Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

127 nowych mieszkań BTBS powstanie na Bocianowie. Czy będzie ich więcej?

Dodano: 11.04.2023 | 17:52

Na zdjęciu: O inwestycji przy pętli Rycerska mówili prezydent Rafał Bruski, prezes BTBS Łukasz Grocholski i przedstawiciel wykonawcy- prezes Ebud-Przemysłówka Andrzej Wosik (na pierwszym planie)

Fot. Szymon Fiałkowski

127 mieszkań BTBS powstanie przy pętli Rycerska. To zapowiadana od sześciu lat inwestycja spółki, której oferta cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Lista oczekujących rośnie, a miasto wciąż powoli przystępuje do budowy kolejnych TBS-ów. Czy będzie ich więcej i co z budową mieszkań komunalnych? Zapytaliśmy o to prezydenta Rafała Bruskiego.

Po sześciu latach od zapowiedzi, w najbliższych tygodniach ma wystartować realizacja inwestycji Bydgoskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego przy pętli Rycerska. Jak już informowaliśmy, jej wykonawcą będzie bydgoskie przedsiębiorstwo Ebud-Przemysłówka. Jej oferta była o 12 milionów złotych niższa od zakładanego przez BTBS budżetu – inwestycja na Bocianowie będzie kosztować 46 milionów złotych. Poniżej prezentujemy jej wizualizację.

127 nowych mieszkań BTBS powstanie na Bocianowie. Czy będzie ich więcej?

W każdym polskim mieście brakuje mieszkań. Dlatego bardzo się cieszę, że w zeszłym tygodniu nasza spółka podpisała umowę na budowę ponad stu mieszkań – podkreślił podczas wtorkowej konferencji prasowej prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. Dodał też, że inwestycja przy Zygmunta Augusta i Rycerskiej odmieni oblicze zaniedbanego terenu, który jest widoczny dla setek pasażerów pociągów przejeżdżających przez Bydgoszcz. Prezes Ebudu Andrzej Wosik przypomniał natomiast, że firma ma wieloletnie doświadczenie w realizacji inwestycji mieszkaniowych. – Budowaliśmy budynki TBS w Bydgoszczy, ale również w Szczecinie, Gdańsku czy Goleniowie – mówił.

Realizacja dwóch budynków ma wystartować w maju tego roku i zajmie dwa lata. Na początku będą realizowane rozbiórki i prace ziemne, a następnie wylewanie fundamentów i stawianie kolejnych elementów konstrukcji. Od strony Zygmunta Augusta powstanie sześciopiętrowy obiekt z podziemną halą garażową, w którym znajdzie się 101 mieszkań i dwa lokale usługowe. Drugi budynek – przy Rycerskiej 11 i 13  na których znajdzie się 26 mieszkań

Najpierw mieszkania BTBS przy Rycerskiej, a potem? Kolejne plany spółki

W następnej kolejności BTBS ma realizować prace przy ul. Posłusznego w Fordonie. Jak podkreślił prezes BTBS Łukasz Grocholski, ma tam powstać nawet 90 mieszkań. Później spółka ma zrealizować kolejne budynki w rejonie pętli Rycerska: pozyskano bowiem nieruchomości przy ulicy Zygmunta Augusta 40 i Rycerskiej 17 z rąk prywatnych, a miasto przekazało aportem teren przy Rycerskiej 3. Jeszcze w tym roku planowane jest rozpoczęcie rozbiórki starych, zniszczonych zabudowań, a następnym krokiem będzie zaprojektowanie nowych budynków z kilkudziesięcioma mieszkaniami.

Miasto przekazało też spółce tereny przy Grunwaldzkiej, przy ulicy Czarna Droga i linii kolejowej do Piły. Obecnie na nieruchomościach pod adresami Grunwaldzka 72, 74 i 76-78 znajdują się częściowo opuszczone kamienice zarządzane przez ADM. – Będzie to kolejna wielka inwestycja, polegająca na wymianie starego zasobu kamienicznego na nowoczesne mieszkania. Mamy jeszcze nieruchomości na Okolu, przy placu Chełmińskim – mówił prezes.

Tysiące oczekujących na mieszkanie. BTBS preferuje mieszkańców zasobów ADM

Oferta Bydgoskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego skierowana jest głównie do osób, które nie mają środków finansowych na zakup własnego mieszkania. O najem mogą ubiegać się osoby, których dochód nie przekracza kwoty określonej w ustawie i nie posiadają tytułu prawnego do lokalu na terenie Bydgoszczy. Wnioskujący o mieszkanie są oceniani także według szeregu innych kryteriów. Potencjalni zainteresowani, wynajmujący mieszkania „na wolnym rynku” i często nie posiadający odpowiedniej zdolności kredytowej podkreślają jednak, że nie mogą skorzystać z oferty bydgoskiego budownictwa społecznego, gdyż kryteria preferują mieszkańców obecnego zasobu komunalnego, czyli mieszkań ADM.

W zasobach z tzw. grantem, które otrzymujemy od Banku Gospodarstwa Krajowego i terenem otrzymywanym od miasta, są preferowani najemcy zasobu komunalnego. Tych mieszkańców jest dużo – aczkolwiek jeśli te lokale nie są wyczerpane, to staramy się przyznać je pierwszym osobom z listy oczekujących BTBS – wyjaśniał Grocholski. Na niej znajduje się blisko 4300 nazwisk. Trudno oczekiwać, że przy obecnym tempie realizacji inwestycji kolejka szybko stopnieje, ale prezes spółki zaznaczył, że „rotacja jest dosyć spora”. – Są osoby, które zapisały się kilkanaście lat temu. Nie zawsze chcą one otrzymać takie mieszkanie – tłumaczył. Czynsze w zasobach BTBS wynoszą ok. 20 złotych za mkw. + opłaty.

Czy Bydgoszcz będzie budować mieszkania komunalne?

Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym (art 7, pkt 1, ustęp 7) jednym z zadań własnych gminy, zaspokajającym zbiorowe potrzeby wspólnoty jest budowa mieszkań. Nasi Czytelnicy zwracają jednak uwagę, że w Bydgoszczy obecnie widzimy odwrotną tendencję – miasto pozbywa się zasobu komunalnego, a powinno go zwiększać, aby naprawdę potrzebujący mogli sobie pozwolić na bezpieczny najem za preferencyjną stawkę. Przykładem miasta realizującego – mimo trudnej sytuacji finansowej – nowe budownictwo komunalnego jest Poznań, gdzie na zlecenie Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych od 2016 roku wybudowano 28 budynków. Obecnie ZKZL planuje budowę kolejnych 10 obiektów komunalnych.

Zapytaliśmy prezydenta Bruskiego o to, czy Bydgoszcz – poza BTBS – planuje realizację lokali komunalnych. – Nasze budynki komunalne mają w znacznej części ponad sto lat, jak i więcej. Wymagają one szeregu remontów. Tam, gdzie z uwagi na stan techniczny konieczne jest opróżnienie budynku, proponujemy inne rozwiązanie, gdyż nikogo nie wyrzucamy na bruk. Wśród nich są także mieszkania BTBS – zaczął odpowiedź prezydent.

Bruskiego cieszy fakt, że rząd nie zaczął ingerować w obszar budownictwa społecznego. – To jedyny i najlepszy program, który funkcjonuje. Mógłby oczywiście funkcjonować bardziej – ale jak zawsze na przeszkodzie stoją pieniądze – stwierdził.

– Przyjęliśmy w Bydgoszczy najzdrowszą zasadę: budowę mieszkań komunalnych w postaci BTBS. Jeśli tych środków będzie więcej, nie ma żadnego problemu, żeby miasto wyszukiwało kolejne działki i przekazywało je spółce

– dodał prezydent. Jego zdaniem, Bank Gospodarstwa Krajowego powinien być bardziej elastyczny i szybki w działaniu. – Chcieliśmy przeznaczyć hektar terenu w Fordonie pod „mieszkania plus”. Przez trzy lata Krajowy Zasób Nieruchomości, BGK czy PFR nie chcieli przystąpić do tego programu – i dobrze, bo ci, którzy skorzystali z tych programów rządowych płacą czynsze po 40/50 złotych za metr, a woda cieknie im z dachu – przekonywał. Dodajmy jednak, że teren wspomniany przez Bruskiego teren ostatecznie ma zostać sprzedany.

CZYTAJ WIĘCEJ: Miały być Mieszkania Plus, będzie deweloperka. Miasto sprzeda działkę w Fordonie

0 0 votes
Article Rating
127 nowych mieszkań BTBS powstanie na Bocianowie. Czy będzie ich więcej?
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments