Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Budowa pierwszych bydgoskich minitężni dobiega końca. Wiemy, kiedy zostaną uruchomione

Dodano: 01.04.2021 | 13:15

Na zdjęciu: W ramach projektu ponadosiedlowego BBO powstały trzy minitężnie.

Fot. BB

Tej wiosny nastąpi uruchomienie trzech minitężni, powstałych w ramach projektu ponadosiedlowego Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, solanka popłynie w nich do końca kwietnia.

Projekt realizacji trzech podświetlonych minitężni solankowych został zgłoszony jako projekt ponadosiedlowy w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim – edycja 2018. W głosowaniu otrzymał on blisko 3,3 tysiąca głosów i zajął drugie miejsce, za projektem rewitalizacji fragmentu Starego Kanału Bydgoskiego. Po ponad roku przygotowań i uzyskaniu wszelkich niezbędnych pozwoleń, ubiegłego lata miasto ogłosiło i rozstrzygnęło przetarg na realizację zadania. Wykonawcą została firma Yardo Blue z Torunia.

Budowa pierwszych bydgoskich minitężni dobiega końca. Wiemy, kiedy zostaną uruchomione

Zobacz również:

Szczegóły bydgoskich minitężni

Pierwsze bydgoskie minitężnie zostały zlokalizowane na trzech bydgoskich osiedlach: przy ulicy Wielorybiej (nieopodal SP 64) na Osowej Górze, na skwerze im. gen. Krzyżanowskiego-Wilka (teren zielony pomiędzy ulicami Dunikowskiego i Modrakową) na Wyżynach oraz przy ulicy Hallera (tuż przy powstającym kompleksie mieszkaniowym Activ Park) na osiedlu Niepodległości w Fordonie. Pomysłodawczynią projektu jest Dorota Lakner. Jak mówiła, pozazdrościła ona tego typu instalacji w innych miastach i postanowiła zgłosić ten projekt w edycji BBO 2018 – pierwszej, która obejmowała zadania ponadosiedlowe. –Bydgoszczanie zyskają coś nowego. Zaczynamy od trzech, ale liczę, że mieszkańcy pokochają tężnie i powstaną kolejne projekty. Projekt wpisuje się też w kampanię antysmogową – powiedziała Lakner podczas konferencji, na której ogłoszono wyniki BBO.

Minitężnie mają wysokość czterech metrów i długość 12 metrów. Ich konstrukcja jest wykonana z drewna sosnowego. Solanka będzie skraplać się po gałązkach tarniny. Warto dodać, że wokół małych tężni pojawią się elementy małej architektury – ławki i stojaki na rowery. Ponadto, ich konstrukcja będzie podświetlana po zmroku.

Obecnie budowa minitężni zmierza do finału – w trzech lokalizacjach trwa montaż elementów małej architektury oraz uporządkowanie terenu. Kiedy nastąpi ich uruchomienie? – Zakończenie umów na realizację robót budowlanych oraz uruchomienie tężni w trzech lokalizacjach: przy ul. Hallera, ul. Wielorybiej i ul. Modrakowej planowane jest do 30 kwietnia. Dla lokalizacji przy ul. Hallera oświetlenie terenu przy tężni, realizowane w ramach robót dodatkowych, planuje się wykonać do dnia 31 maja – przekazuje Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy.

W najbliższych miesiącach na terenie Bydgoszczy powstaną kolejne minitężnie. Do realizacji w ramach BBO zostaną przeznaczone projekty postawienia solankowych atrakcji w Myślęcinku (w ramach projektu ponadosiedlowego) i w Starym Fordonie, przy ulicy Targowisko.  Oznacza to, że w najbliższym czasie w Bydgoszczy znajdować się będzie pięć minitężni osiedlowych – dla porównania w Łodzi, uznawanej za miasto-prekursora tego typu inwestycji – jest ich 14. Warto dodać, że powstały one także w ramach budżetu obywatelskiego.

Koszt realizacji minitężni w Fordonie, na Osowej Górze i Wyżynach to półtora miliona złotych. W budżecie miasta zapisano także środki na ich utrzymanie – 332 tysiące złotych.

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Zenek
Zenek
3 lat temu

332 tys. złotych na utrzymanie trzech tężni? Przecież producent w swojej broszurze określił koszt solanki na 27 tys. złotych na sezon oraz koszt energii elektrycznej na ok. 3 tys. złotych. Dodatkowo dwa razy w tygodniu trzeba sprawdzać stężenie solanki i ją regulować oraz czyścić koryta – co mógłby wykonywać oddelegowany pracownik WGK czy MWiK. Zatem 3 tężnie nie powinny kosztować więcej niż 100 tys. złotych na sezon. Ale oczywiście tu mamy Bydgoszcz, miasto kręcenia lodów bez zahamowań, więc rozpiszą przetarg na ich utrzymanie i zewnętrzny podmiot otrzyma 3x większą kasę. Bruski to faktycznie prawdziwy finansista. Cieszmy się że mamy takiego… Czytaj więcej »

Byd_man
Byd_man
3 lat temu

Szkoda, że admin usuwa komentarze. No ale sponsor ma swoje prawa i może wpływać na treści na portalu…Krytyka i owszem, ale tylko pozytywna. Czy ktoś to kojarzy??