Bydgoszcz
14C
Słonecznie
67% wilgotność
Wiatr: 4km/h S
H 15 • L 14
17C
Sr
15C
Czw
9C
Pt
8C
Sob
8C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaDebata o tramwaju do Fordonu za niespełna tydzień. Będzie gorąco?
tramwaj do Fordonu
12.02.2016 | 03:40

Debata o tramwaju do Fordonu za niespełna tydzień. Będzie gorąco?

Sądząc po komentarzach internautów - powinno być. Pytanie - czy słusznie?

Na zdjęciu: W czwartkowy wieczór kolejny raz występowały zakłócenia w kursowaniu tramwajów na nowej linii.

Fot. Leszek Grabowski

W przyszłą środę fordońskie kino Jeremi zaprasza na nietypowy seans – stanie się ono bowiem areną dyskusji o nowej linii tramwajowej, która – po miesiącu od uruchomienia – nadal budzi wiele kontrowersji.

Nawet pobieżna analiza internetowych komentarzy – oczywiście dających się zaklasyfikować jako merytoryczne lub względnie merytoryczne – pozwala ocenić skalę zainteresowania tematem miejskiej komunikacji. Po rewolucji, której w połowie stycznia dokonał Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, wielu pasażerów nadal wskazuje liczne uwagi i otwarcie wyraża niezadowolenie z wprowadzonych zmian.

Co na to drogowcy? Konsekwentnie powtarzają, że na analizy przyjdzie jeszcze czas (mówiło się o kwartale funkcjonowania nowej siatki, a więc o połowie kwietnia). Ale z drugiej strony – coraz częściej uginają się pod ciężarem postulatów mieszkańców. Ot, choćby wprowadzając najnowszy pakiet zmian na liniach nr 7, 9 i 73, o których informowaliśmy w czwartek [CZYTAJ WIĘCEJ]. Warto dodać, że to już kolejna zmiana w rozkładach jazdy na przestrzeni zaledwie kilku tygodni.

Oczekiwania mieszkańców (szczególnie Fordonu, ale i innych dzielnic) nie zamykają się jednak wyłącznie na godzinach odjazdów, ale obejmują również trasy, po których poruszają się aktualnie linie tramwajowe i autobusowe (szczególnie te ostatnie). Wątpliwości budzi również lokalizacja niektórych przystanków. – Docierają do nas głosy z różnych obszarów komunikacji – przyznaje Robert Reimus ze Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Transportu Publicznego, które jest – przy współpracy z fordońskimi radami osiedli – organizatorem środowej debaty w budynku XV Liceum Ogólnokształcącego przy ulicy Berlinga. I podaje przykład: kończący pracę o godzinie 22:00 pracownicy firmy iQor mieszczącej się niedaleko Ikei nie mają szans zdążyć na autobus linii nr 81, ponieważ ten odjeżdża o… 21:58. Kolejny zaplanowano z kolei na – uwaga! – 22:54.

Ale to nie koniec. Na naszych łamach podejmowaliśmy już temat pracowników marketów Auchan, Leroy Merlin, a także Decathlonu, którzy zmagają się z mniejszymi częstotliwościami kursowania linii nr 69, co jest konsekwencją jej podziału na linie nr 69 i 89 (ta druga kursuje nie przez ulicę Rejewskiego, ale kampus Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego przy ul. Kaliskiego). Udało nam się dotrzeć do propozycji zmian, które przedłożyli drogowcom. Zaproponowali bowiem zwiększenie częstotliwości kursów wieczornych do 20 minut (obecnie autobusy linii nr 69 kursują o tej porze dnia co pół godziny), a także wprowadzenie dodatkowych przejazdów w godzinach porannych w weekendy. – W trakcie układania pierwotnych rozkładów jazdy zostaliśmy całkowicie zignorowani – mówi nam anonimowo jeden z pracowników tamtejszych sklepów.

Po otwarciu tej linii absurd goni absurd – mówi z kolei jeden z mieszkańców Fordonu, wskazując na zaniedbania przy lokalizacji przystanków, a konkretnie – przejść w ich stronę. Jego zdanie podziela Robert Reimus. – Robiliśmy nawet specjalne filmy obrazujące odległości pomiędzy przejściami. Pomiędzy wiaduktem na ul. Skarżyńskiego a ulicą Wolną padł chyba rekord – ponad 800 metrów – wylicza.

Drogowcom nie pomaga fakt, że w ciągu zaledwie miesiąca nowa trasa już kilkakrotnie notowała przerwy w funkcjonowaniu liczące po kilka godzin. Tak było chociażby, gdy zerwała się trakcja na estakadzie nad stacją Bydgoszcz Wschód. Z kolei w poniedziałek na ulicy Andersa na wysokości hipermarketu Carrefour doszło do zderzenia tramwaju z ciężarówką – kilka osób z niegroźnymi obrażeniami trafiło do szpitala. Problemy zanotowano również w czwartkowy wieczór – tramwaje z centrum kursowały jedynie do pętli Przylesie, dalszą podróż zabezpieczała już autobusowa komunikacja zastępcza.

Początek debaty w kinie Jeremi 17 lutego o godzinie 18:00. Weźmie w niej udział zastępca dyrektora ZDMiKP ds. transportu Rafał Grzegorzewski.

Do tematu wrócimy niebawem.


Powiązane treści