Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Bydgoskie Dni Projektowe 2023. Sprawdź bogaty program wydarzenia

Dodano: 28.09.2023 | 13:00

Na zdjęciu: Już za kilka dni w Bydgoszczy ponownie odbędą się Bydgoskie Dni Projektowe.

Fot. Bartosz Wierzchucki/Młyny Rothera

Bydgoszcz ponownie na trzy dni stanie się stolicą polskiego dizajnu! Po sukcesie zeszłorocznej edycji Bydgoskich Dni Projektowych, nadszedł czas na kontynuację! W dniach 6-8 października Młyny Rothera ponownie zaproszą miłośniczki i miłośników dizajnu na festiwalowe wydarzenia. 

Bydgoskie Dni Projektowe mają charakter miejskiego festiwalu skierowanego do aktywnych mieszkańców miasta zainteresowanych poprawą i ulepszaniem jakości życia, między innymi dzięki dobremu projektowaniu. Festiwal skierowany jest także do profesjonalistów i profesjonalistek związanych z branżą projektową. Zeszłoroczna edycja zgromadziła łącznie ponad 16 tysięcy gości. Młyny jako organizator wydarzenia rozumieją miastotwórczą rolę w rozwoju przemysłów kreatywnych, chcą zachęcić do współdziałania projektantów i użytkowników oraz poszerzyć odbiór doświadczeń sztuki projektowej poprzez wydarzenia kierowane do mieszkańców miasta.

Energia pierwszych Bydgoskich Dni Projektowych utwierdziła nas w przekonaniu, że warto budować miejski festiwal, który łączy to, co najlepsze w tradycji bydgoskiego wzornictwa z impulsami do lepszego projektowania naszego otoczenia tu i teraz. A to wszystko w atmosferze święta, które łączy pokolenia i przyciąga ludzi aktywnych i kreatywnych – mówi Sławomir Czarnecki, dyrektor Młynów Rothera.

Bydgoskie Dni Projektowe 2023. Sprawdź bogaty program wydarzenia

Zobacz również:

Bydgoskie Dni Projektowe 2023. Więcej informacji

Kuratorką wydarzenia ponownie została Beata Bochińska – wieloletnia prezeska kultowego Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, badaczka trendów stylistycznych, wykładowczyni studiów podyplomowych z zakresu Design Management, jurorka konkursów projektowych o globalnym zasięgu oraz autorka bestsellera „ Zacznij kochać dizajn”,  który zaktywizował setki tysięcy sympatyków polskiego wzornictwa lat 60/70. Pomysłodawczyni i kuratorka cyfrowego serwisu ”Dizajn na wynos”. Prywatnie wraz z mężem jest kolekcjonerką wzornictwa przemysłowego zza żelaznej kurtyny. Beata Bochińska urodziła się w Bydgoszczy i jest absolwentką 1 LO.

Budowanie programu festiwalu wymaga ode mnie namysłu i wyobraźni, ale przede wszystkim wrażliwości na to, co aktualnie dzieje się dookoła. Naszą uwagę pochłaniają tematy związane z nadchodzącą epoką, gdzie coraz więcej działań przejmie sztuczna inteligencja. Nie sposób się do tego obszaru nie odnieść na festiwalu związanym z obszarem ludzkiej kreatywności. Będziemy zatem pytali: o piękno sięgające korzeniami do doświadczeń poprzedników, ciągłość ludzkiej myśli projektowej i nie tylko – mówi Bochińska.

Tegoroczny program wydarzenia będzie zawierał zarówno prelekcje, jak i warsztaty. Nie zabraknie także aktywności dla dzieci. Punktem kulminacyjnym będzie oczywiście wystawa, która w tym roku wypełni piękną przestrzeń Spichrza Mącznego Młynów. Goście festiwalowi będą mogli także dzielić się inspiracjami, refleksjami i dobrą energią w przestrzeni chillout oraz w festiwalowej kawiarni. Bydgoskie Dni Projektowe podczas drugiej edycji zaskoczą także ścisłymi nawiązaniami do architektury i klimatu Bydgoszczy.

Zapowiedzią Bydgoskich Dni Projektowych 2023 są witryny, w których pojawiły się instalacje zaprojektowane przez studentów Politechniki Bydgoskiej biorących udział w programie mentoringowym połączonym z plebiscytem konkursowym, który odbędzie się podczas weekendu festiwalowego.

– Witryny księgarni Toniebajka, Bydgoskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu i kawiarni Zakładka zostały stworzone zgodnie z pomysłami młodych projektantów, a hasłem wiodącym była: radość – informują organizatorzy. Więcej na temat inicjatywy przeczytasz TUTAJ.

Bydgoskie Dni Projektowe 2023. Program wydarzenia

Piątek, 6 października

12.00 – Otwarcie festiwalu

Prezentacja programu, informacja o zwycięzcach zeszłorocznego challengu, zaproszenie do strefy gier, prezentacja aranżacji przygotowanych w konkursie „Piękna witryna” z informacją o trwającym plebiscycie

15.00 – Sławomir Czarnecki, Przestańmy robić nowe rzeczy! Ciągłość w kulturze – spotkanie i sesja Q&A z uczestnikami

Szybciej, wyżej, mocniej – czy kultura musi nieustannie się rozwijać, zaskakiwać nowością, świeżością i kreatywnością? A może stabilność i powtarzalność kultury instytucjonalnej to odpowiednia propozycja na czasy, w których żyjemy? Porozmawiamy o ciągłości w kulturze, jej fundamentach i zaletach oraz presji rosnących wskaźników, która kulturze szkodzi.

16.00 – Beata Bochińska, Ciągłość idei. Głupcze! – rozmowa z kuratorem wystawy Konradem Kulczyńskim – o ciągłości idei w projektowaniu wystawy w oparciu o inspiracje dziełami Wiesława Krysiaka / sesja Q&A z uczestnikami

Parafrazując wystąpienie amerykańskiego polityka odnosimy się do fundamentalnych wartości projektowania przez ludzi, dla ludzi. Nie lubimy dużych zmian, budzą w nas niepokój. Jednocześnie kochamy nowości, coraz szybciej nudzimy się. Jak z tą sprzecznością radzą sobie współcześni projektanci nowych produktów, wnętrz i usług, wystaw? Czy ciągłość idei i oparta na niej tożsamość wspólnoty może być rozwiązaniem tego paradoksu? Na spotkaniu z kuratorem wystawy „Oczarowanie” i w oparciu o konkretne przykłady rozwiązań, odniesiemy się do metod wpływania na ludzką wyobraźnię oraz rozwiązań stosowanych przez projektantów oraz Fundację Bochińskich.

17.00 – Pitch inwestorski zespołu rozwijającego prototyp gry

Jako kontynuacja wyników hakatonu „Design challenge” zorganizowanego w poprzedniej edycji Bydgoskich Dni Projektowych zwycięskie zespoły udostępnią prototypy gier promujących polski dizajn, które zostaną przetestowane przez uczestników festiwalu, a wnioski pozyskane przez ich twórców pozwolą na przygotowanie prototypu funkcjonalnego dla potencjalnych producentów gier, dzięki czemu zwycięskie projekty będą mogły trafić na rynek. Promocji prototypów wobec potencjalnych inwestorów posłuży spotkanie w formule „pitch inwestorski” dla zespołów rozwijających prototypy gier, przygotowane ze wsparciem partnera FRSI.

Sobota, 7 października

12.00-13.00 – Sylwia Mularczyk, Opowiadanie historii – storytelling w projektowaniu wystaw interaktywnych, sesja Q&A z uczestnikami

Czy każdy z nas jest gawędziarzem? Jak ważne w projektowaniu wystaw jest zbudowanie dobrej opowieści? Projektowanie to opowiadanie historii – powiedziała kiedyś Ellen Lupton. W trakcie naszego spotkania porozmawiamy o:
– spójności i ciągłości opowieści, która może być doskonałym narzędziem przekazu treści popularnonaukowych,
– dwóch tajemnych mocach opowiadania historii,
– powiązaniu z miejscem,
– zapomnianych marzeniach z dzieciństwa.

Bydgoskie Dni Projektowe 2023. Sprawdź bogaty program wydarzenia

Zobacz również:

Święto światła na Wyspie Młyńskiej. Sprawdź program

12.00-14.00 – Małgorzata Minta, Design ze smakiem

Smak to jeden z naszych najsilniejszych zmysłów. To on wiąże się z budowaniem wspomnień, ale też jest jedną z formą stanowienia naszej odrębności i indywidualności. Każdy z nas czuje podobne smaki nieco inaczej, każdy lubi inne. Ale rzadko pochylamy się nad tym zmysłem bardziej, niż mówiąc „to jest pyszne”. Podczas warsztatów wykażemy powiązanie smaków z innymi zmysłami, ale też wieź między smakiem, teksturami, kolorami.

12.00-14.00 – Beata Palikot-Borowska, Warsztaty kreatywne – projektowanie przez dotyk

Spotkanie się z różną materią, znana i nieznaną, możliwość czynnego interaktywnego udziału, doświadczania, w formach umożliwiających poszerzenie wiedzy oraz zdobycia kompetencji w dziedzinie projektowania i wytwarzania. Celem warsztatów jest poszerzenie wiedzy oraz zdobycie kompetencji w dziedzinie projektowania przez dotyk, doświadczanie i wykonanie pracy – obiektu z materiałów zastanych na warsztatach. Warsztat ukierunkowany na pracę z różnymi „materiałami”, która uruchomi zmysł dotyku.

14.00-16.00 – Konrad Kulczyński, Malarstwo świetlne („light-painting”) w animacji poklatkowej

Celem warsztatu jest zaznajomienie uczestniczek i uczestników z zagadnieniem animacji poklatkowej, oraz zagadnienia faz ruchu niezbędnych do tworzenia animacji poklatkowych. Przeprowadzenie eksperymentów wizualno-ruchowych, z wykorzystaniem zróżnicowanych źródeł światła, w celu stworzenia krótkich, animowanych form video. Zachęcenie uczestniczek i uczestników do tworzenia własnych filmów animowanych, również przy użyciu ogólnie dostępnych narzędzi oraz oprogramowania.

14.00-16.00 – Olo Walicki, Sound design – jak zaprojektować atmosferę lub środowisko dźwiękowe

– W moich warsztatach odniosę się do ciągłości w pracy z dźwiękiem poprzez nawiązanie do historii muzyki, rozwoju jej na przestrzeni wieków oraz budowy instrumentów. Poruszę także genezę powstawania fali dźwiękowej i kreatywnej pracy nad wartością pasma dźwiękowego, jej zastosowaniu w kompozycji muzycznej, aranżacji jak i szeroko pojętej produkcji dźwiękowej. Najchętniej warsztaty kierowałbym do młodych twórców wszystkich dziedzin artystycznych. Zarówno muzyków jak i twórców wizualnych, video, związanych z literaturą, teatrem czy innymi autorskimi formami wypowiedzi artystycznej. Grupa osób między 20 tym a 30 tym rokiem życia – bardzo około. Poprzez przybliżenie i obnażenie sposobów zawiadywania dźwiękiem w procesie powstawania „dzieła artystycznego” – (muzycznego, teatralnego, innych), chciałbym zaprezentować jak bardzo wspólna i uniwersalna jest tkanka budowy, wartości a nawet terminologii dla poszczególnych dyscyplin wypowiedzi artystycznej. Jako twórcy stanowimy jedność, mamy wspólny cel i zbieżne intencje. Interdyscyplinarność nie dzieli nas, jest wręcz przeciwnie – inspiruje nas wzajemnie, pobudza naszą wyobraźnię i wyczula zmysły – mówi Walicki. Warsztaty są dwudniowe – wymagana obecność na całości (sobota 07.10 i niedziela 08.10).

14.00-15.00 – Anna Triebwasser, Mam już logo – co z nim zrobić?

Podczas 1. edycji BDP rozmawialiśmy o tym, jak zabrać się za zlecenie projektu logo. W tym roku – pociągniemy temat dalej na przykładzie identyfikacji wizualnej Młynów Rothera. Jak poradzić sobie z używaniem logo bez grafika na pokładzie? Czy bezpłatne aplikacje mogą w tym pomóc? Kiedy radzić sobie samemu, a kiedy zdać się na profesjonalistów? Zastanówmy się wspólnie!

15.00-16.00 – Michał Racław, Scan 3D – nowy sposób na renowację i odbudowę

Dynamiczne zmiany klimatu powodują, że zarówno obiekty architektoniczne jak i użyteczności publicznej ulegają procesom niszczenia. Dzięki wiedzy i wieloletniemu doświadczeniu zespół wdraża odpowiednie działania i wychodzi naprzeciw potrzebie utrzymania budynków w dobrym stanie. Ciągłe doskonalenie umożliwia nam korzystanie z nowych rozwiązań do pomiarów infrastruktury podziemnej i badań spękań budynków. Podczas spotkania zostaną zaprezentowane rozwiązania, które wykorzystujemy by zabezpieczyć dziedzictwo kulturowe przed nieuchronnymi zmianami. Podczas sesji Q&A nasz specjalista odpowie na wszystkie nurtujące gości pytania. Celem spotkania jest zapoznanie gości Bydgoskich Dni Projektowych z możliwościami płynącymi ze skanowania 3D, pomiaru georadarem oraz fotogrametrii do odtwarzania modeli budynków, na podstawie, których można uzyskać dokumentację potrzebną do odbudowy lub renowacji zniszczonych obiektów.

15.00-17.00 – Polska marka oświetleniowa KASPA – sponsor festiwalu i partner wystawy. Rozmowy o projektowaniu: Wykorzystanie ciągłości idei i doświadczeń w pracy projektanta; spotkanie dedykowane profesjonalistom (architekci, projektanci)

15.00 – wstęp
15.15 – przedstawienie zaproszonych do współpracy 3 projektantów nowych kolekcji produktów oraz zaproszenie ich do prezentacji opracowanych przez nich wystąpień:

1) Marta Niemywska-Grynasz i Dawid Grynasz / Grynasz Studio
Zrównoważony rozwój – polska specjalność w pracy nad tworzeniem nowego produktu na przykładach wdrożeń

2) Aleksandra Hyz
Opracowanie projektu wnętrza komercyjnego w oparciu o wykorzystanie tradycji i tożsamości miejsca – proces tworzenia projektu z uwzględnieniem projektowania światła we wnętrzu

3) Justyna Hys-Bochińska
Realizacja projektów w projektanckich zespołach międzynarodowych na przykładzie wdrożeń w sieci hoteli – doświadczenia współpracy międzykulturowej

16.00 – pytania z sali do prezentacji
16.15 – rozmowy w kuluarach, prezentacja nowych produktów firmy oraz poczęstunek
17.00 – planowany koniec spotkania

16.00-17.00 – Beata Bochińska, „Prysły zmysły” – moderowana rozmowa z prowadzącymi warsztaty na temat ciągłości w projektowaniu zmysłów


PRZECZYTAJ TAKŻE: Dobre dni dla PESY. Wielkie zamówienie dla Jerozolimy i sukcesy na TRAKO


niedziela, 8 października

12.00 – 14.00 – Polska marka oświetleniowa KASPA – sponsor festiwalu i partner wystawy Rozmowy o projektowaniu: Wykorzystanie ciągłości idei i doświadczeń w pracy projektanta; spotkanie dedykowane profesjonalistom (architekci, projektanci)

12.00 – wstęp
12.15 – przedstawienie zaproszonych do współpracy 3 projektantów nowych kolekcji produktów oraz zaproszenie ich do prezentacji opracowanych przez nich wystąpień.

12.00-14.00 – Małgorzata Minta, Design ze smakiem

12.00-14.00 – Beata Palikot-Borowska, Warsztaty kreatywne – projektowanie przez dotyk

12.00-14.00 – Konrad Kulczyński, Malarstwo świetlne („light-painting”) w animacji poklatkowej

12.00-14.00 – Olo Walicki, Sound design – jak zaprojektować atmosferę lub środowisko dźwiękowe – dzień 2

15.00-16.30 Ciągłość projektowania w czasach sztucznej inteligencji (SI) – szanse, zagrożenia, dzisiejsza praktyka. Uczestnicy: organizator festiwalu, zaproszeni prowadzący warsztaty, kurator wystawy, kuratorka festiwalu, wybrani partnerzy. Moderuje Jarosław Bochiński

Prowadzący zaprasza do dyskusji osoby współtworzące festiwal, które jednocześnie są przedstawicielami biznesu kreatywnego oraz publiczność jako odbiorców sztuki. Postaramy się wspólnie sporządzić scenariusze rozwoju i wpływu sztucznej inteligencji na branżę związaną z kulturą. Spróbujemy odnieść się do kwestii percepcji dzieł sztuki powstałych w wyniku zastosowania AI, ich interpretacji oraz wartościowania. Zastanowimy się nad tym jakich narzędzi i metodyki będą wymagały takie działania. W najbliższym czasie odczujemy wpływ AI na sposób pracy poszczególnych twórców, procesy działania partnerów i instytucji. Kwestia praw autorskich i ich interpretacji otworzy nowe możliwości współtworzenia dzieł i ich dystrybucji co znacząco zmieni rynek sztuki. Moderowane spotkanie z wieloma ekspertami pozwoli na swego rodzaju foresight odnoszący się do tematu sztucznej inteligencji, który z dnia na dzień stał się naszą prawdziwą rzeczywistością.

Bydgoskie Dni Projektowe 2023. Sprawdź bogaty program wydarzenia

Zobacz również:

Bydgoszcz Europejską Stolicą Kultury? To już trzecia próba

sobota, 7 października, niedziela 8 października

12.00-20.00 – Zabawcie się w młodych projektantów!

Zapraszamy dzieci i ich opiekunów do Strefy, w której przez cały czas trwania Bydgoskich Dni Projektowych będzie można wziąć udział w warsztatach, poeksperymentować i spędzić kreatywnie czas! W Kuchni projektowej 2D ugotujemy nie obiad, a projekt! Połączymy kolory, kształty, formy i materiały ze sobą, żeby stworzyć idealny wzór. Modelarnia 3D z Waszą pomocą stanie się przestronną i ciekawą bajkową przestrzenią – idealną do kreatywnego spędzania czasu! Dzięki przygotowanym szablonom stworzymy wspólnie model przestrzeni.

Do Majstrowni prototypów zaprosimy też dorosłych, do wspólnej kreatywnej pracy w grupach – będą na Was czekały pudła z gadżetami do wspólnego eksperymentowania! W tej strefie będą również prowadzone zabawy dla całych rodzin, takie jak gra planszowa, koło fortuny, wielkie kręgle.Oczywiście nie zabraknie też gier planszowych; to doskonały sposób na wspólne spędzenie czasu z rodziną. Integrują, uczą planowania, a co najważniejsze – pokazują, że, aby wygrać, należy postępować fair. Poznamy najpopularniejsze rodzaje gier, takie jak memory czy kółko i krzyżyk, a także podstawowe zasady ich projektowania i tworzenia. W trakcie warsztatów stworzycie własne gry w oparciu o wasze pomysły! Pomyślimy nad zasadami, przeszkodami i nagrodami. Zastanowimy się, jak mogą wyglądać plansze i pionki, a także zaprojektujemy opakowanie.

Wystawa Konrada Kulczyńskiego jednym z elementów Bydgoskich Dni Projektowych 2023

6 października o godzinie 13:00 nastąpi otwarcie wystawy „Oczarowanie”. Kuratorska wystawa Konrada Kulczyńskiego odnosi się do twórczości Wiesława Krysiaka, bydgoskiego artysty i projektanta szkła, który w swej twórczości wykorzystywał efekty świetlne i znał ich siłę oddziaływania na widzów. Prezentacja fizyczna eksponowana w przestrzeni Młynów twórczo rozwija wątki, które pojawiły się w projektach i realizacjach artysty, szczególnie zrealizowanych witraży oraz odnalezionych i nieznanych wcześniej projektów tego twórcy.

Wystawę stacjonarnie zwiedzać będzie można w Młynach do 31 stycznia 2024 roku. Partnerem wystawy jest KASPA.

Oprócz wspomnianych wydarzeń, w trakcie całego festiwalu (piątek 06 października – niedziela 08 października), w godzinach 12.00-20.00 dostępne będą: strefa chillout + strefa gier, księgarnia festiwalowa, sklepik festiwalowy, kawiarnia mobilna.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments