Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Bydgoszcz Fordon znów będzie stacją. Podpisano umowę

Dodano: 24.01.2024 | 11:42

Na zdjęciu: Przystanek Bydgoszcz Fordon już niedługo znów będzie stacją.

Fot. Bogdan Cupa/PKP PLK

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę z firmą Gór-Tor na przebudowę przystanku Bydgoszcz Fordon; po 30 latach znów będzie on stacją, co umożliwi mijanie się pociągów na trasie Bydgoszcz – Chełmża. Prace o wartości 40 milionów złotych mają zakończyć się w 2026 roku. 

W lipcu PKP PLK ogłosiły przetarg na odbudowę mijanki na obecnym przystanku kolejowym Bydgoszcz Fordon, znajdującym się na linii kolejowej nr 209 Kowalewo Pomorskie – Bydgoszcz Wschód. Zgodnie z zapowiedziami, plan zakłada odbudowę zamkniętej w 1997 roku stacji – zmiana nastąpiła z powodu wstrzymania ruchu pociągów towarowych i zamknięcia ładowni.

Po przebudowie stacja Bydgoszcz Fordon będzie wyglądać zupełnie inaczej: obecny peron w kierunku Bydgoszczy Wschód zostanie przeniesiony za wiadukt nad ulicą Brzechwy i będzie usytuowany przy ostatnim, północnym torze układu. Mijanka będzie rozpoczynać się w rejonie ulicy Magazynowej; powstanie też nowy tor odstawczy. Naprawiona zostanie też konstrukcja wiaduktu nad ulicą Brzechwy.

–  Dzięki realizacji prac zwiększy się przepustowość na trasie w kierunku Chełmży, na którą będzie mogło wyjechać więcej pociągów. Prace zapewnią możliwość przyjmowania na stacji składów elektrycznych oraz przeładunek składów towarowych. Modernizacja układu torowego oraz sieci trakcyjnej ponownie umożliwi mijanie się na stacji pociągów prowadzonych trakcją spalinową i elektryczną – mówi Przemysław Zieliński z zespołu prasowego PKP PLK.

To jednak nie koniec zmian – w okolicach wiaduktu na ulicy Fordońskiej powstanie nowy przystanek z dwoma peronami o roboczej nazwie Bydgoszcz Stary Fordon. To za nim będzie kończyć się mijanka, a do przystanku Bydgoszcz Fordon pociągi będą jeździć po dwóch torach.

PLK zaznacza, że w ramach zadania zabudowane zostaną nowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym, które zapewnią sprawne i bezpieczne prowadzenie pociągów na szlakach Unisław Pomorski – Bydgoszcz Fordon i Bydgoszcz Fordon – Bydgoszcz Wschód.


Jak powstawał Nowy Fordon. Niezwykła historia i wiele archiwalnych zdjęć [PRZECZYTAJ PUBLIKACJĘ]


Podniesiony zostanie też poziom bezpieczeństwa na dwóch przejazdach kolejowo – drogowych: na drodze wojewódzkiej 551 w miejscowości Dąbrowa Chełmińska oraz na drodze krajowej nr 80 w miejscowości Strzyżawa. Na obu przejazdach zostaną zabudowane nowe urządzenia przejazdowe – rogatki i sygnalizatory – dodaje Zieliński. Zmodernizowane zostanie również przejście dla pieszych w sąsiedztwie stacji Bydgoszcz Fordon, gdzie zabudowane zostaną rogatki. Wyremontowany zostanie wiadukt kolejowy przy stacji Bydgoszcz Fordon.

Prace w trybie „projektuj i buduj” wykona firma Gór-Tor za kwotę około 40 milionów netto ze środków pochodzących z Krajowego Planu Odbudowy. Stacja powinna być oddana do użytku w II kwartale 2026 roku.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Adam
Adam
2 miesięcy temu

Bardzo dobrze. Miasto ma 2 lata żeby pogadać z Calbeckim, żeby w końcu pociągi z Piły i Inowrocławia dojeżdżały do Fordonu. Będzie szansa zrobić mini SKM.

Zdzisiek Ryba co w stawie pływa
Zdzisiek Ryba co w stawie pływa
2 miesięcy temu

Fordon Politechnika jeszcze trzeba zmodernizować!

Kolejarz
Kolejarz
25 dni temu

Jakoś wątpię by w 2 lata zostało to zrobione. Patrząc po ilości zawalonych terminów przez tą firmę i licznych roszczeń gwarancyjnych.