Bydgoszcz
2C
Słonecznie
80% wilgotność
Wiatr: 3km/h WSW
H 3 • L 1
2C
Nd
2C
Pon
0C
Wt
3C
Sr
5C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaBiedroń: Nitrochem ofiarą Misiewiczów. Spółka odpowiada na opinię lidera Wiosny
09.05.2019 | 19:29

Biedroń: Nitrochem ofiarą Misiewiczów. Spółka odpowiada na opinię lidera Wiosny

Na zdjęciu: Robert Biedroń po raz kolejny w ostatnich miesiącach odwiedził Bydgoszcz.

Fot. Szymon Fiałkowski

Robert Biedroń zorganizował w Bydgoszczy konferencję prasową. Jej tematem była działalność spółek skarbu państwa i obsadzenie ich tzw. Misiewiczami. Zdaniem polityka jednym z przykładów takiej spółki jest Nitrochem. Na wystąpienie Biedronia zareagowały władze firmy, które natychmiast wydały oświadczenie, w którym przekonują, że osiąga ona doskonałe wyniki finansowe. Podczas spotkania z mediami pojawił się też wątek skażenia terenów pozachemowskich.

Lider partii Wiosna przybył w czwartkowe popołudnie do Bydgoszczy na konferencję prasową, która odbyła się w Łęgnowie. Sztab Biedronia nieprzypadkowo wybrał tę lokalizację – ugrupowanie opowiadające się za przeprowadzaniem konkursów na stanowiska w państwowych przedsiębiorstwach zarzuca rządowi Prawa i Sprawiedliwości ich upolitycznienie. – Stoimy przed symbolem tego rządu. Jesteśmy pod firmą obsługującą polskie i amerykańskie wojsko. Niestety padła ona ofiarą czegoś, co w Polsce od kilkunastu miesięcy nazywa się Misiewiczami – mówił polityk Wiosny. I przypomniał, że prezesem Nitrochemu jest Krzysztof Kozłowski – asystent byłego wiceministra obrony Bartosza Kownackiego. Biedroń podkreślił też to, o czym od dawna wiadomo – w przeszłości Kozłowski pracował m.in. jako akwarysta.

Zobacz również:

Wiosna popiera bydgoski Marsz Równości

Temat zarządzania spółek Skarbu Państwa zdominował konferencję Wiosny w Bydgoszczy. Kandydat ugrupowania do Parlamentu Europejskiego z okręgu kujawsko-pomorskiego Marcin Anaszewicz krytykował premiera Mateusza Morawieckiego (w sobotę odwiedzi on Bydgoszcz) za niepilnowanie majątku publicznego i powierzenie strategicznych firm ludziom bez wymaganych kompetencji. Anaszewicz nazwał premiera „Macierewiczem 2.0” i zadeklarował, że gdy Wiosna dojdzie do władzy, przeprowadzi audyt spółek skarbu państwa oraz uruchomi jawne konkursy na stanowiska kierownicze w tychże.

Liderka listy Wiosny do PE z okręgu kujawsko-pomorskiego Wanda Nowicka poruszyła natomiast kwestię skażenia terenów pozachemowskich. W swoim wystąpieniu cytowała działaczkę z Łęgnowa-Wieś Renatę Włazik, która aktywnie działa na rzecz zwalczenia zagrożeń znajdujących się w glebie wokół dawnych zakładów chemicznych. – Bomba ekologiczna cyka w Bydgoszczy. Dzięki pani Włazik miałam okazję zobaczyć wodę pochodzącą z tego terenu. Ma ona kolor ciemnego piwa. A co w tym czasie robią władze? Naprawdę nic – mówiła Nowicka. Zdaniem przedstawicielki Wiosny mieszkańcy Łęgnowa powinni być objęci programem dostaw darmowej wody.

Krytyczne wypowiedzi Biedronia nie uszły uwadze Nitrochemu. Tuż po wizycie liderów Wiosny w Bydgoszczy spółka wydała oświadczenie.

– Wbrew słowom prezesa Roberta Biedronia „Nitro-Chem” nie padł niczyją ofiarą. Spółka eksportuje ponad 80 proc. swojej produkcji i jest pod tym względem liderem w Polskiej Grupie Zbrojeniowej. W ubiegłym roku podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego Kielce 2018 „Nitro-Chem” został wyróżniony tytułem Najlepszego Polskiego Eksportera Uzbrojenia. W 2017 roku „Nitro-Chem” podpisał umowę na produkcję bomb lotniczych rodziny Mk 82. To jedna z najczęściej wykorzystywanych obecnie bomb lotniczych na świecie, która jest elementem uzbrojenia polskich samolotów F-16 „Jastrząb”.W 2018 r. jednym z największych kontraktów była umowa z USA na dostawę trotylu dla armii amerykańskiej, o wartości 31 mln USD. Obrót Zakładów Chemicznych „Nitro-Chem” wyniósł w 2017 r. 239,7 mln zł, rok później – 282,8 mln zł. Oznacza to jego 18-proc. wzrost – przekazał specjalista ds. PR Nitrochemu Tomasz Zieliński.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
1 rok temu

Czyli Biedron gada sobie by gadac. Poparl swoja teze jakims danymi??

Anna
Anna
1 rok temu

Osoby ktore pracowały latami na sukces firmy zostaly zwolnione bez powodu aby zastapic je ludźmi bez doświadczenia.

Powiązane treści