Bydgoszcz
4C
100% wilgotność
Wiatr: 1km/h E
H 6 • L 3
15C
Nd
10C
Pon
6C
Wt
6C
Sr
2C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaBydgoski WORD wybrał auta egzaminacyjne. Zaskoczenia nie ma, ale…
24.02.2020 | 11:39

Bydgoski WORD wybrał auta egzaminacyjne. Zaskoczenia nie ma, ale…

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Samochodem egzaminacyjnym bydgoskiego WORD-u i oddziału w Inowrocławiu nadal będzie Toyota Yaris.

Fot. Szymon Fiałkowski

Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Bydgoszczy Andrzej Gross poinformował o wyborze nowych aut egzaminacyjnych, które wyjadą na ulice Bydgoszczy i Inowrocławia już w drugiej połowie roku. Nadal będą to toyoty yaris, choć w ostatecznym rozrachunku do końca w stawce liczyło się renault clio.

Przetarg na dostarczenie dwudziestu samochodów dla bydgoskiego WORD-u oraz oddziału w Inowrocławiu ogłoszono w drugiej połowie stycznia. Pod uwagę brano zarówno możliwość wynajmu, jak i zakupu aut. I to właśnie ze względu na to rozwiązanie do końca ważyły się losy postępowania. Nawet biorąc pod uwagę duże różnice w zaproponowanej przez oferentów cenie.

Jako jedyny wynajem aut – za kwotę 895 tysięcy złotych – zaoferował bydgoski dealer Toyoty – firma Jaworski Auto. Spółka Uni-Car (Renault) chciała z kolei sprzedać WORD-owi samochody za 1,12 mln złotych. Ale właśnie z uwagi na to, że jedna oferta dotyczyła wynajmu, a druga zakupu, to obie otrzymały podczas oceny maksymalną liczbę punktów – 70. Do przetargu stanął jeszcze dealer Hyundaia z Radomia, który zaproponował za sprzedaż swoich samochodów cenę o kilka tysięcy złotych wyższą niż Uni-Car. Warto dodać, że wszystkie propozycje przekraczały pierwotny budżet, który wynosił 850 tysięcy złotych. Dyrektor Gross kilka dni temu w rozmowie z nami przyznawał jednak, że możliwe jest jego zwiększenie, aby przetarg rozstrzygnąć już w pierwszym podejściu.

O ostatecznej decyzji bydgoskiego WORD-u zadecydowały jednak aspekty techniczne – średnie zużycie paliwa oraz ocena z jazdy próbnej. W obu przypadkach najwyższą liczbę punktów – po piętnaście – przyznano toyocie yaris. Pojazdy firmy Uni-Car oceniono nieznacznie słabiej (odpowiednio 14,42 i 14,05 pkt.), natomiast w przypadku samochodu marki Hyundai punkty przyznano wyłącznie za deklarowane spalanie (11,72 pkt.). Auto nie zostało bowiem dostarczone do wspomnianych testów.

Toyota yaris będzie samochodem egzaminacyjnym przynajmniej do połowy 2024 roku. Samochody tej marki są obecne w bydgoskim WORD-zie od 2016 roku, kiedy to zastąpiły nissany micra.

Końcowe wyniki przetargu na dostawę samochodów egzaminacyjnych – WORD Bydgoszcz
Toyota Jaworski Auto – Toyota Yaris (wynajem) – 100 punktów (70 pkt. za cenę, 15 pkt. za zużycie paliwa i 15 pkt. za ocenę jazdy próbnej)
Uni-Car – Renault Clio (sprzedaż) – 98,47 pkt. (70 + 14,42 + 14,05)
Hyundai M. i R. Prasek – Hyundai i10 (sprzedaż) – 76,21 pkt. (64,49 + 11,72 + 0)

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści