Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

„Czterdziestka” wyjedzie wiosną na ulice Bydgoszczy. Dzięki porozumieniu z nową gminą

Dodano: 20.02.2020 | 13:32

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Od kilku lat linia autobusowa nr 75 kursowała w okresie wiosenno-letnim na trasie z Fordonu do Ostromecka. W tym roku otrzyma nowy numer - będzie jeździła jako linia nr 40.

Fot. Szymon Fiałkowski

Od maja do września bydgoszczanie i mieszkańcy gminy Dąbrowa Chełmińska będą mogli ponownie korzystać z linii autobusowej łączącej Fordon z Ostromeckiem. Na mocy porozumienia miasta i władz gminy dotychczasowa linia nr 75 zostanie przekształcona w linię międzygminną i otrzyma nowy, nietypowy numer – czterdziesty. – Porozumienie otwiera nam także drogę do dołączenia do grona gmin, które będą mogły udostępnić mieszkańcom metropolitalne bilety: uczniowski oraz malucha – zapowiada w rozmowie z nami Mariusz Buliński, zastępca wójta Dąbrowy Chełmińskiej.

Linia nr 75 od kilku lat kursowała w okresie wiosenno-letnim jako linia miejska – łączyła pętlę na osiedlu Przylesie właśnie z Ostromeckiem. W tym roku zmieni się jednak formuła jej funkcjonowania – do kosztów obsługi połączenia będzie dokładała się gmina Dąbrowa Chełmińska. Rada gminy na początku lutego wyraziła już zgodę na zawarcie stosownego porozumienia. – Jego wzór już do nas trafił. Umowa jest analizowana – mówi wicewójt Buliński. Podobną decyzję na zaplanowanej na przyszłą środę sesji rady miasta mają podjąć bydgoscy radni.

Trasa linii nie ulegnie zmianie. Z pętli na Przylesiu wyruszy ona w trasę ulicami: Twardzickiego, Pelplińską, Andersa, Wyzwolenia, Bydgoską i dalej – przez Strzyżawę – dotrze do Ostromecka. – Z połączenia korzystają zarówno mieszkańcy Bydgoszczy odwiedzający zespół pałacowo-parkowy, jak i mieszkańcy gminy Dąbrowa Chełmińska dojeżdżający do miasta – przypomina Tomasz Okoński, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej.

"Czterdziestka" wyjedzie wiosną na ulice Bydgoszczy. Dzięki porozumieniu z nową gminą

Zobacz również:

Drogowcy tną połączenia. W niedziele bez handlu autobusy i tramwaje co pół godziny

Od maja 2020 roku linia – z uwagi na wspomniane wyżej porozumienie – zostanie przekształcona w linię międzygminną. I tu ciekawostka – jako że od 1 marca uruchomiona zostanie linia nr 90 (na trasie węzeł Garbary – Łochowice), wyczerpie się limit dwucyfrowych numerów linii z przedziału 90-99. – Linie dzienne mają zarezerwowaną numerację od 40 do 99. Z uwagi na wyczerpanie się limitu 90-99, kolejne linie planujemy numerować od numeru 40 do 49. Dlatego nowa linia będzie funkcjonowała jako czterdziestka – wyjaśnia nam Okoński, dodając, że pozwoli to uniknąć zamieszania ze zmianą numeracji już funkcjonujących linii.

Dąbrowa Chełmińska będzie już piątą – po Białych Błotach, Osielsku, Nowej Wsi Wielkiej i Dobrczu – gminą współpracującą z miastem w zakresie komunikacji międzygminnej. Porozumienie w sprawie powołania linii nr 40 ma również drugi aspekt. – Będziemy mogli zaproponować uczniom i dzieciom z naszej gminy bilety miesięczne i roczne w atrakcyjnych cenach – zapowiada Mariusz Buliński. Chodzi o metropolitalne karty malucha i metropolitalny bilet uczniowski, które od końca ubiegłego roku dostępne są w gminach, które już wcześniej zawarły umowy z miastem w sprawie funkcjonowania linii międzygminnych. Ich cena to 10 złotych miesięcznie lub 100 złotych rocznie. Resztę kosztów pokrywają z własnych budżetów poszczególne samorządy.

Czy powołanie „czterdziestki” będzie przyczynkiem do rozwoju połączeń z miejscowościami gminy Dąbrowa Chełmińska? Jej władze są ostrożne w ocenach, choć przyznają, że przeprowadzały już kalkulacje. Chodziło o doprowadzenie linii autobusowej do samej Dąbrowy Chełmińskiej czy nawet miejscowości Czarże. – Na ten moment jednak nie mamy odpowiednich środków w budżecie – przyznaje wicewójt Buliński. W ubiegłym roku inicjatywę powołania linii nr 409 docierającej do Bydgoszczy z terenów gminy podjął jeden z lokalnych prywatnych przewoźników. Zlikwidował ją jednak po zaledwie kilku tygodniach.

Linia autobusowa do Ostromecka ma już kilkunastoletnią historię. Zanim przekształcono ją w linię nr 75, od 2008 roku kursowała jako linia podmiejska numer 91. Wówczas swoje kursy rozpoczynała na pętli przy ulicy Wyścigowej.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Janek
Janek
4 lat temu

Wszystkie linie podmiejskie powinny być 3-cyfrowe.

91 powinna byc 191, 92 – 192. Itd. Jak dojedziemy do 199, lecimy w dół 189, 188 itd

Gość
Gość
4 lat temu

Jak ja bym chciała by cokolwiek dojeżdżało do Czarża w weekendy. Jest jeden, jedyny bus o godzinie 19.. Tragedia.

Irena
Irena
3 lat temu

Czy to znaczy że linia 40 będzie całoroczna? Jeśli tak to byłoby super.!