Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

W Młynach Rothera odbędzie się Bydgoszcz Design Challenge. To pierwsze takie wydarzenie w Polsce

Dodano: 04.10.2022 | 13:04

Na zdjęciu: Bydgoszcz Design Challenge odbędzie się w Młynach Rothera.

Fot. Piotr Nalewajk/mat. Młyny Rothera

W ramach Bydgoskich Dni Projektowych odbędzie się pierwszy w Polsce hackhaton projektowy poświęcony polskiemu wzornictwu – Bydgoszcz Design Challenge.

Bydgoskie Dni Projektowe to nowe wydarzenie z dizajnem w roli głównej, którego organizatorem są Młyny Rothera a kuratorką została Beata Bochińska – historyczka sztuki i była prezeska Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Festiwal skierowany jest nie tylko do profesjonalistów i profesjonalistek związanych z branżą projektową, ale przede wszystkim do każdego, kto w aktywny sposób kształtuje swoją przestrzeń. Jak przekonują organizatorzy, miłośnicy i miłośniczki pięknych przedmiotów oraz twórczego podejścia do życia świetnie się w nim odnajdą.


SPRAWDŹ KONIECZNIE: Nowy album historyczny o bydgoskim Starym Mieście już w księgarniach


W Młynach Rothera trwa już wielkie odliczanie do pierwszej edycji Bydgoskich Dni Projektowych. Odbędą się w dniach 14-16 października 2022 roku. Hasłem tegorocznej edycji jest wymiana – umiejętności, opinii i pomysłów. Na uczestników czekają wystawy, warsztaty oraz… pierwszy w Polsce hackhaton projektowy (czyli konkurs, podczas którego przez określony czas pracuje się nad rozwiązaniem określonego projektu) poświęcony polskiemu wzornictwu.

Bydgoszcz Design Challenge to konkurs dla kreatywnych humanistów, którego pomysłodawczynią jest Szwedka z bydgoskimi korzeniami. Saga Gardevärn na co dzień produkuje wydarzenia TEDx oraz konferencje dla zespołu badawczo-innowacyjnego Spotify, a tym razem będzie czuwała nad zmaganiami kreatywnych humanistów w Młynach Rothera. Rejestracja trwa, uczestnicy mogą się zgłaszać do 7 października!

Bydgoszcz Design Challenge

Bydgoszcz Design Challenge to pierwszy w Polsce hackathon projektowy poświęcony polskiemu wzornictwu. Tematem wyzwania, które podejmą uczestnicy będzie odpowiedź na pytanie: jak promować polski dizajn? Wydarzenie adresowane jest do humanistów zainteresowanych polskim dizajnem, np. uczniów szkół średnich, studentów i absolwentów historii sztuki, kulturoznawstwa czy marketingu. Nie jest potrzebna żadna wstępna wiedza, tylko zainteresowanie, komputer oraz połączenie internetowe.  Zespoły konkursowe wspierać będą mentorzy. Ich zadaniem będzie udzielanie wskazówek, naprowadzanie na właściwe rozwiązania i odpowiadanie na pytania uczestników.

Instytucje kultury to przestrzeń eksperymentu i współpracy. Nie zawsze tak było, ale wobec wyzwań, które przynosi nam świat, ten model działania wchodzi do głównego nurtu programowego instytucji. Dlatego z radością witamy w Młynach Bydgoszcz Design Challenge – mówi Sławomir Czarnecki, dyrektor Młynów Rohera.

CZYTAJ TAKŻE: Koniec Restauracji Maestra w Operze Nova [FELIETON SZCZAPY]

Pomysłodawczynią Bydgoszcz Design Challenge tej części wydarzenia jest Saga Gardevärn – producentka wydarzeń TEDx oraz konferencji dla zespołu badawczo-innowacyjnego Spotify. Dziś pracuje z Climate Hack – hackathonem startupów dla klimatu. Na co dzień projektuje wydarzenia i uczy programistów i marketingowców techniki zwinnego zarządzania projektami, a w czasie wolnym studiuje architekturę web3 i uczy się o technologii blockchain.

Saga poprzez więzy rodzinne związana jest z Bydgoszczą, kocha zarówno polski język, jak i nasze wzornictwo. A teraz wraca do miasta swojej rodziny, aby poprowadzić pierwszy w Polsce hackhaton projektowy poświęcony polskiemu wzornictwu, który obędzie się podczas Bydgoskich Dni Projektowych w Młynach Rothera.

Pomysł przyszedł mi do głowy, gdy byłam w Bydgoszczy. Dowiedziałem się, że zaprojektowano tu wiele znanych polskich przedmiotów, ale kiedy przemysł padł, produkcja przeniosła się za granicę. Ale to, co naprawdę cenne, czyli wiedza, myśl i pomysły, zostały w Bydgoszczy. I właśnie to sprawia, że cieszę się powrotem do Bydgoszczy. Mamy tu niewykorzystaną kreatywna moc, która po prostu czeka na pobudzenie. Takie wydarzenia jak Bydgoszcz Design Challenge istnieją, żeby wyłonić i zrealizować genialne pomysły, które pochodzą stąd, od mieszkańców – mówi Saga Gardevärn, pomysłodawczyni Bydgoszcz Design Challenge.

Bydgoszcz Design Challenge. 5 tysięcy złotych nagrody

Do stworzenia kreatywnych rozwiązań organizatorzy zapraszają zespoły trzy lub czteroosobowe. Jedynym warunkiem udziału w konkursie jest pomysłowość i chęć zmiany. Zespoły mogą rozwijać swoje idee zarówno w Bydgoszczy, jak i zdalnie. W ramach Bydgoszcz Design Challenge wyróżnione zostaną dwa zespoły, które otrzymają nagrodę pieniężną w wysokości 5000 PLN. Pierwsza nagroda w wysokości 5000 PLN będzie wyróżnieniem dla projektu, który otrzyma największą liczbę punktów od jury. Ma ona na celu umożliwienie zespołowi sfinansowanie realizacji projektu. Ponadto na uczestników konkursu czeka także nagroda specjalna „Nasza Bydgoszcz”, która zostanie przyznana zespołowi, którego pomysł będzie miał największy wpływ na życie bydgoszczan.  Fundatorami nagród są partnerzy wydarzenia: KASPA – Mecenas festiwalu oraz pomysłodawczyni Bydgoszcz Design Challenge – Saga Gardevärn.

Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 7 października, a zapisy już ruszyły. Więcej informacji można znaleźć na stronie: bydgoskiedniprojektowe.pl/design-challenge/

CZYTAJ TAKŻE: Wielka inwestycja szpitala Jurasza. Placówka otrzymała wielomilionowe dofinansowanie [WIZUALIZACJE]