Bydgoszcz
7C
Słonecznie
93% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 10 • L 5
15C
Sr
5C
Czw
5C
Pt
6C
Sob
9C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaZDROWIECzym jest osteopatia oraz jak zostać osteopatą?
szkoła osteopatii
10.07.2020 | 08:44

Czym jest osteopatia oraz jak zostać osteopatą?

Na zdjęciu: W Polsce osteopatą zostaje lekarz medycyny czy też magister fizjoterapii, który jednocześnie przeszedł szkolenie osteopatyczne trwające pięć lat

Fot. mat. autora

Czy słyszeliście kiedykolwiek o czym takim jak osteopatia oraz szkole osteopatii? Jeśli nie, to zaraz co nieco się dowiedzieć, a jeśli tak, to na pewno zweryfikujecie swoją wiedzę, ponieważ o szkole osteopatii mówi się wiele nieprawdziwych rzeczy.

Definicja

Wypadałoby zacząć od samej definicji. Czym jest zatem osteopatia? Osteopatia to w rzeczywistości gałąź medycyny. Posiada one jednak nie tylko swoją własną historię, ale także filozofię. Posiada również swoją metodę diagnostyczną oraz także metodę leczenia. Jak wygląda tutaj diagnostyka? Skupia się ona na analizie samej ruchomości wszelkich stawów oraz miękkich tkanek. Leczenie z kolei opiera się na technikach manualnych. Co ciekawe wszelkie te techniki powstały już ponad sto lat temu w Stanach Zjednoczonych.

Jak łatwo się domyśleć dziedziną jaką jest osteopatia zajmuje się osteopata www.stillacademy.pl/boguslaw-mazur. Wypadałoby nam przybliżyć nieco tę osobę. Aby móc zostać osteopatą, to powinniśmy w pierwszej kolejności zostać lekarzem bądź ewentualnie fizjoterapeutą. Tytuły te uda nam się zdobyć na pięcioletnich studiach magisterskich. Później czekają na nas studia osteopatyczne. Te także trwają pięć lat. Po zakończeniu nauki czeka nas kliniczny egzamin. Jego pozytywny wynik daje nam prawo wykonywania zawodu. Czy taka ścieżka kariery jest koniecznością? Tak, edukacja ta jest niezbędna. Specjalista musi przecież posiadać spojrzenia na wszelkiego rodzaju ruchowe anomalie czy też nawet funkcjonalnie całego naszego organizmu. Bardzo ważną podstawą jest tutaj znajomość fizjologii czy też anatomii człowieka. Dzięki temu żaden osteopata nie przeoczy objawów, które wymagają dosyć szybkiej interwencji.

Kto zostanie osteopatą?

W Polsce osteopatą zostaje lekarz medycyny czy też magister fizjoterapii, który jednocześnie przeszedł szkolenie osteopatyczne trwające pięć lat. Co więcej musi napisać i obronić pracę dyplomową. Wiele osób zastanawia się czym w ogóle różnią się osteopaci od fizjoterapeutów. Na pewno ci pierwsi posiadają bardziej zaawansowane wykształcenie medyczne. Mają także bardziej szerokie spojrzenie na wszelkie patologie naszego układu ruchowego.

Jak wybrać dobrą szkołę osteopatii?

Trudno jest sobie odpowiedzieć na to pytanie w sposób jednoznaczny. Warto na pewno uczestniczyć w dniach otwartych szkół. Dzięki temu można zapoznać się nie tylko z samym budynkiem, ale także wziąć udział w zajęciach teoretycznych oraz praktycznych. Jest to niesamowicie przydatne. Co innego przeczytać o czymś w broszurze informacyjnej, a co innego wziąć udział w tego typu zajęciach. Wybierając się na ten kierunek powinniśmy już o osteopatii mieć jakąś wiedzę. Nie wyobrażamy sobie, że ktoś wybiera się do szkoły osteopatii tylko dlatego, że podąża za kolegą ze szkolnych lat. Powinniśmy zadać sobie nieco trudu i zapoznać się z pozycjami literatury z zakresu osteopatii.

Warto jak najbardziej siedzieć w książkach osteopatycznych. Można się zastanawiać czy w ogóle się czegoś z nich dowiemy i coś wyniesiemy, ale zawsze w pamięci nam coś pozostaje. Wszystkie przeczytane książki będą procentowały w niedalekiej przyszłości. Będzie nam łatwiej się poruszać w tematyce, która będzie podejmowana na zajęciach. Dużo szybciej zapamiętujemy elementy kluczowe zjazdów. Najważniejsze jest to, aby szkołę osteopatii wybrać w sposób świadomy.

Gdy bardzo nam zależy, to powinniśmy zrobić wszystko co w naszej mocy, aby trafić do najlepszej szkoły osteopatycznej w Polsce. Warto wybrać daną szkołę z uwagi na niezwykle doświadczoną kadrę. Ważny powinien być dla nas także program szkoleniowy. Można lekko się sugerować opiniami absolwentów, ale nie powinien to być dla nas najważniejszy wyznacznik. Musimy być także świadomi, że jest to niezwykle trudny kierunek. Nie możemy na wykładach pojawić się raz na miesiąc. Nie przejdziemy gdzieś „na pół gwizdka” przez studia. Osteopatia to przede wszystkim ciężka praca oraz czas, który musimy poświęcić na doskonalenie swojej wiedzy, a także warsztatu terapeutycznego. Musimy się kierować tym wszystkim co czujemy.

Powinna to być przemyślana decyzja. Naprawdę musimy to lubić. W innym wypadku szybko opuści nas zapał i w szkole tej po prostu będziemy się nudzić. Bez odpowiedniej wiedzy w szkole tej także sobie nie poradzimy. Powinniśmy to wszystko wziąć pod uwagę. W innym wypadku zmarnujemy tylko czas. Odpowiedzmy sobie tylko dlaczego akurat ten kierunek? Dlaczego akurat ta szkoła? Jeśli na pytania odpowiadamy bez większego zastanowienia, to znaczy, że jesteśmy przekonani co do swojego wyboru. Osteopatia musi być naszym głównym zainteresowaniem. Musimy ją lubić. Powinniśmy pasjonować się tą dziedziną. Co więcej nie może nas nudzić. Jeśli zajęcia mało nas interesują, a na dodatek tylko ziewamy, to jest to już pierwszy sygnał, że warto wymienić kierunek oraz zmienić szkołę. Póki nie jest za późno każda osoba zastanawiająca się nad swoim sensem w tego typu szkole powinna rozmawiać sama ze sobą czy na pewno jesteśmy w miejscu, w którym chcemy być. Jest to niezmiernie ważne.


Podobne wpisy

Powiązane treści