Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Budowa Nowego Portu ma ruszyć jesienią. „Jesteśmy do tego przygotowani”

Dodano: 02.06.2020 | 12:54

Na zdjęciu: I etap obejmie zabudowę terenu u zbiegu ulic Obrońców Bydgoszczy i Marcinkowskiego. W jego ramach odrestaurowane zostaną zabytkowe pozostałości Befany.

Fot. AWZ Deweloper

Początek realizacji Nowego Portu – najbardziej oczekiwanej inwestycji mieszkaniowej w centrum Bydgoszczy – ma rozpocząć się jesienią tego roku. Wpływ na przesunięcie terminu ma oczywiście epidemia koronawirusa. Inwestor – firma AWZ – zapewnia jednak, że jest przygotowany zarówno merytorycznie, jak i finansowo do realizacji projektu.

Koncepcja adaptacji terenu po fabryce narzędzi została zaprezentowana równo rok temu, na uroczystych obchodach 20-lecia spółki AWZ. Wykonała ją renomowana pracownia BBGK Architekci z Warszawy. Wizja zakłada, że na obszarze pomiędzy ulicami Focha, Marcinkowskiego, Obrońców Bydgoszczy i Warmińskiego powstanie kilkanaście budynków, w tym trzy o wysokości ponad 30 metrów.

Budowa Nowego Portu ma ruszyć jesienią. "Jesteśmy do tego przygotowani"

Zobacz również:

Nowy Port - nowe życie dla Śródmieścia. Wizualizacje inwestycji

Nowoprojektowany kwartał będzie miał trzy osie komunikacyjne. Przez środek przebiegać będzie nowa aleja, łącząca Focha z ulicą Obrońców Bydgoszczy. Jej charakterystycznym elementem będzie podwójny szpaler drzew – pod ich koronami poprowadzone zostaną szerokie chodniki i zatoki wypoczynkowe. W założeniach nowa ulica ma być przestrzenią dla sklepów i punktów usługowych – na jej zakończeniu przy ulicy Focha BBGK Architekci zaplanowali plac, którego tłem będzie budynek Opery Nova. Równolegle do ulicy Focha, nowy kwartał przecinać będzie pasaż pieszy, który połączy bulwary z ulicą Warmińskiego.

I etap inwestycji obejmie zabudowę terenu u zbiegu ulic Obrońców Bydgoszczy i Marcinkowskiego. W jego ramach odrestaurowane zostaną zabytkowe pozostałości Befany. Nowa część obejmie zabudowę pierzejową od strony ulicy Obrońców Bydgoszczy i nowej alei oraz dwie wieże w sąsiedztwie Brdy. W etapie tym powstanie ok. 180-200 mieszkań. Budynki będą miały dwie kondygnacje podziemne. – I etap to największy etap Nowego Portu, który obejmie ok. 1/3 całego założeniamówiła w rozmowie z nami Anna Wydrzyńska, wiceprezes AWZ. Jego realizacja potrwa od 2 do 3 lat.

Sytuacja związana z epidemią wpłynęła jednak na zapowiadany na pierwszą połowę tego roku start budowy Nowego Portu. – COVID-19 niestety odbił się na spowolnieniu i przesunięciu rozpoczęcia prac – przez ostatnie miesiące ograniczona była działalność firm i instytucji, a rynek wykazywał oznaki dużej niepewności. Sytuacja związana z zagrożeniem epidemiologicznym wstrzymała rozpoczęcie wielu dużych inwestycji w Polsce – wielu deweloperów ograniczało potencjalne ryzyko – podkreśla Anna Wydrzyńska. I dodaje, że AWZ na bieżąco obserwuje sytuację na rynku nieruchomości, prowadzi rozmowy z innymi deweloperami z całej Polski i analizuje dane statystyczne. Wszystko wskazuje jednak na to, że mieszkania wciąż będą najpewniejszą lokatą kapitału, a popyt nie spadnie.

Jeżeli sytuacja się ustabilizuje, planujemy rozpoczęcie prac na jesień. Jesteśmy do tego przygotowani merytorycznie i finansowo, więc jeżeli zapadnie decyzja o rozpoczęciu budowy, mamy pewność że inwestycja powstanie sprawnie i terminowo, a to jest najważniejsze dla naszych klientów – podkreśla wiceprezes AWZ.

Inwestycja w samym sercu Bydgoszczy budzi zainteresowanie nie tylko wśród mieszkańców miasta, ale także specjalistów od architektury z całej Polski. Nowy Port znalazł się bowiem w gronie najciekawszych projektów budowlanych w Polsce, zaprezentowanych przez Radosława Gajdę i Natalię Szcześniak. To duet architektów, urbanistów i popularyzatorów wiedzy o architekturze, którzy wspólnie tworzą kanał na YouTube „Architecture is a good idea”.

To, co jest najbardziej atrakcyjne w tej inwestycji, to jej położenie. Z jednej strony mamy Stare Miasto z rynkiem pamiętającym średniowieczną lokację, a z drugiej strony mamy zwartą, dziewiętnastowieczną tkankę miejską z wspaniałymi, często secesyjnymi kamienicami. Pośrodku płynie Brda, która wije się bardzo malowniczo, esowato. Ta lokalizacja ma ogromny potencjał, by przyciągnąć ludzi i być miejscem skupiającym atrakcje. Wygląda to bardzo atrakcyjnie – to jest projekt, który warto będzie śledzić – podkreśliła współtwórczyni kanału. Wcześniej wizja zabudowy terenu dawnej Befany spotkała się z dużym uznaniem podczas prezentacji na ubiegłorocznej, międzynarodowej konferencji Element Urban Talks.

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments