Bydgoszcz
18C
Słonecznie
57% wilgotność
Wiatr: 7km/h SW
H 18 • L 17
14C
Czw
8C
Pt
7C
Sob
7C
Nd
8C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaCzy wiadukt runie? PKP i nadzór budowlany o rozbiórce starego wiaduktu przy Armii Krajowej
kolej bydgoszcz toruń
20.12.2019 | 07:17

Czy wiadukt runie? PKP i nadzór budowlany o rozbiórce starego wiaduktu przy Armii Krajowej

Na zdjęciu: Stary wiadukt nad torami kolejowymi znajduje się tuż obok remontowanej przeprawy drogowej w ciągu DK 5.

Fot. Szymon Fiałkowski

PKP SA planowały na ten rok demontaż nieczynnego wiaduktu nad torami kolejowymi w pobliżu alei Armii Krajowej. Pomimo decyzji nadzoru budowlanego o nakazie rozbiórki, sprawa nadal jest procedowana.

Przeprawa przy obecnej ulicy Modrzewiowej powstała w latach 30. XX wieku, podczas budowy magistrali węglowej Śląsk – Gdynia. W podobnym czasie wybudowano też wiadukty w pobliżu stadionu Zawiszy i ulicy Zaświat. Dwa z nich – poza obiektem prowadzącym od terenu klubu sportowego do Myślęcinka – są od lat nieużytkowane i odcięte od przyczółków. I od lat ich losy intrygują wielu bydgoszczan.

Zobacz również:

Znamy losy starego wiaduktu przy Armii Krajowej

Stary wiadukt przy Armii Krajowej zaczął zwracać uwagę po rozpoczęciu przebudowy jednego z obiektów drogowych w ciągu DK nr 5. Jak pisaliśmy w sierpniu na MetropoliaBydgoska.PL, w wyniku postępowania administracyjnego jego utrzymanie powierzono spółce PKP SA. Nieużywana od lat konstrukcja jest w fatalnym stanie technicznym, dlatego też PKP Polskie Linie Kolejowe zabiegały o rozbiórkę, gdyż istniejące elementy mogły stanowić zagrożenie dla pociągów kursujących linią Bydgoszcz – Toruń czy magistralą węglową.

PKP SA podjęły działania na rzecz rozbiórki przeprawy. – Prace po naszej stronie rozpoczną się po uzyskaniu decyzji Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Następnie dokonamy wyboru wykonawcy prac. Rozpoczną się one nie szybciej niż we wrześniu – mówił w sierpniu rzecznik spółki PKP SA Michał Stigler.

Od tej pory minęły cztery miesiące, a wiadukt jak stał, tak stoi. Zapytaliśmy więc wojewódzki nadzór budowlany o to, czy wydał już decyzję o rozbiórce. – Kujawsko-Pomorski WINB w dniu 19 sierpnia wydał decyzję nakazową na PKP SA – Oddział Gospodarowania Nieruchomościami w Gdańsku w zakresie rozbiórki wiaduktu z terminem jej wykonania – odpowiada naczelnik wydziału inspekcji i kontroli WINB Marek Chorzępa.

Dopytaliśmy więc PKP, kiedy spółka planuje rozpocząć rozbiórkę. – Sprawa jest w dalszym ciągu procedowana, w związku z czym trudno dziś określić, kiedy mógłby zostać przeprowadzony demontaż konstrukcji – przekazał nam rzecznik PKP SA.

Warto dodać, że wciąż trwa ustalanie właścicieli dwóch pozostałych wiaduktów nad torami linii Bydgoszcz – Toruń: w rejonie stadionu Zawiszy oraz ulicy Zaświat. Jak ustaliliśmy, obiekty nie należą do PKP SA. – W celu unormowania stanu prawnego tych obiektów wydzielono geodezyjnie działki pod podporami powyższych wiaduktów w celu przekazania ich w ręce samorządu. Dotychczasowe rozmowy z urzędem miasta nie przyniosły jednak pozytywnych rezultatów, zatem najprawdopodobniej podjęte zostaną działania administracyjne zmierzające do ustalenia właścicieli obiektów – przekazywał niedawno Michał Stigler.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści