Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Była Bydgoszcz Akademia, jest Bydgoszcz Politechnika. Nowa nazwa przystanku na linii do Chełmży

Dodano: 10.06.2023 | 15:46

Na zdjęciu: W piątek, 9 czerwca nastąpiła zmiana nazwy przystanku Bydgoszcz Akademia na Bydgoszcz Politechnika.

Fot. BB

Zgodnie z deklaracjami spółki PKP Polskie Linie Kolejowe, od czerwcowej korekty rozkładu jazdy przystanek kolejowy Bydgoszcz Akademia zmienił nazwę na Bydgoszcz Politechnika.

Wybudowany na początku lat 80. przystanek kolejowy na linii kolejowej nr 209 Bydgoszcz – Chełmża od początku nosi nazwę Bydgoszcz Akademia – wówczas znajdująca się nieopodal uczelnia była Akademią Techniczno-Rolniczą. W 2006 roku ATR przemianowano na Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy, lecz na przystanku wciąż znajdowała się tabliczka „Akademia”.

We wrześniu 2021 roku UTP stał się Politechniką Bydgoską. Wówczas pojawiła się szansa na to, by przystanek kolejowy nazywał się Bydgoszcz Politechnika. Po kilkunastu miesiącach uzgodnień i wymiany pism, we wrześniu 2022 roku bydgoscy radni pozytywnie zaopiniowali zmianę nazwy. Podjęcie uchwały było wymaganym przez PKP Polskie Linie Kolejowe warunkiem do rozpoczęcia całej procedury modyfikacji nazewnictwa.


PRZECZYTAJ TAKŻE: Takiej rzeźby jeszcze w Fordonie nie było. Stanęła na terenie Politechniki Bydgoskiej


Standardowo zmiana nazwy przystanku kolejowego jest dokonywana wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy pociągów, wprowadzanego zwyczajowo w grudniu. W przypadku Bydgoszcz Akademia tak się nie stało – PKP PLK obiecało jednak, że tablica „Bydgoszcz Politechnika” zostanie umieszczona w czerwcu 2023 roku, podczas korekty rozkładu jazdy.

Państwowa instytucja dotrzymała słowa – korekta wchodzi w życie w niedzielę, 11 czerwca, ale już w piątek, 9 czerwca nastąpiła zmiana nazwy przystanku, na którym umieszczono nazwę „Bydgoszcz Politechnika”. Warto dodać, że do końca czerwca na trasie kolejowej Bydgoszcz – Chełmża panują utrudnienia w ruchu, związane z pracami torowymi na moście Fordońskim. Do końca miesiąca na trasie Fordon – Chełmża obowiązuje autobusowa komunikacja zastępcza, a składy docierają jedynie do przystanku Bydgoszcz Fordon. Od 1 lipca składy obsługiwane przez Arrivę będą już kursować na całej trasie.

Przypomnijmy, że szacunkowy koszt ustanowienia nowej nazwy przystanku kolejowego to 20 tysięcy złotych. Zostanie on pokryty z budżetu miasta – środki zostaną przeznaczone na wymianę tablic z nazwą stacji i tzw. fryzów na gablotach. PKP PLK zrobiło swoje – teraz czas na miasto, a konkretnie ZDMiKP, które powinno zmienić nazwę przystanków autobusowych „Dworzec Akademia” przy ulicy Fordońskiej. Czy uda się to zrobić przy okazji wakacyjnych zmian w komunikacji?

SPRAWDŹ TAKŻE: Osiem nowych kierunków studiów na Politechnice Bydgoskiej

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Benc Benc 12
Benc Benc 12
1 rok temu

Pytanie za 2 zł , ile osób korzysta z tej stacji szumnie zwanej w autobusach komunikacji miejskiej Dworzec Akademia teraz Politechnika

Last edited 1 rok temu by Benc Benc 12
Cwaniak
Cwaniak
1 rok temu

Przeciętnie 10-19 osób dziennie, wg danych za rok 2021, dawaj 2 zł.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
1 rok temu

Przede wszystkim to nie jest stacja tylko przystanek kolejowy.