach odwiedził Bydgoszcz.

Fot. Szymon Fiałkowski

Robert Biedroń zorganizował w Bydgoszczy konferencję prasową. Jej tematem była działalność spółek skarbu państwa i obsadzenie ich tzw. Misiewiczami. Zdaniem polityka jednym z przykładów takiej spółki jest Nitrochem. Na wystąpienie Biedronia zareagowały władze firmy, które natychmiast wydały oświadczenie, w którym przekonują, że osiąga ona doskonałe wyniki finansowe. Podczas spotkania z mediami pojawił się też wątek skażenia terenów pozachemowskich.

Lider partii Wiosna przybył w czwartkowe popołudnie do Bydgoszczy na konferencję prasową, która odbyła się w Łęgnowie. Sztab Biedronia nieprzypadkowo wybrał tę lokalizację – ugrupowanie opowiadające się za przeprowadzaniem konkursów na stanowiska w państwowych przedsiębiorstwach zarzuca rządowi Prawa i Sprawiedliwości ich upolitycznienie. – Stoimy przed symbolem tego rządu. Jesteśmy pod firmą obsługującą polskie i amerykańskie wojsko. Niestety padła ona ofiarą czegoś, co w Polsce od kilkunastu miesięcy nazywa się Misiewiczami – mówił polityk Wiosny. I przypomniał, że prezesem Nitrochemu jest Krzysztof Kozłowski – asystent byłego wiceministra obrony Bartosza Kownackiego. Biedroń podkreślił też to, o czym od dawna wiadomo – w przeszłości Kozłowski pracował m.in. jako akwarysta.

Zobacz również:

Wiosna popiera bydgoski Marsz Równości

Temat zarządzania spółek Skarbu Państwa zdominował konferencję Wiosny w Bydgoszczy. Kandydat ugrupowania do Parlamentu Europejskiego z okręgu kujawsko-pomorskiego Marcin Anaszewicz krytykował premiera Mateusza Morawieckiego (w sobotę odwiedzi on Bydgoszcz) za niepilnowanie majątku publicznego i powierzenie strategicznych firm ludziom bez wymaganych kompetencji. Anaszewicz nazwał premiera „Macierewiczem 2.0” i zadeklarował, że gdy Wiosna dojdzie do władzy, przeprowadzi audyt spółek skarbu państwa oraz uruchomi jawne konkursy na stanowiska kierownicze w tychże.

Liderka listy Wiosny do PE z okręgu kujawsko-pomorskiego Wanda Nowicka poruszyła natomiast kwestię skażenia terenów pozachemowskich. W swoim wystąpieniu cytowała działaczkę z Łęgnowa-Wieś Renatę Włazik, która aktywnie działa na rzecz zwalczenia zagrożeń znajdujących się w glebie wokół dawnych zakładów chemicznych. – Bomba ekologiczna cyka w Bydgoszczy. Dzięki pani Włazik miałam okazję zobaczyć wodę pochodzącą z tego terenu. Ma ona kolor ciemnego piwa. A co w tym czasie robią władze? Naprawdę nic – mówiła Nowicka. Zdaniem przedstawicielki Wiosny mieszkańcy Łęgnowa powinni być objęci programem dostaw darmowej wody.

Krytyczne wypowiedzi Biedronia nie uszły uwadze Nitrochemu. Tuż po wizycie liderów Wiosny w Bydgoszczy spółka wydała oświadczenie.

– Wbrew słowom prezesa Roberta Biedronia „Nitro-Chem” nie padł niczyją ofiarą. Spółka eksportuje ponad 80 proc. swojej produkcji i jest pod tym względem liderem w Polskiej Grupie Zbrojeniowej. W ubiegłym roku podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego Kielce 2018 „Nitro-Chem” został wyróżniony tytułem Najlepszego Polskiego Eksportera Uzbrojenia. W 2017 roku „Nitro-Chem” podpisał umowę na produkcję bomb lotniczych rodziny Mk 82. To jedna z najczęściej wykorzystywanych obecnie bomb lotniczych na świecie, która jest elementem uzbrojenia polskich samolotów F-16 „Jastrząb”.W 2018 r. jednym z największych kontraktów była umowa z USA na dostawę trotylu dla armii amerykańskiej, o wartości 31 mln USD. Obrót Zakładów Chemicznych „Nitro-Chem” wyniósł w 2017 r. 239,7 mln zł, rok później – 282,8 mln zł. Oznacza to jego 18-proc. wzrost – przekazał specjalista ds. PR Nitrochemu Tomasz Zieliński.

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
AnnaMarek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marek
Gość
Marek

Czyli Biedron gada sobie by gadac. Poparl swoja teze jakims danymi??

Anna
Gość
Anna

Osoby ktore pracowały latami na sukces firmy zostaly zwolnione bez powodu aby zastapic je ludźmi bez doświadczenia.

Powiązane treści