Bydgoszcz
15C
Niebo częściowo zachmurzone
69% wilgotność
Wiatr: 4km/h ESE
H 16 • L 15
16C
Sr
13C
Czw
14C
Pt
17C
Sob
18C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeMiasto ogłasza przetarg na kolejny etap rewitalizacji Starego Fordonu. Nad Wisłą powstaną nowe ścieżki i pumptrack [WIZUALIZACJE]
05.11.2020 | 13:04

Miasto ogłasza przetarg na kolejny etap rewitalizacji Starego Fordonu. Nad Wisłą powstaną nowe ścieżki i pumptrack [WIZUALIZACJE]

Na zdjęciu: W ramach modernizacji terenów zielonych nad Wisłą w Starym Fordonie mają powstać m.in. nowe ścieżki spacerowe czy pumptrack.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Jeszcze w tym tygodniu ogłoszony zostanie przetarg na kompleksową rewitalizację uliczek i terenów zielonych w Starym Fordonie pomiędzy ulica Bydgoską i brzegiem Wisły. W ramach inwestycji powstanie skatepark, pumptrack, plac zabaw, ścianki wspinaczkowe i boisko do siatkówki plażowej. 

Przebudowa ulic Nad Wisłą, Promenada, Zakładowej, Rybaki i Frycza-Modrzewskiego jest wyczekiwanym już od wielu lat kolejnym etapem rewitalizacji Starego Fordonu. W 2018 roku Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej posiadał już dokumentację projektową inwestycji, a później dokonywał szeregu uzgodnień i formalności. Pomimo że realizacja zadania jest opóźniona (dwa lata temu zastępca prezydenta Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz deklarował, że przetarg miał zostać ogłoszony pod koniec 2018 roku, a prace zakończą się jesienią tego roku) nie zniknęła ona z planów miasta. W czwartek, 5 listopada bydgoski magistrat ogłosił, że jeszcze w tym tygodniu ogłosi przetarg na kompleksową rewitalizację uliczek oraz terenów zielonych pomiędzy ulicą Bydgoską i brzegiem Wisły.

Zobacz również:

Startuje budowa nabrzeża w Starym Fordonie

Przechodząc do szczegółów: przygotowana wcześniej dokumentacja projektowa zakłada budowę i przebudowę ulic: Promenada (na istniejącym odcinku Nad Wisłą do Filomatów wraz z jej przedłużeniem w kierunku wschodnim aż do wału przeciwpowodziowego w rejonie ulicy Rybaki), Filomatów (wraz z zejściem na ulicę Promenada), Zakładowej, Nad Wisłą, Frycza-Modrzewskiego (do budowanego umocnionego nabrzeża), Kapeluszników (od ulicy Sikorskiego w kierunku Wisły oraz w kierunku terenów rekreacyjnych nad Wisłą), a także północnej części ulicy Rybaki.

– Na nawierzchniach tych ulic będą stosowane kamienne kostki oraz płyty chodnikowe. Warto podkreślić, że wykorzystamy między innymi granitową kostkę, która pozostała po remontach ulicy Bydgoskiej oraz Starego Rynku. Projekt zakłada również budowę i przebudowę wszelkiej infrastruktury technicznej występującej w pasach drogowych oraz na terenach rekreacyjnych – przekonuje biuro prasowe Urzędu Miasta Bydgoszczy.

W pasie zieleni nad Wisłą ulokowana będzie infrastruktura rekreacyjna. Powstaną tam m.in.: skatepark, tor dla rowerzystów typu pumptrack (podobny wybudowano w tym roku na Miedzyniu), plac zabaw, ścianka do wspinaczki, boisko do siatkówki plażowej czy plac ćwiczeń. Na cele rekreacyjne przebudowane będzie też podwórko przy ul. Sikorskiego 2. Projekt zakłada też dużą liczbę nasadzeń drzew i krzewów oraz budowę ścieżek dydaktycznych na terenach o dużej wartości przyrodniczej. – Wszystkie rozwiązania zostały skonsultowane z przedstawicielami mieszkańców i uwzględniają one też maksymalny stopień ochrony środowiska naturalnego – zaznacza UMB.

Jak informuje bydgoski ratusz, jeszcze w tym tygodniu ogłoszony zostanie przetarg, w którym wybrany zostanie wykonawca prac budowlanych. Według urzędników, będzie on miał około 2,5 roku na realizację zadania. – Roboty będą dzielone na etapy. Po odbiorach wykonawca udzieli 5-letniej gwarancji – dodają.

To jeden z najważniejszych elementów rewitalizacji tej części miasta

– mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Powstanie przestrzeń, która będzie służyć nie tylko mieszkańcom. Tworzymy miejsce, które z pewnością przyciągnie turystów. Uruchomiliśmy już wcześniej wiele innych inwestycji. Trwają prace przy remontach kamienic, wykonawcy przygotowują się do budowy nabrzeża i przebudowy Rynku. Część zadań, jak na przykład remont ulicy Bydgoskiej jest już zakończona. Co ważne, wszystkie inwestycje są wynikiem dialogu z mieszkańcami. Przy każdym zadaniu możemy też liczyć na ich wsparcie, za które bardzo dziękuję – podkreśla prezydent.

Obecnie w Starym Fordonie trwają wspomniane przez Bruskiego remonty siedmiu kamienic a także przygotowania do przebudowy rynku i budowy nabrzeża. W ramach tej drugiej inwestycji zaplanowano realizację nabrzeża tarasowego widokowego, nabrzeża tarasowego z miejscami cumowniczymi dla małych jednostek pływających oraz pionowego nabrzeża do cumowania statków. Przewidziano również wykonanie slipu. W środę, 14 października urząd miasta poinformował o przekazaniu firmie Melbud placu budowy nad Wisłą, co formalnie oznacza rozpoczęcie inwestycji. – Wykonawca jeszcze tej jesieni chce dokonać prac związanych z wbijaniem stalowych grodzic – przekazywało biuro prasowe UMB. Budowa nabrzeża ma zakończyć się pod koniec 2021 roku, ale zgodnie z zapisami przetargu termin wykonania zamówienia może zostać przesunięty m.in. ze względu na stan epidemii czy warunki pogodowe.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści