Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Budżet ambitny, ale realny przyjęty. Wszyscy radni byli za

Dodano: 17.12.2019 | 21:11

Na zdjęciu: Rada Gminy Osielsko zatwierdziła dziś (17 grudnia) przyszłoroczny budżet gminy.

Fot. Stanisław Gazda

Na wtorkowej sesji rady gminy przyjęto budżet gminy Osielsko na 2020 rok. Projekt poparli wszyscy radni obecni na sesji.

108 milionów złotych dochodów i 124 miliony złotych wydatków – tak prezentują się dwie najważniejsze liczby dotyczące budżetu gminy Osielsko na 2020 rok. Według wójta Wojciecha Sypniewskiego szesnastomilionowy deficyt to „bardzo bezpieczne” zadłużenie – zostanie one pokryte z kredytu. Na liście wydatków na inwestycję najwięcej pieniędzy przeznacza się na drogi gminne – 18,4 miliona złotych. Ponad 10 milionów trafi na inwestycje w sieć wodno-kanalizacyjną, a 700 tysięcy złotych na nowe oświetlenie ulic. 1,4 miliona złotych trafi na inwestycje sportowe (m.in. nowe boisko w Niemczu, projekt zaplecza wypoczynkowego stanicy w Bożenkowie czy projekt nowego stadionu w Osielsku), a 300 tysięcy na koncepcje inwestycji – w tym adaptacji terenu boiska baseballowego na plac centralny.

Podczas wtorkowej sesji rada gminy dyskutowała nad projektem budżetu na 2020 rok. Ten punkt obrad rozpoczął Sypniewski, który podkreślał, że dochody gminy (m.in. ze względu na zmiany w podatku PIT) będą mniejsze. – Starałem się przygotować projekt budżetu, który realizuje to, co zostało wprowadzone w życie bądź zaplanowane. Wsłuchałem się też we wnioski mieszkańców, pojawiające się w bieżącym roku bądź latach ubiegłych. Na podstawie głosów z zebrań wiejskich dokonaliśmy pewnych korekt – powiedział wójt.

– Myślę, że budżet na 2020 rok jest sklejony na miarę naszych możliwości

– stwierdził. Paweł Kamiński podkreślił, że zapisanie tak dużych środków na budowę dróg świadczy o tym, że wójt Sypniewski skutecznie realizuje wizję rozwoju sieci komunikacyjnej w gminie. – Entuzjazm radnych wzbudziła inwestycja, która ma udrożnić Osielsko drogami wewnętrznymi – mam na myśli budowę ulic Topolowej i Mickiewicza – dodał.

Andrzej Matusewicz z klubu radnych „Sąsiedzi” stwierdził, że przyszłoroczny budżet Osielska jest trudny, ambitny ale kompletny. – Będziemy kibicować w jego realizacji – zapewnił. Dodał także, że cieszą go zapowiadane inwestycje w odnawialne źródła energii. Przypomnijmy, że gmina Osielsko otrzymała blisko pół miliona złotych dofinansowania unijnego na budowę paneli słonecznych na czterech szkołach i 13 posesjach prywatnych. Całkowity koszt projektu to 1,1 miliona złotych. Na ochronę powietrza i klimatu w budżecie 2020 zaplanowano kwotę 610 tysięcy złotych, z czego 360 tysięcy ma pochłonąć montaż fotowoltaiki na posesjach prywatnych, a pozostała kwota trafi na dotację na wymianę pieców. Osobne środki zaplanowano na inwestycje w szkołach. Projekt skomentował także inny przedstawiciel „Sąsiadów” Andrzej Różański. – Budżet budzi moje zadowolenie – dodał.

W głosowaniu nad budżetem, jak i wieloletnią prognozą finansową panowała jednomyślność – 14 obecnych na sesji radnych było za przyjęciem obu dokumentów. – Dziękuje państwu za to. To jest wyraz zaufania – nie tylko do mojej pracy, ale i pracy urzędu – zakomunikował po głosowaniu wójt Osielska. Zgodził się też z opiniami, że jest to budżet ambitny, ale realny. – Z niektórych rzeczy musieliśmy jednak zrezygnować – nie ukrywał Wojciech Sypniewski. Obiecał też, że budżet na rok 2020 zostanie w całości zrealizowany, a nawet uda się zrobić jeszcze więcej. – Na pewno niektóre wnioski są do zrealizowania, jeśli będziemy dysponować dodatkowymi środkami – stwierdził.

Więcej o planach inwestycyjnych gminy Osielsko przeczytasz w poniższych artykułach:

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments